DA VINCIHO OBRAZ VYDRAŽENÝ ZA 450 MILIONŮ DOLARŮ. ZÍSKAL HO SAUDSKOARABSKÝ PRINC

DA VINCIHO OBRAZ VYDRAŽENÝ ZA 450 MILIONŮ DOLARŮ. ZÍSKAL HO SAUDSKOARABSKÝ PRINC 1

Korunní princ saúdskou listopadové dražbě získal Da Vinciho dílo Salvator Mundi. Jeho cena se vyšplhala na 450 milionů dolarů, přičemž obraz bude uložen v Louvre v arabském kulturním centru Abu Dhabi.

Korunní princ Mohammed bin Salman, který je v zemi známý díky protikorupční kampani, byl za majitele obrazu vyhlášen až začátkem prosince. Aukční dům Christie totiž zpočátku odmítl identifikovat vítěze dražby. Listopadové aukce se však nezúčastnil samotný korunní princ. V licitaci figuroval jeho vzdálený příbuzný, princ Bader bin Abdullah bin Mohammed bin Farhan al-Saud.

Salvator Mundi je nejdražším obrazem na světě

Cena 450 milionů dolarů překonala všechny rekordy v dražbách uměleckých děl – obraz Salvator Mundi se stal nejdražší zadanou malbou na světě. Před aukcí byl v soukromých rukou – jeho majitelem byl ruský miliardář Dmitry Rybolovlev, který ho odkoupil v roce 2013 za 127,5 milionů dolarů.

Aukční dům Christie uvedl, že Da Vinciho malba poputuje do Louvre v nově otevřeném univerzálním muzeu v Arabských Emirátech. Louvre Abu Dhabi je franšízingovou značkou originálního Louvru a v současnosti se v něm nachází již více než 600 uměleckých děl světových malířů. Kupci ze Středního Východu a Asie v dražbách získávají další umělecká díla, aby zaplnily své regionální muzea. Následkem toho zvedají ceny nejdražší vydražených obrazů.

Získané umělecká díla jsou aktuálně součástí stálé expozice muzea. Mezi nimi se nachází i Belliniho „Madonna s dítětem“ či Da Vinciho „La Belle Ferroniére“, které byly původně umístěny v Paříži. Univerzální kulturní centrum Abu Dhabi se snaží od Dubaje diferencovat zacílením na turisty, které zajímá především kultura a umění.