Poprvé v Řecku: hlavní zážitky

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky 1

Řecko se svými lesknoucími se bílými plážemi, křišťálovým mořem a starověkými památkami splňuje představu, kterou nám dávají reklamní katalogy. Jak se však orientovat v zemi s tolika ostrovy, které odpovídají představám snad každého, a nabízejí památky rozeseté v krajině jako historická mapa západní civilizace?  

Většina návštěvníků, kteří sem zavítají poprvé, přilétá a odlétá z Athén, které představují vynikající počáteční bod nebo završení dovolené,  kromě toho je zde však spousta co poznávat.

 

Starověké Athény 

Naprostou nutností je návštěva Akropole s ikonickým Parthenonem a s kamennými dívkami (karyatidami) podpírajícími střechu chrámu Erechtheion hned vedle. Moderní rozsáhlé Muzeum Akropole se nachází hned pod nimi a krásně chrání památky přímo na místě, takže zůstávají ve svém kontextu. Seznámení se starověkým Řeckem by mělo dále zahrnovat procházku dolů z Akropole ke starověké Agoře, což byl kdysi ústřední bod správní, obchodní, politické a společenské aktivity a místo, kde Sokrates vykládal svoji filosofii. Navíc se nachází jen kousek od dalších významných památek, jako je Chrám Dia Olympského, jehož kolosální sloupy nám připomínají, že se jednalo o největší chrám v Řecku, a Panathénský stadion, který slouží dodnes. K římským památkám patří Hadriánův oblouk a římská Agora s její působivou Věží větrů.

Muzeum Akropole v Athénách 

Monastiraki a Plaka – čtvrti Athén

Ke svému pěšímu výletu za starověkými památkami Athén můžete snadno připojit prohlídku všeho možného na každodenním bleším trhu v Monastiraki. Obchody a kiosky natěsnané na sobě tu nabízejí nepřeberně suvenýrů, oblečení, koženého zboží, šperků i naleštěných starožitností. Pak zamiřte na jedno z náměstí ukrytých uprostřed tržiště Plateia Avyssinias. Skvělé místo pro krátkou přestávku je bistro Café Avyssinia, mezi hromadami zrenovovaného nábytku a kulovými svítidly, zatímco z horních pater budete mít výhled na Akropoli. Nedaleká čtvrť Plaka je tvořena změtí historických uliček plných obchodů se suvenýry.

 

Kávová kultura  

Když budete v Řecku, udělejte to jako Řekové a dopřejte si dlouhou přestávku s hovorem u kávy. Sedět v některé kavárně (kafedaki) v Athénách (např. v oblíbené Tailor Made na malebném Plateia Agia Irini, s malým květinovým trhem a s řeckým ortodoxním kostelem) nebo na centrálním náměstí v jiném městě na pevnině či na ostrovech, se šálkem kávy, družným hovorem a s pozorováním lidí kolem je oblíbená zábava místních, kterou byste si neměli nechat ujít. Objednejte si řeckou kávu, která může být neslazená (sketo), s trochou cukru (metrio) nebo velmi sladká (glyko), a pozorujte svět proudící kolem.

 

Santorini (Théra)

Nádherný ostrov Santorini/Théra opravdu vypadá jako z pohlednice, takže je z celého Řecka možná nejlákavější. Krása a sláva však něco stojí a ostrov bývá každé léto zavalen turisty. Zbytek roku je však mnohem klidnější, takže snáze budete mít přímý výhled na vrstvené okrové skály obklopující dávnou sopečnou kalderu. Můžete si najít volné místo na některé z vulkanických pláží mnoha barev (je zde černá, červená nebo bílá) nebo na vyhlídce při pozorování velkolepého západu slunce, ideálně v bílém městečku Oia na výběžku ostrova.

 

Mykonos a Délos 

Mykonos je ostrovem lesku, okázalosti a nonstop zábavy a párty. Ať už se budete opalovat v některém plážovém klubu, jako je Paradise a Super Paradise, procházet v gala bludištěm ulic ve městě Mykonos (také nazývané Chora nebo Hora), anebo tančit celou noc v podniku, jako je noční klub pod širým nebem Cavo Paradiso, připravte se na zábavu a přineste si odpovídající dostatek prostředků. Je ironické, že jedna z nejcennějších řeckých historických lokalit, ostrůvek Délos, leží jen kousek od zdejších břehů. Starověký Délos, mýtické rodiště božských dvojčat Apollóna a Artemidy, byl svatostánkem sloužícím zároveň jako posvátná pokladnice a centrum obchodu. Trochu vážené historie tak tvoří protiváhu k nonstop zábavě na Mykonosu.

