ČISTÉ A ÚTULNÉ: TAKOVÉ JE SKANDINÁVSKÉ BYDLENÍ

ČISTÉ A ÚTULNÉ: TAKOVÉ JE SKANDINÁVSKÉ BYDLENÍ 1

Skandinávské bydlení není jen známý nábytkářský řetězec. Nejde ani o sterilní styl, který působí chladně a neosobně. Ve Skandinávii je všechno o světle, čistotě a útulnosti. Nechte se inspirovat tím nejlepším, co Seveřané nabízejí.

Skandinávie na Slovensku? Ukázkami skandinávského stylu bydlení v našich končinách se pokochejte na https://favi.sk/. V největším katalogu s nábytkem a dekoracemi najdete to nejlepší z tuzemských domácností.

V jednoduchosti je krása

Skandinávský styl je opředen mnoha mýty. Zlé jazyky tvrdí, že je studený a neosobní. Pravda je ale jiná. Seveřané vynikají svou praktičností a jednoduchostí, útulnost je pro ně ale vždy na prvním místě.

Vzhledem k tomu, že ceny bytů se ve skandinávských státech šplhají dost vysoko, je nutné šetřit na jejich velikosti. A dodat útulnost jinak. Prim hraje světlo a jemné barvy v interiéru, které skandinávským bytům dodávají pověstnou vzdušnost.

TIP: Začněte s těmi největšími kousky, jako jsou sedací soupravy nebo konferenční stolky, které můžete libovolně doplňovat drobnějšími dekoracemi a doplňky ve skandinávském stylu.

Materiály? Jedině z přírody

Není žádným překvapením, že Skandinávie žije přírodními materiály. Spjatost s přírodou je pro Seveřanů důležitá, proto se dřevo, kov a kůže objevují v interiérech poměrně často. Právě materiály jako kov či sklo oživují neutrální základ interiéru. Všudypřítomné dřevo ho naopak opticky zateplí a dodá mu příjemnou útulnost.

Barvou proti zimním tmám

Pokud bychom měli mluvit o barvách, tak na stěnách tradičně dominuje bílá, případně jemná krémová barva. Volba světlých odstínů má své opodstatnění. Skandinávci si jimi vynahrazují nedostatek světla během dlouhých polárních nocí. Lékem na depresi jsou pak syté barvy, které interiér nenásilně oživí. Seveřané nejčastěji volí zářivou žlutou, světle modrou, nebo odstíny červené. Nevyhýbají se ani abstraktním vzorem na tapetách a čalounění.

Žádný masiv, jen čisté linie

Ve Skandinávii nenarazíte na masivní a složitě zdobený nábytek. Skandinávský styl je ve znamení jednoduchosti, tedy o jemných a čistých liniích. Podobné je to i s doplňky. V bytě pravého seveřana nenajdete žádné lapače prachu. Pokud do svého interiéru zařadí nějaký doplněk, bývá zpravidla absolutně v souladu se skandinávskou mentalitou – vše musí být přírodní. Kromě kovů, kožešin a dřeva se v interiéru často opakuje kontrastní černá barva – například na okenních rámech či na jednoduchých rámečcích na fotky. Oblíbenou dekorací jsou plakáty s různými typografickými styly – opět v jednoduché černé či v jemných tónech modré.

Je vám skandinávský styl blízký? Inspirujte se, jak slovenský byt proměnit v oázu seveřana.