Meteora: kláštery v oblacích

Meteora: kláštery v oblacích 1

Pokud toužíte navštívit klášter, který se tyčí na hoře bičované větrem nebo visí na okraji skály, máte na výběr. Je tu např. zavěšený chrám Hengshan v Číně nebo klášter Tygří hnízdo v Bhútánu, jejichž původ je spojován a létajícím tygrem a konkubínou. A také klášter Skellig Michael tyčící se na kluzké skále kus od pobřeží v irském hrabství Kerry.

Místa jsou to dramatická a zrádné, avšak řecká pravoslavná církev je všechny předčí svojí Meteorou, což je řada klášterů postavených na skalních pilířích ve výšce téměř 400 m nad zemí. Mezi 14. a 16. stoletím zde řečtí mniší vybudovali na vrcholu skal celkem 20 klášterů. Přístup byl velmi namáhavý, kdy na dopravu sebe i materiálu používali dlouhé žebříky svázané k sobě a koše na provazech (metoda dopravy v koši byla také zkouškou jejich víry: provazy se vyměňovaly jen tehdy, když je Bůh přetrhl…).

Izolace a obtížný přístup však mnichům vyhovoval. I když bylo obtížné odtud např. poslat dopis, vyrušení bylo minimální, což umožňovalo tiché rozjímání. Poloha ve výšce byla také praktická kvůli odrážení útočících hord Turků, kteří už byli evidentně na 14. století Byzantskou říší unaveni.

Dnes zde zůstává 6 klášterů, které jsou všechny přístupné návštěvníkům. Není přitom nutné se nahoru nechat vytáhnout v koši, přístup je ale i tak nesnadný; schody a mosty zde byly instalovány až ve 20. letech 20. století. Je potřeba se konzervativně obléct, ačkoli mnich u vchodu Vám půjčí velký šátek, sukni či kalhoty, pokud budete příliš odhalení.

Z klášterů doporučujeme především Velký klášter/Megolon Meteoron, který je nejvýše položený a nejstarší. Když zde budete, můžete se setkat také s jeho dřívějšími obyvateli, jejichž lebky jsou naskládány na policích v sakristii. 

Meteora: kláštery v oblacích 2

Návštěva řecké Meteory

eteora v severním Řecku nedaleko města Trikala není jen údolí s působivými zašpičatělými skalními věžemi. Meteora Vám připomíná, že jste vstoupili do jiného času, jiného životního stylu a snad i odlišné kultury. Její jméno je odvozeno od „meteorite, což znamená „na nebi“, na mnoho z nás však působí spíše jako z jiného světa.

Už kvůli samotnému rozsahu Meteory je těžko uvěřitelné, že ji doposud nevyužil filmový svět. Byla zde natáčena pouze bondovka „Jen pro tvé oči“ (1981), ale nic jiného. Pravoslavní mniši však udělali hodně pro utišení turistiky, aby si nadále mohli uchovat svůj poklidný život. Během natáčení bondovky prý filmování velmi ztěžovali, takže některé scény z Meteory musely být později znovu vytvořeny v postprodukci. 

Co dělat a na co se podívat při návštěvě řecké Meteory  

Mystikové z Meteory 

Údolí s působivými krasovými skalními formacemi je od nepaměti domovem klášterů a poustevníků. Prý má 600 vrcholů a věží, takže je vynikajícím místem pro ty, kdo chtějí lézt po skalách. Unikátní je v Meteoře skutečnost, že se kláštery nacházejí na vrcholcích skal, ve kterých také můžete spatřit vysekané jeskyně poustevníků. Pro poustevníky byly jeskyně jejich domovem, který jim umožnil uniknout z materiálního světa a nalézt spojení s Bohem. Pro mnichy zase kláštery na vrcholcích skal znamenaly být blíže Bohu. Kvůli přežití se kdysi používaly dlouhé žebříky z provazů a dřeva, po kterých se dopravovalo jídlo, voda a zásoby nahoru k mnichům a poustevníkům. Žebříky se přitom používaly tak dlouho, dokud „se z Boží vůle nepřetrhly“. Takže důvěra byla vložena v duchovní osud, ale také v dobrou vůli lidí z okolních měst.

Dnes je místo památkou chráněnou organizací UNESCO, která chrání svatostánky před přílivem z okolního světa.

 

Významné skály v Meteoře

Každá skála v Meteoře má jméno, které jí dali místní a které je částečně založeno na její historii. Kromě toho je možné na nich vidět tváře nebo různé postavy, které se mění, jak budete procházet kolem. Nejvíce mě zaujala Vězeňská skála a skála s jeskyněmi poustevníků. 

