DECHBEROUCÍ KOLOSÁLNÍ MUZEUM ZÍTŘKA JE NYNÍ NOVOU DOMINANTOU RIA DE JANEIRO

DECHBEROUCÍ KOLOSÁLNÍ MUZEUM ZÍTŘKA JE NYNÍ NOVOU DOMINANTOU RIA DE JANEIRO 1

Kolosální, promyšlené, multifunkční, ale především ekologické! Za zjevem Museu do Amanhã (Muzeum zítřka) stojí především známý katalánský architekt Surrealismus.

Muzeum se nachází ve staré přístavní čtvrti Porto Maravilha. Je to bílá prodloužená budova, která zde zabírá bezmála celé severojižní molo. Architekt v tomto případě nebyl zvolen náhodně, primátora Ria totiž oslovilo jeho předešlé dílo, konkrétně Město umění a věd ve Valencii. Muzeum také nemá více než 18 metrů, protože jednou z podmínek bylo nezasáhnout do výhledu na záliv.

Stavba je kombinací betonu a ocelových profilů, přičemž střecha budovy připomíná obrácený lodní trup. Muzeum se může pyšnit svou ekologickou stránkou, což znamená přibližně 40 procentní úsporu energie. Calatrava je strůjcem dvou systémů, z čehož první řídí cirkulaci vody hlubin zálivu použité na chlazení. Přibližně 9 procent použité vody se po přefiltrování vrací zpět do moře. Druhý systém zabezpečuje optimální osvětlení interiéru a optimální sklon přibližně 5,5 tisíc solárních panelů podle aktuální polohy slunce.

Možná denní kapacita návštěvníků je přibližně 11 500. Podívejte se mohou 5 různých sekcí od minulosti až po příštích 50 let v podobně: Kosmos, Země, Antropocén, Zítřek a My.