Hlavní turistické atrakce Skotska

Hlavní turistické atrakce Skotska 1

Edinburský hrad a Královská míle

Kamenné věže a zdi Edinburského hradu (Edinburgh Castle) dominují panoramatu Edinburghu už od 13. století. Postaven byl vysoko na čedičové skále, skýtá úžasné výhledy na město a nabízí výlet do bouřlivé historie Skotska. K hlavním atrakcím patří skotské korunovační klenoty, proslulý Kámen osudu (Stone of Scone) a kaple sv. Markéty z roku 1130, což je nejstarší budova v Edinburghu. Do hradu se dostanete po padacím mostě přes starý hradní příkop ze široké Esplanády, kde se každý srpen koná proslulá hudební přehlídka Royal Edinburgh Military Tattoo. Bronzové sochy legendárních hrdinů Williama Wallace (který byl předlohou pro film Statečné srdce) a Roberta Bruce vyhlížejí přes brány hradu. Dole se táhne Královská míle (Royal Mile) až ke strmému srázu a k elegantnímu Zámku Holyrood (Palace of Holyroodhouse), další významné památce Edinburghu. Královská míle, lemovaná cihlovými městskými domy a historickými pamětihodnostmi, nabízí rovněž malé obchůdky, výrobce kiltů, čajovny, muzea a kavárny. Mezi zdejšími vysokými budovami (některé mají i více jak 10 poschodí) se na svažujícím konci nacházejí malé úzké uličky (winds) skryté za úzkými vchody. Nenechte si ujít návštěvu Národního muzea Skotska: je jednou z hlavních atrakcí Skotska a nabízí vše od středověkých artefaktů až po expozice věnované umění a vědě.

Kde: Castlehill, Edinburgh

 

Jezero Loch Lomond

Idylické jezero Loch Lomond, vzdálené jen kousek cesty na severozápad od města Glasgow, je největší jezero Velké Británie, které spisovatel Walter Scott nazval „Královna skotských jezer“. Díky hojnosti pstruhů, lososů a síhů je lákadlem pro rybáře, dále vyznavače vodních sportů, a také je zde spousta otevřeného prostoru pro pěší turistiku, takže představuje oblíbený cíl jednodenních výletů z města. Oblíbené jsou rovněž lodní výlety, stejně tak jako toulání se po březích jezera nebo delší túry s výstupem na majestátní horu Ben Lomond (973 m), která nabízí pozoruhodné výhledy na Národní Park Trossachs. Nejnovější atrakcí je zde nákupní centrum Loch Lomond Shores, kde se prodávají místní řemeslné výrobky, ale také zde najdete farmářský trh, restaurace a půjčovnu jízdních kol a člunů. Velkou atrakcí je zdejší akvárium Loch Lomond SEA LIFE Aquarium. Kromě přehlídky místního mořského života zahrnuje tato instituce vhodná pro rodiny s dětmi také největší nádrž se žraloky ve Skotsku. Když počasí dovolí, podívejte se také na jeho střechu. Loch Lomond je vhodná první zastávka při cestě autem z Glasgow po trase Western Highland Way krajinou v oblasti Argyll k městu Fort William. Romantiku na skotském venkově nabízí luxusní hotel Cameron House 5* na jižním konci jezera, kde máte k dispozici řadu outdoorových aktivit včetně golfového hřiště na břehu jezera.

Cameron House – akční nabídka ubytování zde

Plavba po Loch Ness po Kaledonském kanálu

Když padne zmínka o Loch Ness, nejspíš si vybavíte tajemné legendární monstrum „lochneskou příšeru“, která podle pověstí obývá tohle jezero o délce 37 km.  Loch Ness je největší jezero ve skotském Velkém údolí (Great Glen) a je součástí vodní trasy spojující východní a západní pobřeží Skotska. Je spojeno s dalšími třemi jezery Kaledonským kanálem, po kterém si můžete udělat krátký výlet, ale také podniknout šestihodinovou plavbu z jednoho konce na druhý a přes zdymadla, která upravují rozdílnou hladinu vody. Kanál i jezera jsou obklopeny krásnou scenérií Skotské vysočiny, ale nejkrásnější je Loch Ness samotné, s romantickými ruinami hradu Urquhart Castle na svahu nad vodou. Hrad z 12. století opředený mnoha legendami se stal asi před 500 lety obětí požáru. Nejlepší výhledy na hrad budete mít přímo z vody, kam se můžete vydat ve člunu nebo proplout kolem při vyhlídkové plavbě po Loch Ness. Pověstem o Nessie a zprávám o jejím pozorování je věnována expozice Loch Ness Exhibition v OYO Loch Ness Drumnadrochit Hotelu 2*, kde naleznete také zajímavé informace o geologickém formování Loch Ness a okolní oblasti. Ke hradu, kanálu a jezeru Loch Ness se snadno dostanete z města Inverness.

