Kolik památek UNESCO má Francie?

Kolik památek UNESCO má Francie? 1

Francie je zemí, která se může pochlubit mimořádnou koncentrací památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO. Celkově jich můžeme nalézt až 48, což vysvědčuje o bohaté a rozmanité kultuře a historii této země.

 

Mezi tyto památky patří například katedrála v Chartres, která byla na seznam UNESCO zapsána již v roce 1979. Jde o mimořádně zachovalý příklad gotické architektury z 12. století. Často je označována za architektonický skvost středověkého umění. Její vitráže jsou oceňovány pro svou krásu a zobrazují celou řadu biblických příběhů.

 

Další významnou památkou je Mont-Saint-Michel a jeho zátoka, zapsané na listinu UNESCO také v roce 1979. Toto benediktinské opatství se nachází na malém ostrůvku a je jedním z nejnavštěvovanějších turistických cílů ve Francii. Jeho jedinečná poloha a architektura fascinuje návštěvníky z celého světa.

 

Palác a park Versailles je další z památek, které byly zapsány na seznam UNESCO v roce 1979. Tento zámek a park, který sloužil jako sídlo francouzských králů, je významným symbolem absolutistické monarchie Ancien Régime. Jeho zahrady jsou jedny z nejznámějších na světě.

 

Katedrála Notre Dame, opatství a palác Tau v Remeši byly zapsány na seznam UNESCO v roce 1991.

 

Břehy Seiny v Paříži, které se táhnou od Louvru až k Eiffelově věži, byly zapsány na seznam UNESCO v roce 1991.

 

 

Katedrála sv. Štěpána v Bourges, která pochází z 12.-13. století, byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1992.

 

 

Údolí Loiry je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Historické centrum Avignonu, včetně Papežského paláce, bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1995.

 

Canal du Midi, 360 km dlouhá síť vodních cest ze 17. století, která spojuje Středozemní moře s Atlantským oceánem, byla zapsána na seznam UNESCO v roce 1996.

 

Historické opevněné město Carcassonne je příkladem středověkého opevněného města. Bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1997.

 

Monte Perdido v Pyrenejích, skalní masiv na území Francie a Španělska, byl zapsán na seznam UNESCO v roce 1997.

 

Historické centrum Lyonu bylo zapsáno na seznam UNESCO v roce 1998.

 

Všechny tyto památky jsou významnými symboly francouzské kultury a historie a představují neocenitelnou hodnotu pro celé lidstvo.