BREITLING SUPEROCEAN HÉRITAGE CHRONOWORKS v novém kabátě

BREITLING SUPEROCEAN HÉRITAGE CHRONOWORKS v novém kabátě 1

Na švýcarském veletrhu Baselworld 2016 prezentovala firma Bretling svůj model Superocean Héritage Chronoworks.

Model působil běžným dojmem, ovšem každého zarazila cena. Ta se pohybovala přes milion korun, přesněji 1 135 000 Kč. Můžeme si říci, že inženýři z oddělení Chronoworks provádí jakoby tuning hodinek (jako u automobilů). Zlepšují jejich výkon.

Breitling Héritage Superocean Chronoworks působí designem normálním dojmem. Jsou to prosté hodinky s bílými detaily na matném černém pozadí. Vše je uzavřené v 46 mm velkém keramickém pouzdře. Navíc je celá edice limitovaná jen 100 ks hodinek.

Ale to nejdůležitější se skrývá uvnitř hodinek. Je tam strojek Calibre 01. Byl již v sérii Superocean, nic nového. Ale právě tento strojek se podrobil několika zásahům v dílně Chronoworks. Tam se zvýšila jeho efektivita. Díky tomu je o 45 procent delší rezerva a jsou tam i jiná vylepšení.

Upravena byla základní deska a můstky strojku. Mosaz byla nahrazena černou keramikou. Díky tomu bylo možné zredukovat počet ložiskových kamenů ze 47 na 36. použitý Nitrid bóru je dost tvrdý a relativně málo se tře. Proto byla jednotlivá ozubená kola usazena přímo do základní desky, navíc není potřeba žádné mazání.

hodinky

Dále byla zhotovena z křemíku minutová a sekundová kola. Díky tomu je jejich hmotnost poloviční. Veškeré křemíkové součásti byli vyrobeny technologií leptání známou jako Deep reactive-ion etching-Drie. Jedná se o hluboké reaktivní iontové leptání. Křemík je použitý i v krokovém ústrojí hodinek. (krokové kolo, vidlice a palety).

Vylepšené bylo i srdce hodinek, setrvačník. Byl použitý bimetalický oscilátor s variabilní setrvačností. Při výrobě byla použita technologie UV-LIGA, díky které vznikají miniaturní elektrické obvody. Posledním vylepšením prošla integrovaná kola s elastickým ozubením.

Ty pro firmu Breitling dodala známá firma Mimotec sídlící ve švýcarském Sionu. Kola mají za úkol přenášet energii k mechanizmu chronografu. Jak jsme se zmínili již dříve o prodloužené rezervě hodinek o 45 procent, tak byla dosažena vytuněněním kalibru B01. Rezerva se zvýšila ze 70 na 100 hodin.

Nakonec si můžeme říci, že z venku hodinky ničím zvlášť nezaujmou. Ale uvnitř se ukrývají skutečné poklady a tenhle hodinářský tuning se opravdu povedl. Model Superocean Héritage Chronoworks je právem pýchou firmy.