Navštivte Great Glen ve Skotsku

Královská jachta Britannia, Edinburgh

Více jak 40 let byla královská jachta Britannia www.royalyachtbritannia.co.uk plovoucí rezidencí, která nacestovala více jak 1 milion mil po celém světě. Nahlédnout do života britské královské rodiny, jejich hostů a posádky můžete při audio prohlídce pěti hlavních palub lodi Britannia, dále navštívit můstek, státní apartmány a královské ložnice, úsek pro posádku a strojovnu. Také můžete spatřit vůz Rolls-Royce Phantom V, který býval převážen na palubě, a zastavit se na čaj a koláčky v Královské čajovně (Royal Deck Tea Room). Od roku 2019 se vedle jachty nachází Fingal Hotel nabízející luxusní ubytování v dřívější lodi určené pro údržbu majáků kotvící vedle královské jachty.

Adresa: Ocean Drive, Edinburgh

 

Ostrovy Isle of Skye a Vnitřní Hebridy

Isle of Skye, největší z vnitřních ostrovů Skotska, je oblíbeným cílem především pro milovníky ptactva, toulání se a přírody. Divoká romantická horská scenérie zahrnuje zelená údolí a osamělé rokle (glen), písečné pláže a tryskající vodopády, což je pozoruhodná pestrost pro ostrov dlouhý pouze 80 km a široký maximálně 24 km.  Na ostrově se nacházejí zbytky dubového pralesa, a také hojnost divoce žijících zvířat, k nimž patří vydry, tuleni a více jak 200 druhů ptáků. Na ostrov Skye se dostanete snadno, protože je spojen s pevninou mostem, ale také sem míří trajekty. K dalším ostrovům ve Vnitřních Hebridách patří např. Islay, Jura, Mull, Raasay, Staffa a Iona. Doprava na ostrov Iona je trochu složitější, kdy vyžaduje plout dvěma trajekty, ale za to budete mimořádně odměněni. Ostrov je považován za kolébku křesťanství ve Skotsku, protože právě sem v 6. století připlul sv. Kolumba z Irska, aby šířil evangelium. K hlavním atrakcím patří kostel z 12. století, působivé ruiny opatství a zdobený kamenný kříž z 10. století, spolu s nejstarším křesťanským hřbitovem ve Skotsku s hroby více jak 60 skotských králů (včetně Macbetha).

 

Hrad Stirling

Stirling Castle, palác Jakuba V. Skotského a v dětství domov Marie Stuartovny, je jedna z nejlépe dochovaných renesančních budov ve Velké Británii. I když se dochovaly i starší stavby, velkolepé sály a komnaty hradu byly pečlivě zrenovovány a vybaveny tak, aby vypadaly jako v 16. století, včetně pečlivých kopií tapiserií. S návštěvníky komunikují herci v kostýmech, kteří přívádějí hrad a jeho historii k životu, zatímco o víkendech jsou zde programy History Hunter určené pro mladší návštěvníky. Hrad Stirling, který je ideálně situován mezi městy Edinburgh and Glasgow, se proslavil rovněž bitvou u Bannockburnu, kde Robert the Bruce (Robert I. Skotský) porazil v roce 1314 Angličany, a bitvou o Stirling Bridge, která představovala vítězství skotské nezávislosti díky legendárnímu Williamu Wallacovi. Muzeum Bannockburn Heritage Centre nabízí vynikající expozice o tomto významném historickém období. Mezi hradem Stirling a městem Bridge of Allan se tyčí majestátní stavba Wallace Monument, pozoruhodná věž s 246 schody a s úžasnými výhledy na okolní oblast, a také s artefakty, které prý patřily samotnému Williamu Wallacovi.