Vězeňská skála

Některé skály jsou spojeny se zajímavou historií. Vězeňská skála je vysoký vrcholek, kam byli mniši vyhnáni, když porušili pravidla, aby tu v jeskyni žili jako poustevníci. Evidentně musel být život poustevníka mnohem horší než život v klášteře – bez vína a tak… 

Jeskyně poustevníků a kaple Dhoupiani

Kaple Dhoupiani se nachází u základny velké skály s více jako stovkou vysekaných malých jeskyní, díky kterým vypadá jako ementál. Pro sebe jsem tuto skálu nazval „ubytovna pro poustevníky“. Dhoupiani je kaple, kterou prý zdejší poustevníci navštěvovali vždy v neděli a o zvláštních příležitostech. Nachází se nedaleko postranního vchodu směrem od Kastraki.

 

Kláštery v Meteoře

Kdysi zde bylo téměř 26 řeckých pravoslavných klášterů, z čehož do dnešního dne funguje pouze 6 (4 mužské a 2 ženské).

Moni Megalou Meteorou, založený sv. Atanášem Koinovitisem ve 14. století, „hnízdí“ na nejvyšší skále v údolí a je to nejvlivnější a „hlavní“ klášter.

Moni Varlaam je druhý nejvyšší klášter, do kterého se kdysi dopravovaly zásoby po provaze s kladkou; je dobře známý a z klášterů koncepčně nejzajímavější.

Do každého z klášterů je možné se podívat, takže si sami můžete sami vybrat. Vyžadováno je konzervativní oblečení a ženy navíc u vchodu dostanou dlouhou sukni.   

Meteora: kláštery v oblacích 3

Co je potřeba vědět, než se vydáte do Meteory: 

  •         zdržte se zde min. 3-4 dní; já se zdržel 2 a půl dne a nestihl jsem vše, co jsem chtěl, ani se nedostal na pěší túru
  •         Meteora je skvělé místo pro lezení po skalách a pěší turistiku
  •         počítejte s tím, že budete hodně chodit: Meteoru je možné si prohlédnout pouze pěšky, navíc pokud nebudete ubytování v blízkosti centra města, budete nejspíš muset hledat nejlbližší restauraci či kavárnu
  •         vezměte si s sebou dobré boty, vodu, jídlo a krém na opalování (pokud bude chladno a deštivo, tak bundu proti větru); trasa je dlouhá, takže je dobré si objednat souvlaki apod., vzít si je s sebou, a pak si udělat piknik ve skalách
  •         také si vezměte dobrou mapu: pokud se vydáte na pěší túru a budete si chtít udělat odbočku na některou z lesních či skrytých stezek, budete potřebovat detailní mapu se stezkami nebo dobré instrukce od průvodce či Vašeho ubytovacího zařízení
  •         ověřte si otvírací dobu v klášteře; je zde 6 klášterů a každý z nich má v jiný den zavřeno; oblečte se konzervativně (ne krátké rukávy nebo šortky – dostanete dlouhou sukni nebo velký šátek, pokud nebudete splňovat standard pro oblečení); kláštery nabízejí možnost hygieny, vstupné činí 3 EUR
  •         kláštery mají silnou pozici na seznamu UNESCO; aby byla uchována historická hodnota a klid ve svatostáncích, zabránili mniši tomu, aby se oblast stala příliš rozvinutá nebo zaměřená na turisty

 

Nejlepší způsoby, jak si prohlédnout Meteoru

Pokud se coby turisté vydáte na cestu s organizovaným výletem, získáte přitom mnoho informací. Samozřejmě je možné si Meteoru prohlédnout i samostatně, ale je klíčové pochopit její historickou hodnotu. I když mnozí z nás nemají rádi sešněrovaný program při organizovaných výpravách, půldenní výlet mi pomohl pochopit historii skal i těch, co v nich žili. Také jsem byl upozorněn na jeskyně poustevníků, které mně osobně přišly zajímavější než samotné kláštery…

Většina návštěvníků se po Meteoře pohybuje pěšky. Stezka se rozděluje na východ a západ. Je téměř nemožné si navštívit všechny kláštery za jediný den, takže je dobré si svůj program rozdělit do více dnů nebo si vybrat, který/é klášter/y chcete vidět.

Kolem klikatící se silnice si budete moct prohlédnout skalní konglomeráty, a pak se po stezkách vydat až ke klášterům. Silnice je dlážděná a jezdí po ní také autobusy. Přístup sem vede ve směru od měst Kalabaka a Kastriki.

 

Nejlepší doba k návštěvě

Nejlepší dobou k návštěvě je podzim nebo léto, před cestou si však nejprve ověřte aktuální počasí. Od července do října bývá hlavní sezóna a můžete očekávat davy, od prosince do března zase bývá chladno a deštivo.

Já zde byl v říjnu v době nevypočitatelného počasí, a to bylo zrovna mizerné: pršelo, bylo chladno, mlha a špatná viditelnost; a v Meteoře určitě budete chtít vidět vrcholky skal a kláštery na nich!

Vyhněte se také dnům národních svátků, kdy vlaky bývají plné a v nich pouze místo na stání. Navíc bývá všude kratší otvírací doba a někde neotvírají vůbec; např. v Den řecké nezávislosti v říjnu mívá většina obchodů zavřeno.