9 hlavních atrakcí ostrova Zakynthos

9 hlavních atrakcí ostrova Zakynthos 1

Pokud jde o možnosti aktivit, ostrov Zakynthos (Zante) nabízí opravdu pro každého něco. Je snadno přístupný, protože leží v Jónském moři jen 16 km od západního pobřeží Peloponésu, a jeho geografie je rozmanitá a úžasná. Strmé útesy se tyčí nad kamenitými břehy s bílými oblázkovými plážemi a křišťálově čistým tyrkysovým mořem na severozápadním pobřeží, zatímco na jihu najdete pláže se zlatavým pískem a méně skalních formací. Ale ani vnitrozemí nepostrádá svá lákadla, s úrodnou plání porostlou lesy a olivovými háji. Tato kombinace krásné scenérie, lákavých pláží a přístupu k neméně úžasnému podmořskému světu – plnému skrytých jeskyní a barevných ryb a ideálnímu na šnorchlování a hloubkové potápění – učinily ze Zakynthosu jednu z předních turistických destinací Řecka. Kromě scenérie je ostrov zajímavý i po historické stránce. Po dlouhé období byl pod benátskou nadvládou (1484-1797) a benátský vliv je dodnes patrný v jeho architektuře, kuchyni i nářečí. Bohužel se dochovalo jen pár starých budov kvůli ničivým zemětřesením v letech 1515 a pak 1953. Zde uvádíme nejlepší místa, která můžete na ostrově navštívit, a také nejlepší možnosti aktivit.

 

Pláž Navagio (Pláž vraků)

9 hlavních atrakcí ostrova Zakynthos 2

Zřejmě nejfotografovanější a nepochybně nádherná Pláž vraků (Shipwreck Beach) leží v tzv. Pašerácké zátoce (Smuggler’s Cove) na západním pobřeží Zakynthosu. Pláž tvořená jemnými bílými oblázky má v pozadí útesy a pojmenována byla podle vraku lodi pašující cigarety, která tu ztroskotala v 80. letech 20. století. Nejzajímavější je však pláž v tom, že je přístupná pouze z moře. Můžete se sem dostat lodním taxi z přístavu v Agios Nikolaos na severovýchodním pobřeží ostrova 32 km od města Zakynthos, nebo pláž navštívit při organizovaném výletě z města Zakynthos.

 

Město Zakynthos (Zante)

Na východním pobřeží ostrova tvoří široký oblouk kolem mírně se svažujícího pobřeží zátoky město Zakynthos, které je metropolí ostrova Zakynthos. Mnohé z jeho neoklasicistických budov byly zničeny při zemětřesení v roce 1953, přesto je příjemné pěšky poznávat jeho dlážděné ulice a náměstí s pekařstvími, kavárnami, butiky a klenotnictvími. Hlavním kostelem města je Agios Dionysios ukrývající ostatky patrona; kostel původně pochází z roku 1708 a znovu zbudován byl v roce 1954. Pozoruhodné výhledy na město a přístav budete mít, když se vydáte do vesnice of Bohali (2,5 km) k ruinám benátského hradu, které se nacházejí v parku s borovicemi. Tato památka byla z velké části zničena zemětřesením, ale dodnes můžete spatřit hlavní bránu (nesoucí znak Lva sv. Marka, symbol Benátek), vnější zdi a cimbuří.

 

Byzantské muzeum

Na hlavním náměstí ve městě Zakynthos se nachází účelově zbudované muzeum, které vystavuje náboženské ikony, fresky a sochy z kostelů a klášterů na ostrově, kdy nejstarší pocházejí z 12. století. Spatříte zde byzantské ikony vyřezané ze dřeva a dvě místnosti věnované olejomalbě 18. století. Také tu můžete vidět zmenšený model města z doby kolem roku 1950, který Vám dá jakousi představu o tom, jak to zde vypadalo před ničivým zemětřesením v roce 1953.

Adresa: Solomos Square, 29100 Zakynthos Town

 

Alexander Roma Mansion – sídlo a muzeum

Hrdé sídlo či zámek zbudované v 60. letech 17. století je jedna z mála starých budov, které přežily velké zemětřesení, co zničilo většinu města Zakynthos. Patří rodině Roma, která se rozhodla ho zrenovovat a v roce 2007 zpřístupnit veřejnosti. Uvnitř můžete vidět dobový nábytek, malby a knihy, takže si můžete udělat jakousi představu o tom, jak žili místní aristokraté v předchozích staletích.

Adresa: Louka Carrer 19, Zakynthos Town 29100

 

Modré jeskyně

Na severním výběžku ostrova na mysu Skinari najdete fascinující Modré jeskyně (Blue Caves). Jasně modré moře uvnitř odráží barvu nebe, které se zrcadlí od stěn jeskyní a vytváří kouzelná azurově a safírově modrá světelná schéma. Modré jeskyně můžete navštívit v malém člunu s proskleným dnem, které vyplouvají z vesnice Agios Nikolaos (na severovýchodním pobřeží 32 km od města Zakynthos), nebo při delší plavbě kolem ostrova vyplouvající z města Zakynthos.