Hlavní turistické atrakce Skotska 2
Eilean Donan

Galerie a muzeum Kelvingrove, Glasgow

Od doby, kdy požár na umělecké škole Glasgow School of Art zničil velkou část prací architekta Charlese Rennie Mackintoshe, se Galerie a muzeum Kelvingrove (Kelvingrove Art Gallery and Museum) stalo hlavním cílem pro obdivovatele tzv. glasgowského stylu, odnože hnutí Arts & Crafts a secesního stylu počátku 20. století. Kelvingrove, které bylo otevřeno krátce po požáru, zahrnuje několik místností věnovaných pouze Mackintoshovi, ale také zde spatříte práce jiných předních umělců tohoto hnutí. Kromě toho je zde k vidění také spousta dalších pozoruhodných klenotů, jako je Van Goghův portrét, nástroje z doby bronzové, šperky z Arranu a Kintyre, letoun Mark 21 Spitfire z roku 1944 nebo nádherné varhany z roku 1901 používané pro každodenní koncerty (vstup zdarma). K nejoblíbenějším exponátům patří obraz Kristus svatého Jana z Kříže od Salvadora Dalího. 

Adresa: Argyle Street, Glasgow

 

Golf v St. Andrews

Skotové si dělají nárok na mnoho vynálezů, např. jízdní kolo, poštovní známku, telefon a parní motor. Ale jejich možná nejtrvalejším vynálezem je hra golf. Jedním z životních snů nadšených hráčů golfu bývá zahrát si ve váženém golfovém klubu Royal and Ancient Golf Club, který se nachází v historickém městě St. Andrews necelých 20 km jihovýchodně od města Dundee. Založen byl v roce 1750 a bývá uznáván jako hlavní ústředí golfu. V St. Andrews se pravidelně koná známý šampionát British Open na některém z mnoha 18jamkových hřišť, z nichž nejslavnější je hřiště par-72 Old Course  u skalnatého pobřeží. I když je často potřeba mít rezervaci už 6 měsíců předem, některá místa zůstávají volná do loterie, která se koná 2 dny předem pro ty, kdo nemají rezervaci. Za návštěvu stojí majestátní stará budova Clubhouse („Klubovna“) a Britské muzeum golfu, které dokumentuje historii „domova golfu“ od středověku až do současnosti.

 

Fort William a Ben Nevis

Nejlepší počáteční bod pro výpravu na Ben Nevis, nejvyšší horu Británie, představuje malebné pobřežní město Fort William. Leží na jihovýchodním konci Kaledonského kanálu a jeho počátky jsou spojené s pevností, která zde byla vybudována v 17. století. Ta je sice už dávno pryč, ale s její historií se můžete seznámit v muzeu West Highland Museum, spolu se sbírkami obrazů, krojů z oblasti Skotské vysočiny a zbraní. Určitě byste si neměli nechat ujít jízdu parním vlakem The Jacobite, který se proslavil díky sérii o Harry Potterovi. Jezdí po trase West Highland Line přes proslulý viadukt Glenfinnan Viaduct.

Hlavní turistické atrakce Skotska 3

Dále je zde Ben Nevis. Za jasného dnes ho dobře uvidíte z Fort William a je to impozantní vrchol, který přitahuje spoustu vyznavačů pěších turistiky, od amatérských až po skalní. I když znamená značné převýšení, výstup je možné zvládnout asi za 2,5 hodiny a určitě stojí za to ho podniknout kvůli pozoruhodným výhledům sahajícím přes Skotskou vysočinu až Irsku vzdálenému 240 km.

 

Muzeum dopravy Riverside Museum a Tall Ship, Glasgow

Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí Skotska, muzeum Riverside Museum in Glasgow (vstup zdarma), shromažďuje artefakty o historii dopravy po souši i po vodě v nové pozoruhodné budově. Během prohlídky spatříte tramvaje, lokomotivy, autobusy, vozy tažené koňmi a automobily–veterány, spolu s loděmi a s dalšími modely. Zlatým hřebem je rekonstrukce ulic Glasgow v roce 1938 i s obchody, kam se dá vstoupit, a s platformami vedoucími k vystaveným lokomotivám. Celkem více jak 20 interaktivních expozic a 90 velkých dotykových obrazovek přináší obrázky, vzpomínky a filmy, které dávají sbírkám širší smysl. Venku na řece Clyde můžete nastoupit na Tall Ship S. S. Glenlee, plachetnici postavenou v roce 1896 a jedinou osud plující loď ve Velké Británii zbudovanou na řece Clyde.

