10 zásadních triků při malování a natírání

10 zásadních triků při malování a natírání 1

Existuje bod, který přichází asi v polovině procesu malování, kdy začnete sami sebe přesvědčovat, že jste vše měli nechat tak, jak bylo. Praskliny a škrábance na starém nátěru mu dodávaly charakter… Ale nenechte se tímto vnitřním hlasem zmást – čerstvý nátěr dokáže divy, promění prostor a nemusí to vůbec být bolestivý proces. Následující jednoduché triky Vám pomohou vyhnout se nadměrnému nepořádku a potížím při malování nebo natírání.

 

Místa, která nechcete natírat, chraňte vazelínou

Při každém malování nebo natírání se najdou místa, která malovat nechcete, ale nelze je snadno přelepit malířskou páskou. Než začnete natírat, namažte je trochou vazelíny. Když potom barva zaschne, setřete vazelínu spolu s případnou barvou, která se tam dostala. Na menší plochy postačí lesk na rty na bázi vazelíny, který funguje stejně.

 

Pod víčko plechovky natáhněte fólii (igelit)

Až budete s malováním hotovi, plechovku s barvou jen tak nezavírejte. Barva, která zaschne kolem horní části, ztíží vypáčení víčka, až budete příště tuto barvu potřebovat. Místo toho jednoduše zakryjte otevřenou plechovku vrstvou plastové folie a pak na ni nasaďte víčko. Vaše budoucí já Vám poděkuje.

 

Mějte po ruce vatové tampony

Nejlepší čas na opravu chyb při malování je hned a vatové tampony jsou ideální pro provádění přesných korekcí. Mějte jich proto hrst po ruce, zvláště při natírání náročných oblastí, jako jsou parapety a podlahové lišty. Použijte je k odstranění drobných chyb nebo šmouh dříve, než zaschnou.

 

Malé předměty nasprejujte barvou umístěné v krabici

Existuje snadnější způsob, jak natřít pevné prvky, např. svítidla, klepadla, police atd.. Místo abyste se pokoušeli manévrovat špičkou štětce kolem těžko dostupných míst, malé předměty sundejte ze zdi a vložte je do kartonové krabice. Vezměte barvu ve spreji, která odpovídá barvě místnosti, a nastříkejte předměty přímo v krabici. Místo čištění pak stačí vyhodit karton.

10 zásadních triků při malování a natírání 2
natírat barvou můžete třeba schody…

Pevné prvky chraňte fólií (igelitem)

U pevných prvků, které nechcete natírat, jako jsou svítidla a kliky dveří, by zabalení do malířské pásky znamenalo náročný proces, při kterém navíc často zůstávají mezery. Snažší způsob, jak připravit tato místa na malování a chránit je před nežádoucí barvou, je zabalit je do fólie, která se dokonale přizpůsobí tvaru předmětu, který zakrýváte.

 

K čištění používejte čisticí ubrousky na obličej

Nezáleží na tom, jak jste opatrní, chyby se stávají a skvrny od barvy skončí na podlahách a jiných tvrdých površích. Máte-li čisticí ubrousky na obličej (na akné), které obsahují alkohol, máte po ruce snadné řešení. Pokud budete pracovat rychle, ubrousky čistě odstraní barvu.

 

Použité štětce zabalte a dejte do lednice

Řím nebyl postaven za den a ani Vy nemusíte dokončit celý svůj malířský projekt za jeden den. Pokud se chystáte vrátit k práci další den a používat stejné štětky a barvy, odložte proces čištění štětek. Místo toho je zcela zabalte do plastového obalu a vložte do dalšího uzavíratelného plastového sáčku. Uložte štětky přes noc do chladničky, aby barva nezaschla – a ráno by měly být připravené k použití.

 

Vyrobte si škrabku z gumové pásky

Vlhký, kapající štětec zanechává na površích skvrny od barvy. Abyste dosáhli čistého vzhledu, je potřeba správné množství barvy na štětci. Vezměte pevnou gumovou pásku a obtočte ji kolem celé otevřené plechovky s barvou tak, aby byla páska natažena přes otvor plechovky. Ponořte štětec do barvy a seškrábněte veškerý přebytek o napnutou gumičku.

 

Zjistěte typ barvy pomocí kousku vaty a alkoholu

Víte, jestli nanášíte nátěr na latexovou nebo olejovou barvu? Oba typy vyžadují různé základní nátěry, takže je důležité, abyste měli ten správný. Zjistíte to tak, že namočíte vatový tampon do technického alkoholu a otřete jím část natřené plochy. Olejové barvy se na vatě neobjeví, zatímco latexové barvy obvykle ano.

 

Štětce vyčistěte pomocí aviváže

Rozpouštědla jsou drsná na kůži a mohou být drahá. Naštěstí se ve Vaší koupelně pravděpodobně už nachází účinný prostředek na čištění štětek a štětců: aviváž. Seškrábněte přebytečnou barvu ze štětců a properte je v teplé vodě s aviváží. Přitom netrvá ani minutu, než se barva na vodní bázi uvolní ze štětky a zůstanou čisté štětiny. Stejná technika funguje i pro malířské válečky.