 

Jeskyně Keri

Na jihozápadním pobřeží 14 km od města Zakynthos v blízkosti vesnice Keri zeje série dramaticky působících jeskyní přímo do křišťálově čistého tyrkysového moře. Jejich průzkum s potápěčskými brýlemi a šnorchlem nebo s kyslíkovou bombou patří k nejlepším aktivitám na ostrově: světelné efekty slunce odrážejícího se skrz vodu a na stěny jeskyně jsou skvělou příležitostí k fotografování. Jeskyně můžete navštívit spolu s organizovaným výletem, nebo si pronajmout člun a vydat se tam samostatně.

 

Porto Limnionas s plážemi

Díky křišťálově čistému modrozelenému moři v pozadí s útesy a jeskyněmi je Porto Limnionas jedním z nejlepších míst pro plavání na ostrově. Nachází se na divokém místě, kam se dostanete po teprve nedávno vydlážděné cestě, nedaleko vesničky Agios Leon a každý rok získává na popularitě, takže na vrcholu léta zde může být plno. Lehátka si můžete půjčit ve dvou místních restauracích s terasami směrem k moři. Moře je skvělé na šnorchlování a najdete zde také jeskyně a podmořský most.

 

Národní mořský park Zakynthos v zátoce Laganas Bay

Na jihovýchodním pobřeží 8 km od města Zakynthos se nachází široká zátoka Laganas Bay, kde se táhne několik úseků rajské písečné pláže. Od 80. let 20. století je předním letoviskem na ostrově, které nabízí ekonomické ubytování, takže přitahuje mladé návštěvníky hledající moře, slunce a zábavu. Oblast je také hnízdištěm želv karet obecných, což je ohrožený druh, který je velmi plachý. V zátoce Lagonas Bay žije odhadem 1300 těchto želv, které jsou chráněné prostřednictvím Národního mořského parku Zakynthos. Založen byl v roce 1999, aby omezil přístup do některých částí pláže během období hnízdění. Pokud se budete chtít dozvědět více, navštivte návštěvnické centrum parku v obci Dafni na východním konci Laganas Bay.

 

Askos Stone Park

Milovníci zvířat si nesmí nechat ujít návšěvu zoo Askos Stone Park na severu ostrova v blízkosti vesnice Volimes, 30 km od města Zakynthos. Návštěva je vhodná především pro rodiny s dětmi. Ke zvířatům, která zde můžete spatřit, patří jeleni, mývali, pávi a suchozemské želvy, ale také poníci, osli, kozy a slepice. Spolu se vstupenkou můžete dostat také mapu a láhev vody a k dispozici jsou pečovatelé, kteří Vám mohou vysvětlit, odkud zvířata pocházejí a jak je krmit.

9 hlavních atrakcí ostrova Zakynthos 3

Kde se ubytovat

Luxusní hotely: luxusní ubytování přímo u pláže najdete v resortu The Lesante Luxury Hotel & Spa 5* ve vesnici Tsilivi. Představuje skvělou volbu s krytým i venkovním bazénem a se snídaní ve formě bufetu v ceně. Pokud přicestujete s celou rodinou a budete si přát luxusní nocleh s dostatkem prostoru, podívejte se na Erietta Luxury Apartments 4* nacházející se jen 5 minut od města Zakynthos. Také můžete zkusit Olea All Suite Hotel 5* s jeho venkovským, a přitom luxusním stylem.  

Akční nabídka:

Hotely střední třídy: Balcony Hotel je solidní volba s dobrou hodnotou ve středním cenovém okruhu. Zařízení v rodinném vlastnictví se nalézá jen kousek pěšky od pláže, nabízí výhledy na moře a podává vynikající snídaně. Dále v této kategorii doporučujeme Hotel Venus & Suites 3* se v letovisku Kalamaki.

Akční nabídka:

Ekonomické hotely: Contessa Hotel 3* je rodinný otel s dobrou hodnotou v Argassi. V ceně je snídaně a výhledy na moře, dále je zde střešní restaurace a venkovní bazén. Další možností je zařízení Athina Apts v Kalamaki: jedná se o klimatizované apartmány nedaleko pláže a restaurací; parkování zdarma.

Akční nabídka:

Tipy na výlety

Lodí po ostrově Zakynthos: můžete podniknout celodenní poznávací plavbu kolem ostrova Zakynthos, při níž poznáte to nejlepší z něj. Výlety jsou vhodné pro rodiny s dětmi a zastavují na nejzajímavějších místech, jako je Loď vraků a Modré jeskyně.

Jednodenní výlet na ostrov Kefalonia: další skvělou možností je výlet na ostrov Kefalonia, který leží nedaleko odtud, přičemž vyzvednuti (a dovezeni zpět) můžete být z mnoha resortů na ostrově. Výlet zahrnuje – kromě jiných dobrodružství – návštěvu proslulých jeskyní Drogarati na Kefalonii a plavbu ve člunu k podzemnímu jezeru.

Rhodos a Dodekany