Britské Panenské ostrovy

Britské Panenské ostrovy 1

Svažující se kopce a bujně zelený kopcovitý terén, rozsáhlé podmořské korálové útesy a známé lodní vraky –  to jsou hlavní atrakce Britských Panenských ostrovů. Jejich 50 idylických ostrovů s nespočtem atrakcí spojených s mořeplavectvím představují kousek ráje.

Ostrov Norman je prý místem, kam Robert Louis Stevenson umístil děj svého pirátského příběhu Ostrov pokladů. Dnes zde návštěvníci nenarazí na divoké piráty ani ukryté truhly s poklady, zato naleznou cennou „kořist“ v podobě jemného písku a mírného modrozeleného moře. Návštěvníci, kteří se na moře raději jen dívají, pak mají fantastickou příležitost pozorovat delfíny a velryby křižující po hladině.

Po většinu své historie byla šňůra ostrovů a ostrůvků tvořících Britské Panenské ostrovy ospalá a zůstávala bez povšimnutí. Dnes zastavují obří lodě ve stínu města Road Town („Město u silnice“) na Tortole, největším z ostrovů. Menší lodě míří také na druhý největší ostrov Virgin Gorda, kde kotví u Spanish Town („Španělského města“). To lze ale jen stěží označit za město: jedná se o tiché malebné sídlo s pár obchody a s pěkným přístavištěm. Road Town nabízí o něco více aktivity, zářící přístav a nábřeží, a také spoustu karibské architektury v pastelových barvách. Náměstí Sir Olva Georges Plaza je příjemným místem, kde se můžete posadit a obdivovat výhledy.

Přestože je turistika na ostrovech na rozmachu, snadno se zde můžete dostat zcela mimo civilizaci. Většina ubytování mimo Road Town nabízí naprostý klid; někde naleznete hotely, zatímco jinde budete mít ostrov v podstatě pro sebe.

Ráj však není zadarmo, a celkově jsou Britské Panenské ostrovy poměrně drahá destinace. Pro mnohé je to ale odpovídající cena za to, aby byl tento karibský klenot ušetřen nadměrné komercializace. A to se zatím daří. 

 

Cestování na Britské Panenské ostrovy

Nejjednodušší způsob, jak se dostat na Britské Panenské ostrovy z Velké Británie (a z Evropy vůbec), je přes ostrov Antigua. Aerolinie British Airways a Virgin Atlantic nabízejí přímé lety z Londýna na Antiguu; z Antiguy pak na ostrov Tortola létá dopravce LIAT. Společnost BVI provozuje charterové lety na řadu karibských ostrovů. Cestující z USA mohou použít letecký přípoj ze San Juanu (Portoriko) od aerolinií Cape Air či Seaborne Airlines, anebo letět na ostrov St Thomas (Americké Panenské ostrovy), a pak trajektem připlout na ostrov Tortola. Na Britské Panenské ostrovy je rovněž možné se dostat přes ostrovy Svatý Martin a Svatý Kryštof (St Kitts).

Doba letu: z Londýna 14 hodin (včetně mezipřistání na ostrově Antigua), z New Yorku 6 hodin (včetně mezipřistání v Portoriku)

Odletová daň: letecky: 20 USD, děti do 5 let jsou od ní osvobozeny;

 • Mezinárodní letiště Terrance B. Lettsome, kód: EIS; leží 14,5 km na východ od Road Town na ostrově Tortola; 
 • Letiště Anegada Auguste George, kód: NGD;
 • Letiště Virgin Gorda, kód: VIJ; leýí 3, 5 km od Spanish Town na Virgin Gorda; veřejná doprava: k dispozici je taxi 

Britské Panenské ostrovy 2

Co dělat a na co se podívat:

 •         vydejte se do kopců v NP Sage Mountain
 •         potápějte se v NP u ostrova Dead Chest
 •         potápějte se v Mořském parku Rhone
 •         vydejte se do NP Fallen Jerusalem
 •         navštivte Jarní regatu a Festival plachetnic
 •         nahlédněte do jeskyní na ostrově Norman
 •         relaxujte na bílých písečných plážích, jako je Smugglers‘ Cove, Long Bay, Brewer’s Bay nebo Marina Cay 
 •         projděte se po Botanické zahradě na ostrově Tortola
 •         vykoupejte se na pláži The Baths na ostrově Virgin Gorda
 •         vydejte se na adrenalinovou jízdu po trase Ridge Road
 •         vypravte se pěšky do divoké přírody na ostrově Anegada
 •         relaxujte v Road Town, metropoli Britských Panenských ostrovů na jižním pobřeží ostrova Tortola, s ruinami pevnosti Fort Burt a s Fort Recovery ze 17. století; také můžete navštívit destilerii rumu Callwood Rum Distillery