Tipy na jednodenní výlety ze Splitu

Tipy na jednodenní výlety ze Splitu 1

Spolu s Dubrovníkem přitahuje Split na krásné jaderské pobřeží Chorvatsko davy návštěvníků a řada atrakcí za hradbami města představuje pouhý začátek Vašeho poznávání Chorvatska. Historické město s idylickými ostrovy rozesetými kolem pobřeží a s hrady, středověkými městy a národními parky ve vnitrozemí představuje skvělou zastávku pro ty, kdo si přejí dovolenou prošpikovanou jednodenními výlety.

Budete-li mít pár dní navíc, můžete si najít svůj ostrov se sluncem, osvěžit se v hřmících vodopádech v horách a objevovat středověká města mimo (někdy šílené a vyčerpávající) davy v centru. Jaro je ideální doba pro návštěvu idylického úseku pobřeží před tím, než se dostaví letní davy turistů. Místní půjčovny aut mají rozumné ceny a k dispozici jsou také výborné místní autobusové spoje, takže se snadno dostanete tam a večer zpátky. Zde uvádíme 7 možností jednodenních výletů ze Splitu, abyste mohli poznat více z pobřeží Jadranu. 

Tipy na jednodenní výlety ze Splitu 2
Diokleciánův palác je nejvýznamnější památkou Splitu

Trogir nabízí středověké kouzlo a je vzdálen necelou hodinu cesty od Splitu

Od Diokleciánova paláce (UNESCO) ve Splitu kousek podél pobřeží najdete další lokalitu na seznamu UNESCO, historický Trogir, oslavovaný pro jeho mimořádně dobře zachovalou románskou a renesanční architekturu a jedinečnou krásnou polohu. Staré město stojí na malém ostrově odděleném úzkými kanály od pevniny na jedné straně a od zalesněného ostrova Čiovo na druhé. Je to půvabná změť impozantního opevnění, zelených zahrad a nábřežních promenád. Trogir má klidnou atmosféru odlehlého města a je příjemným místem, kde můžete strávit pár hodin, ať už procházením se úzkými ulicemi dlážděnými marmorem nebo sezením v nábřežní kavárně a pozorováním světa kolem. Nejvýraznější budovou města je katedrála sv. Vavřince, kde můžete spatřit mimořádně zdobné krásné rytiny kolem vchodu a uvnitř kapli sv. Ivana. Výhledy z věže stojí za energii vynaloženou při namáhavém výstupu.

Jak se dostat do Trogiru: cesta autem podél pobřeží ze Splitu do Trogiru trvá asi 40 minut. K dispozici je přímý meziměstský autobus; v létě můžete cestovat kyvadlovou lodní dopravou společnosti Bura Line.

Akční nabídka ubytování Limestone Heritage House

Omiš je prodchnutý námořní historií 

Tipy na jednodenní výlety ze Splitu 3

Legendární doupě pirátů Omiš se může chlubit dramatickou polohou u ústí řeky Cetiny, která se prodírá labyrintem vápencových výčnělků předtím, než dosáhne Jadranu. Ve středověku zde měli svoji základnu jadranští piráti, kteří terorizovali okolní sídla na pobřeží a na ostrovech. Přitom používali speciální lodě známé jako sagitta, které měly velmi mělký kýl, což pirátům umožňovalo se stáhnout za opevnění pod vodou u ústí řeky, které jinak bránilo vstupu z moře větším lodím. Piráti zde vybudovali 2 středověké pevnosti vysoko nad městem, aby je chránily před útočníky, přičemž obě dnes můžete navštívit kvůli velkolepým výhledům na město (pokud Vaše nohy zvládnou výstup). Také stojí za to se vydat na výlet proti proudu řeky Cetiny; nejklidnější možnost je plavba po řece se zastávkou v některé restauraci na břehu, kde ochutnáte místní speciality, jako jsou žáby, úhoři a šneci. Dáváte-li přednost troše adrenalinu, přihlašte se na výlet s raftingem v peřejích o něco dále proti proudu. Budete pádlovat tyrkysovou vodou, která modeluje kanál v zeleném údolí s vysokými horami po obou stranách. Další skvělou možností, jak obdivovat okolní pozoruhodnou scenérii, je při jízdě na zipline; přes kaňon vede celkem 8 lan různé délky a strmosti, které několikrát překračují tok řeky. 

Jak se dostat do Omiše: Omiš je vzdálen 40 minut autem od Splitu po pobřežní dálnici. Z centra Splitu tam jezdí každou půlhodinu městský autobus č. 60.