Adresa: 100 Pointhouse Place, Glasgow

 

Severní vysočina

Skotská vysočina má mystiku zrozenou z drsné nezkrotné krajiny a dlouhé historie, násilné a romantické zároveň.  Řídce osídlené hory a skalnaté břehy jsou oblíbeným cílem pěších turistů i cyklistů, a také milovníků rybaření, golfu a plavby na mořském kajaku, raftingu na divoké vodě, pocházek roklemi a dalších outdoorových dobrodružství v největší britské „oblasti mimořádné přírodní krásy“. V ní jsou rozesety pěkné vesničky a města, kde seženete nocleh i stravu. Zastavte se v pobřežním městečku Dornoch a prohlédněte si jeho katedrálu a zříceninu hradu, a ve vesnici John o’Groats shlížející na průliv Pentland Firth, kde najdete tabuli označující nejsevernější místo v Británii (je vzdálené 1406 km od nejjižnějšího na mysu Land’s End v Cornwallu). Severní výběžek Skotska si můžete prohlédnout také po nové turistické silniční trase North Coast 500.

.

Ostrov Arran

Ostrov Isle of Arran bývá nazýván „miniaturní Skotsko“, což má svůj dobrý důvod. Malebný ostrůvek o rozloze sotva 430 km2 ležící u západního pobřeží země odráží různé typy krajiny v celém Skotsku. Naleznete zde zvlněná vřesoviště, skalnaté hory, písečné pláže, rybářské přístavy, hrady i golfová hřiště, to vše necelou hodinu plavby trajektem z Glasgow v oblasti, kterou si snadno můžete prohlédnout během 1 či 2 dní. Navíc zde vůbec nepotřebujete auto, protože na ostrově jezdí pravidelné autobusy a spojují jeho hlavní atrakce. Tyto atrakce, včetně hradu Brodick Castle a hory Goat Fell (874 m), sice zvládnete navštívit v jediném dni (včetně plavby trajektem), ale můžete zde klidně strávit několik dní a dále poznávat tuto malou přehlídku Skotska.

Cestování ve Skotsku 

Země Roberta Burnse: Burnsova historická stezka

Návštěva Skotska by nebyla kompletní bez návštěvy alespoň jednoho či dvou míst spojených s nejslavnějším synem země, básníkem Robertem Burnsem (1759- 1796). Skvělý způsob, jak poznat něco z Burnsova života a doby, a také spatřit některé z nejkrásnějších částí země, představuje stezka Burns Heritage Trail. Začněte v Muzeu Roberta Burnse ve vesnici Alloway na okraji města Ayr, kde naleznete skvěle zachovalý dům s doškovou střechou, kde se básník narodil a strávil většinu svého dětství. Až si prohlédnete také další památky spojené s Burnsem (jako je památník a zahrady na počest jeho života a díla v Ayru, sbírka jeho nejvýznamnějších prací a farnost Auld Kirk z 16. století, kde je pohřben jeho otec), okružní trasa stezky Vás zavede na jih do města Dumfries. Tam se nachází muzeum Robert Burns House, kde oslavovaný básník strávil poslední 4 roky svého života. Muzeum dnes vystavuje památky spojené s Burnsem a představuje živý portrét jeho života, zatímco místo jeho posledního odpočinku se nachází jen kousek odtud na hřbitově sv. Michaela.

Hlavní turistické atrakce Skotska 4
Dunnottar

Další turisticky významné destinace ve Skotsku

Skotská města: když budete cestovat po Skotsku, na některých místech budete chtít strávit více času, ponořit se hlouběji do pozoruhodné kultury a historie země a vidět více z jejích atrakcí. Mohli byste strávit celou dovolenou pouze prohlídkou Edinburghu a nedostat se k ničemu dalšímu. V Glasgow například naleznete umělecké poklady a zajímavou hudební scénu.

Skotský venkov:  Loch Lomond i Loch Ness nabízejí mnoho dalších možností, co dělat na jejich březích, a Skotská vysočina skýtá spoustu příležitostí pro outdoorové sporty. Město St. Andrews nabízí i jiné aktivity než golf. Také je možné v Hebridách navštívit více ostrovů, mezi kterými budete cestovat trajektem, a pak autobusem.

Akční nabídka ubytování zde