 

Kykladské ostrovy   

Poprvé v Řecku: hlavní zážitky 2
Milos

Proslulé řecké ostrovy lákají každoročně návštěvníky ze široka daleka, stojí však za to k vyhlášeným destinacím přidat také některou méně známou, přičemž si můžete vybírat podle své chuti. Ještě lepší je navštívit mnoho kykladských ostrovů a podniknout tak klasickou cestu za antickými památkami. Každý z ostrovů má vlastní charakter a návštěva míst, jako je např. nádherný vulkanický Milos, líbezný Sifnos, venkovský Serifos nebo úrodný hornatý Naxos, rozšíří Vaši cestu o velkou spoustu dalších zážitků.

 

Hydra 

Pokud budete mít omezený čas a nebudete si moct dovolit návštěvu více ostrovů, zamiřte z Athén rovnou na maličký ostrov Hydra, který je královnou mezi řeckými Sarónskými ostrovy. Hydra je lahůdka, která na Vás čeká pouze hodinu a půl plavby od hlavního athénského přístavu Piraeus. Jeho malebné přístavní město ve tvaru podkovy s půvabnými kamennými sídly na skalnatých svazích je známé jako útočiště umělců, spisovatelů a celebrit. Na ostrově nejezdí motorová vozidla (kromě vozů technických služeb), takže podél pobřeží a do hor se dostanete po neznečištěných stezkách.

 

Svátky a festivaly 

Po celý rok se v Řecku konají různé svátky a festivaly. Všudypřítomné svátky světců se slaví během celého roku v malých vesničkách i ve velkých městech. Karneval (známý také jako Apokreas) je dobou převleků a průvodů, přičemž nejslavnější je karneval ve městě Patra (Patras). Úžasné a neméně proslulé řecké Velikonoce je týden trvající oslava jara, zatímco hlavní událostí v době léta je Helénský festival. Tehdy se nádherné starověké divadlo v Epidauru a athénský Odeon Heroda Attica (hned u Akropole) stanou hlavními místy konání kulturní hostiny zahrnující přehlídku místní i zahraniční hudby, tance a divadla.

 

Dlouhý oběd   

Nemůžete říct, že jste poznali život v Řecku, a Vaše zážitky z dovolené nebudou kompletní, dokud se nezúčastníte „dlouhého oběda“. Ideální je u velkého stolu s řadou příbuzných a přátel, ale může být i s menší skupinkou: zamiřte do taverny zaměřené na dary moře a dejte si večeři pod širým nebem. Během odpoledne popíjejte kořalku ouzo doprovázenou stálým přísunem občerstvení a chuťovek (mezedhes), jako jsou masové a cuketové kuličky, grilovaná chobotnice, taramasalata (omáčka z rybích jiker) a další. Nic se nevyrovná pohodě, smíchu a neustálé hostině uprostřed krásné řecké krajiny, ideálně v blízkosti pláže… Nejlepší ohledně jídla jsou ostrovy Lesbos (s metropolí Mytilini), Korfu, Kréta a Tinos, ale ani jinde se nemůžete zmýlit.

 

Pláže   

Co by to bylo za cestu do Řecka bez času stráveného na pláži? Je jich tu závratné bohatství a mají podobu od vulkanických skal mnoha odstínů na ostrovech Santorini a Milos až po široké velké úseky měkkého písku či bílých kamínků na Kefallonii a Lefkadě. Moře kolem ostrova Sifnos se leskne duhovými barvami, zatímco Paros je známý podmínkami pro kitesurfing světové úrovně. Malý ostrůvek Kythnos zase nabízí oboustrannou pláž, písečný pás, který vyčnívá do moře.

Řecko je zemí pro skutečné znalce pláží: navštivte jich proto hodně a udělejte si vlastní názor.