Akční nabídka ubytování Villa Bubalo

Šolta je půvabné ostrovní útočiště na Jadranu

Bukolický ostrov Šolta, který je často přehlížen turisty ve prospěch svých slavnějších sousedů, je ideální pro každého, kdo chce uniknout mimo civilizaci. Nejatraktivnější sídla na ostrově jsou pobřežní městečka Maslinica a Stomorska kolem pěkného přístavu, která leží na protějších koncích ostrova. Maslinica je o něco luxusnější a stylovější, s přístavištěm pro jachty a luxusním hotelem Martinis Marchi 5* ve zrestaurovaném hradu. Stomorskanejstarší pobřežní sídlo na ostrově, má více tradiční atmosféru a je skvělým místem, kde si můžete dát jednoduchý, ale vynikající oběd v podobě grilované ryby se zeleninou přímo u vody. Dále od pobřeží jsou vesnice méně naleštěné, ale neméně půvabné, s kamennými ulicemi a kamennými domky vybaveným okenicemi, někde opotřebované a vybledlé staletími na slunci. Při jejich obdivování budete mít skvělou příležitost ochutnat něco z místní produkce ostrova: milovníci včelaření a medu by měli navštívit Tverdić Honey v Grohote, zatímco olivový olej nejlepší kvality je k dostání v Olynthia Gornje Selo. Také ve vesnici Gornje Selo se nachází Agroturizam Kaštelanac nabízející ochutnávky tradičního tmavého červeného a  inovativního růžového vína vyrobeného z hroznů odrůdy Dobričić.

Jak se dostat na Šoltu: trajektová společnost Jadrolinija provozuje několik trajektů a katamaránů denně ze Splitu do přístavu v Rogači. From Odtud se můžete vydat poznávat ostrov autobusem, na kole nebo pěšky.

Objevte krásy chorvatského pobřeží na jachtě od Goolets 

Akční nabídka ubytování:

 

Národní park Krka je jedno z nejkrásnějších míst v Chorvatsku

NP Krka, který se táhne kolem stejnojmenné řeky, vede od pobřeží Jadranu u Šibeniku až ke skalnatým horám v chorvatském vnitrozemí. Je to kouzelné místo s vodopády a roklemi, kde se řeka v jednom místě řítí kaňonem hlubokým 200 m. Hlavní atrakcí parku je okružní pěší trasa po dřevěných chodnících, které spojují ostrůvky ve smaragdově zelené řece a končí u největšího vodopádu v parku, Skradinski Buk. Široká kaskáda padá do hloubky téměř 46 m, kde dopadá do dolního jezera, kam míří návštěvníci se osvěžit a zaplavat si. Dále na sever najdete vodopád Roški Slap, kam se nejlépe dostanete při lodním výletu. Vodopád začíná mělkými schody, které pokračují sérií větví a ostrůvků až se z něj stává kaskáda vysoká 23 m.

Zdejší odlehlá oblast přilákala mnichy, kteří zde vybudovali několik klášterů. Na klidném místě nad řekou se tyčí klášter Krka, nejvýznamnější klášter srbské ortodoxní církve. Když se sem vydáte v době od poloviny června do poloviny října, průvodce z NP Vám ukáže jeho byzantskou a středomořskou architekturu. V jiném období můžete alespoň navštívit kostel a projít se po stezce kolem jezera.

Jak se dostat do NP Krka: Krka má 5 hlavních vstupů (Skradin, Lozovac, Roški Slap, kláštera Krka a Burnum) a ke všem se dostanete autem, ale je obtížné se tam dostat veřejnou dopravou. Počítejte s asi hodinou cesty autem ze Splitu.

Akční nabídka ubytování Guesthouse Miranda NP Krka

.

K dramatické pevnosti Klis se ze Splitu dostanete za půl hodiny 

Tipy na jednodenní výlety ze Splitu 4

Jen 12 km od centra města je tyčí pevnost Klis, která představuje skvělý cíl pro jednodenní výlet, přičemž kombinuje působivý historický hrad s impozantními výhledy na pobřeží Dalmácie. Pevnost se nachází na pozoruhodném místě vysoko na hřebenu, odkud chránila údolí vedoucí ke Splitu. Kamenné rampy a zdi vedou po svahu kopce, zatímco věže a hradby hradu působí nebezpečně naskládané na sobě. Nejdramatičtější událost v historii pevnosti se odehrála v roce 1537, když osmanští útočníci obsadili Klis a napíchli na kůl useknutou hlavu kapitána obránců hradu. V nedávné době se pak Klis zvěčnil jako jedno z míst natáčení série Hra o trůny. Prohlídka ruin hradu je zábavná, navíc ve zbrojnici najdete expozici historické zbroje a zbraní, zatímco filmové kulisy z Hry o trůny jsou k vidění v kasárnách dělostřelectva. Pevnost je také dobré místo pro uspořádání pikniku: můžete obdivovat výhledy na Split a okolní ostrovy, zatímco Vás bude příjemně osvěžovat vánek z moře. V jiném případě zamiřte do vesnice Klis Grlo hned pod hradem, která je známá svým jehněčím masem pečeným na rožni: prodává se na váhu a jí s jarními cibulkami.

