Dechový test na covid-19 od Ionicon PTR-TOFMS vyžaduje jen 60 sekund

Dechový test na covid-19 od Ionicon PTR-TOFMS vyžaduje jen 60 sekund 1

Singapurský start-up vyvíjí rychlý dechový test založený na technologii PTR-TOF.

Virus SARS-CoV-2 stále svírá svět a počty případů rostou v celé Evropě a v USA. Rychlý, neinvazivní test na zjištění nemoci covid-19 by znamenal velkou změnu v boji se současnou pandemií. Přitom se brzy může stát realitou: singapurský start-up vyvinul dechový test na covid-19 v reálném čase založený na analyzátorech plynů PTR-TOFMS.

Breathonix, firma spojená s prestižní Univerzitou v Singapuru (NUS), kombinuje analyzátory PTR-TOF s vlastním softwarem pro strojové učeníJejich neinvazivní test na covid-19 vyžaduje méně než 1 minutu a už absolvoval pilotní klinické hodnocení u Národního centra pro infekční nemoci na 180 pacientech. Výsledky jsou slibné a dosahují přesnosti 90 % a citlivosti 93 %.

Dr. Jia Zhunan, generální ředitelka společnosti Breathonix, vysvětluje:  „Citlivost 93 % znamená, že pomocí biomarkerů, které jsme stanovili, jsme schopni správně identifikovat 93 ze 100 pozitivních pacientů. Specificita 95 % znamená, že jsme schopni správně identifikovat 95 ze 100 negativních. “

Společnost Ionicon Analytik podporuje společnost Breathonix odbornými radami odvozenými od mnoha projektů týkajících se výzkumu dýchacích plynů, trasovacích analyzátorů plynů OEM PTR-TOF a řešení pro odběr vzorků dechu.