Co jsou plovoucí podlahy?

Co jsou plovoucí podlahy? 1

Plovoucí podlahy mají stejný konstrukční princip – skladbu z podobných plošných dílců a plovoucí způsob ukládání. Na výběr jsou však různé materiály, díky kterým se vlastnosti různých typů plovoucích podlah liší. Z čeho si můžete vybírat a v čem jsou rozdíly mezi jednotlivými materiály?

Jak plave podlaha

Společným znakem všech plovoucích podlah je jejich plovoucí uložení – to znamená, že nejsou pevně spojeny ani s podkladem, ani s okolními stěnami. Sestavují se z plošných dílců, které se navzájem pospojují do souvislé plochy. Spoje mohou být na pero a drážku – dvě části se do sebe zasunou a navzájem se slepí – nebo tvarové, resp. zámkové (tzv. klik systém) – okraje dílců se „zacvaknou“ a drží díky svému profilu.

Podlahové dílce jsou složené z několika vrstev. Nahoře je základní materiál nášlapné a dekorační vrstvy (např. Dřevo, vinyl nebo laminát), který obvykle chrání ještě průhledná povrchová úprava (ochranná vrstva). Uprostřed je nosná deska, obvykle z materiálu na bázi dřeva, např. z HDF nebo lepené dřevotřísky.

Následuje spodní, protitahová vrstva, která zajišťuje tvarovou stabilitu a má často i funkci kročejové izolace nebo ochrany proti vlhkosti. Mezi těmito třemi základními vrstvami mohou být i další, které zlepšují vlastnosti podlahy, například zvukově či tepelněizolační schopnost. Podlahové desky se obvykle ukládají na fólii, která slouží jako parozábrana a protiskluzová podložka. Například vinylová plovoucí podlaha FatraClick je vybavena zámkovým spojem Uniclic® a instaluje se bez použití lepidla. Je složená ze tří základních vrstev. Uprostřed je nosná HDF deska se zvýšenou odolností proti vlhkosti, na spodní straně je zvukověizolačních vrstva korku a na vrchní nášlapná a dekorační vrstva z PVC materiálu s polyuretanovou povrchovou úpravou.

Velký výběr plovoucích podlah najdete například v Praze Letńanech v showroomu Supellex.

Co jsou plovoucí podlahy? 2