10 nejzajímavějších mostů světa

10 nejzajímavějších mostů světa 1

Ne všechny mosty jsou pouze praktické stavby, které spojují dvě místa přes řeku nebo přes údolí. Některé z nich se řadí k ikonickým památkám světa a každoročně přijíždějí miliony turistů, jen aby se na ně podívali. Následujících 10 mostů představují klenoty architektury a technické divy, které se staly významnými atrakcemi samy o sobě. 

 

Most Khaju (Khajoo) v Isfahánu, Írán

Íránský most je jedním z nejlepších příkladů perské architektury z doby vrcholu safíovského kulturního vlivu v zemi (50. léta 17. století). Most  Khaju (Khajoo) se nachází v provincii Isfahán a má mnoho funkcí. První z nich je spojení břehů řeky Zayandeh, zároveň funguje také jako přehradní hráz, která odděluje dva úseky řeky s různou výškou hladiny. Navíc  je to vynikající místo pro trávení volného času, s pavilony a stupni nad vodou, což je významné v zemi, kde často bývá velmi horko.

 

Bixby Creek Bridge, Big Sur, Kalifornie, USA

Betonový most, jeden z nejvyšších svého druhu na světě, se klene 79 m nad dnem strmého kaňonu vytvořeného říčkou Bixby Creek. Dokončen byl v roce 1932 s náklady jen něco přes 200 000 USD. Stačí jediný pohled na strmé drolící se stěny kaňonu a je jasné, že stavba mostu nebyla žádná procházka růžovým sadem. Paradoxně byl oblouk dokončen dříve než silnice a trvalo dalších 5 let, než byla cesta otevřena. Je to jeden z nejfotografovanějších mostů na západním tichomořském pobřeží USA díky jeho estetickému designu a poloze na jedné z nejpozoruhodnějších silnic světa.

 

Tower Bridge, Londýn, Velká Británie

Tower Bridge byl postaven před 120 lety přes Temži, aby usnadnil silniční provoz a zároveň umožnil lodím přístup do Londýnských doků. Byl vybudován se dvěma obrovskými pohyblivými kusy vozovky, které se zvednou pro proplouvající lodě, takže je dodnes považován za technický div a jednu z ikon Londýna. Povrch mostu je volně přístupný pro vozidla i chodce, zatímco dvojice mostových věží, vyvýšené chodníky a viktoriánská strojovna jsou součástí muzea Tower Bridge Exhibition, které už podléhá vstupnému.

 

Sydney Harbour Bridge, Austrálie

Sydney Harbour Bridge je nejvyšší ocelový obloukový most světa (134 m nad hladinou). Nachází se na krásném místě v přístavu, takže se stal mezinárodně známým symbolem země. Jeho celková délka včetně přístupových částí je 1149 m a rozsah oblouku je 503 m. Mostu se také přezdívá „Věšák“ kvůli jeho designu založeném na oblouku. Probíhá po něm železniční, automobilová, cyklistická i pěší doprava mezi centrálním obchodním okrskem v Sydney a okrskem North Shore.

 

Ponte di Rialto, Benátky

Ponte di Rialto (Most Rialto) byl postaven za pouhé 3 roky (1588-1591) jako trvalá náhrada za most pro čluny a tři dřevěné mosty, které vedly přes Velký kanál v různých obdobích od 12. století. Oblouk dlouhý 7,5 byl navržen tak, aby umožňoval průchod galérám a mohutná stavba byla vybudována na 12 000 dřevěných pilířích, které most podpírají už více jak 400 let. Architekt Antonio da Ponte soupeřil s předními osobnostmi, jako byl Michelangelo a Palladio, přesto se stal vítězem a autorem stavby.

 

Brooklyn Bridge, New York City, USA

Slavný Brooklyn Bridge (Brooklynský most) v New Yorku je visutý most spojující obvody Manhattan a Brooklyn a vedoucí přes řeku East River po délce 486,3 m. Stavba mostu započala v roce 1869 a otevřen byl o 14 let později. Přitom představuje jednu z hlavních bezplatných atrakcí v New Yorku; uprostřed nad pásy pro vozidla vede široký chodník pro pěší a pro cyklisty. Když tudy půjdete z Brooklynu směrem na Manhattan, budete zahlceni výhledy na panorma města před sebou.

 

Viadukt Millau, Francie

Viadukt Millau je součástí dálnice A75-A71 z Paříže do Montpellieru a nachází se v departementu Aveyron na jihu Francie. Je to nejvyšší most na světě táhnoucí se 270 m nad řekou Tarn (více jak 340 m v nejvyšším místě). Je o něco vyšší než eiffelovka v Paříži a jen o 38 m nižší než mrakodrap Empire State Building v NYC. Je to zavěšený silniční most, který navrh francouzský projektant Michel Virlogeux a britský architekt Norman Foster.

 

Ponte Vecchio, Florencie, Itálie

Návštěva Florencie by nebyla kompletní bez toho, abyste se prošli po slavném středověkém obloukovém mostě Ponte Vecchio (Starý most), který vede přes řeku Arno v jejím nejužším místě. Most na tomto místě byl zbudován už v římských dobách a po povodni ve 14. století byl nahrazen současnou stavbou. Na konci 2. světové války to byl jediný most přes Arno, který prchající Němci nevyhodili do vzduchu. Na mostě Ponte Vecchio vždy byly obchody: původně řezníci a obchodníci s rybami, ale později sem směli pouze zlatníci a klenotníci.

 

Karlův most, Praha, ČR

Karlův most je kamenný gotický most přes Vltavu, který spojuje pražské Staré Město a Malou Stranu. Má délku 621 m, šířku téměř 10 m a spočívá na 16 obloucích chráněných ledolamy. Most zdobí „venkovní galerie“ 30 soch a sousoší, většinou v barokním stylu, které zde byly umístěny na počátku 18. století, ale dnes jsou nahrazeny replikami. Z mostu mají návštěvníci skvělý výhled na Pražský hrad.

 

Golden Gate Bridge, San Francisco, USA

Ikonický Golden Bridge (Zlatý most), jeden z mezinárodně nejznámějších symbolů USA, vede přes kanál mezi Tichým oceánem a zálivem San Francisco Bay, kdy spojuje město San Francisco s Marin County. Otevřen byl v roce 1937 a do roku 1964 to byl nejdelší visutý most na světě (1300 m). Most byl nedávno opraven a vybaven tak, aby lépe odolával zemětřesením vzhledem k blízkosti tichomořského Ohnivého kruhu. Most je oblíbený také chodci a cyklisty (vybavený pěšími a cyklistickými pruhy na obou stranách) a má celkem 6 pruhů pro vozidla.

Nejdelší a nejvyšší skleněný most na světě v Číně