Jak se dostat k pevnosti Klis: Klis je vzdálen 30 minut cesty autem ze Splitu, nebo můžete jet místním autobusem z centra města, popř. vydat se tam s organizovaným výletem.

Akční nabídka ubytování Sun Apartment Klis

Hvar je turisticky nejznámější ostrov

Krásný ostrov Hvar s historickou architekturou, nádhernými místy na plavání a pestrým nočním životem je jedna z nejoblíbenějších destinací v Chorvatsku.  I když stojí za to zde zůstat noc či dvě, je možné Hvar navštívit také při jednodenním výletu ze Splitu; rychlým katamaránem se dostanete přímo do města Hvar, největšího a nejpůvabnějšího sídla na ostrově. Dokonalé výhledy na terakotové střechy budov u čtvercového přístavu budete mít, když vylezete na hradby středověkého hradu, který se tyčí vysoko nad městem. Poté se projděte působivými uličkami starého města a ochutnejte zdejší proslulý pokrm hvarska gregada (dušené ryby) v některé z restaurací v přístavu. Pokud se dostanete i mimo město Hvar, existuje spousta skvělých způsobů, jak strávit zbytek dne. Projděte se po nábřežní promenádě a vyhledejte místo, kde si zaplavete v průzračném Jadranu, nebo se vydejte taxíkem na Paklené ostrovy, které leží nedaleko pobřeží. Pokud byste raději něco aktivnějšího, agentura & Adventure nabízí půldenní výlety na kajaku či na kole nebo s lezením po skalách. V jiném případě poznejte méně navštěvovaný interiér ostrova na safari jeepu přes opuštěné vesnice a levandulová pole až k nejvyššímu bodu ostrova, odkud se můžete těšit z panoramatických výhledů na celý ostrov.

Jak se dostat na Hvar: nejrychlejší cesta ze Splitu na Hvar je katamaránem, což trvá jen něco přes hodinu. V létě (červen-září) první loď společnosti Jadrolinija ze Splitu odplouvá v 8,30 a poslední se vrací v 21 hodin. Mimo hlavní sezonu, pokud byste chtěli navštívit Hvar ve dne ze Splitu, je nejlepší možnost vydat se tam s organizovaným výletem.

Akční nabídka ubytování B&B Buzolic

.

Další středověké atrakce čekají v Mostaru, Bosna a Hercegovina

Při tomto výletě přes hranice se dostanete do Mostaru, největšího města Hercegoviny, s malým, ale skutečně kouzelným starým centrem. Návštěvníci sem přicházejí obdivovat nejznámější balkánský most, Stari Most, který představuje majestátní kamenný oblouk mezi středověkými věžemi. Původně byl vybudován mezi lety 1557 a 1566 na rozkaz Sulejmana I. Nádherného. Současná stavba je ve skutečnosti velmi přesvědčivou rekonstrukcí z 21. století poté, co byl most v 90. letech zničen při bombardování. Zrekonstruovaný most byl otevřen v roce 2004 a dnes je na seznamu památek UNESCO. Známý je také dobrodruhy skákajícími dolů do řeky, kteří se směle vrhají do hloubky 24 m. Projděte se po úzké ulici Kujundžiluk, kde se historické domy s kamennými střechami ožívají prodejci cetek nabízejícími levné suvenýry. Za kamennými uličkami atraktivní zrenovované osmanské čtvrti se nacházejí celé bloky vybombardovaných budov, což je působivý odkaz válečného konfliktu v 90. letech. Léto přináší davy turistů při jednodenních výletech, takže pokud se budete moct zdržet až do večera, můžete spatřit světla mnoha mlýnských restaurací, která se lesknou nad proudy za soumraku, bez denní tlačenice.   

Jak se dostat do Mostaru: město Mostar je vzdáleno asi 2,5 hodiny cesty autem ze Splitu a při cestě sem překročíte hranice mezi Chorvatskem a Bosnou, takže je potřeba mít cestovní pas. K dispozici jsou autobusové spoje, ale cesta jimi může trvat až 4 hodiny, takže lepší možnost je vypůjčit si auto.

Akční nabídka ubytování City Hotel 4*