Chang-čou a Západní jezero

Chang-čou a Západní jezero 1

Pro první návštěvu města je nadsázka z čínské turistické brožury vystihující Chang-čou a jeho proslulé Západní jezero oprávněná, když říká: „Nahoře je Ráj, dole Chang-čou.“

Město samotné je příjemné, bylo však proměněno v jednu z předních turistických destinací v Číně kvůli nádhernému Západnímu jezeru s jeho zeleným okolím. Západní jezero je přitom samotnou definicí klasické krásy v Číně a inspirovalo už celé generace spisovatelů, malířů a básníků. Bylo vytvořeno z říční laguny v 8. století a návštěvníky fascinuje dodnes (ačkoli k tomu přispívá i jeho systematická propagace).

Mlžné kopce se zvedají nad břehy lemovaným vrbami, které vytvářejí ukroucené siluety, mezi nimiž se vynořují osamělé pagody. Po hladině plují maličké loďky. Zdejší krajina je typicky čínská a nabízí spoustu prostoru k procházkám, cyklistice i zeleně, aby si každý mohl dopřát příjemný odpočinek. Je potřeba asi 3 dny, abyste mohli plně okusit, co vše okolí jezera nabízí; nejspíše však budete lákáni se připojit k rytmu vrboví, zakořenit a už zde zůstat…

Přesto nezapomínejte na skutečnost, že Chang-čou je jednou z nejznámějších turistických destinací v zemi. Míří sem davy turistů z celé Číny, aby si vyfotografovali Západní jezero, a to především o víkendech a o svátcích. Důsledkem toho je pak nespočet předražených plně obsazených hotelů a všudypřítomných brebentících skupinek turistů. Avšak nezoufejte, oblast je dostatečně velká na to, aby turistický nápor absorbovala, a ještě si uchovala pár tichých míst.

Chang-čou je rovněž jedním z nejznámějších center pěstování čaje v Číně a je možné podniknout výlet do nedaleké vesnice Longjing, která dala jméno nejznámějšímu vývoznímu artiklu oblasti, čaji Longjing. V okolních kopcích se rovněž nachází jediné Muzeum čaje v Číně. Po celá staletí bylo Chang-čou tavicím kotlíkem kultur, takže dnes nabízí muzea, galerie a divadla, kde spatříte vše od výroby hedvábí až po kaligrafii.

Kromě toho je zde patrná hojnost moderních vlivů: břehy jezera lemují módní kavárny, zahraniční značky zaplňují nákupní centra a bary v západním stylu podávají pití dlouho do noci. Ale i přes tyto moderní prvky město Chang-čou stále představuje Čínu v její původní autentické podobě. 

Přírodní divy Číny

Některé atrakce Chang-čou:

  • Pagoda Šesti harmonií
  • Taoistický chrám Baopu
  • Čínské muzeum hedvábí
  • Čínské národní muzeum čaje
  • Muzeum provincie Če-ťiang
  • Jingci – zenový klášter a chrám
  • Leifeng – pagoda
  • Ling-jin – chrám
  • Západní jezero