10 hlavních atrakcí Kefalonie

10 hlavních atrakcí Kefalonie 1

Kefalonia (Cephalonia) je největší z řeckých jónských ostrovů a nepochybně jeden z nejkrásnějších. Nabízí fascinující tyrkysové či nebesky modré moře šplouchající na bílé oblázkové pláže a hory porostlé vonnými borovicemi, které se střídají s bujně zelenými úrodnými údolími. V předchozím tisíciletí byl ostrov převážně závislý na zemědělství, ale po natočení filmu „Mandolína kapitána Corelliho“ (2001) podle knihy Louise de Bernierese s Penelope Cruz a Nicholasem Cagem se zde stále více prosazuje turistika. Téměř všechna města a vesnice byly zničeny při velkém zemětřesení v roce 1953, takže je tu k vidění jen velmi málo historické architektury. Jedinou výjimku představuje vesnice Fiskardo, která přežila rozsáhlou zkázu. Přesto na Kefalonii najdete spoustu krásných míst, která můžete navštívit. Letiště leží 9 km jižně od metropole ostrova Argostoli.

 

Fiskardo – vesnice

Nesporně nejhezčí vesnicí na Kefalonii je Fiskardo, která leží na severovýchodním výběžku ostrova a je jediným sídlem, kde se po zemětřesení zachovala benátská architektura z 18. století. Za ní roste hustý cypřišový háj a vesnice se rozprostírá kolem kryté zátoky, takže je oblíbeným místem pro posádky lodí, které zde za letních nocí kotví své jachty. Ve většině domů kolem přístavu jsou dnes umístěny kvalitní rybí restaurace, kavárny a letní sídla.

 

Assos – vesnice

Assos (Asos) je klidná vesnička na severozápadním pobřeží ostrova 10 km od oblíbeného Fiskarda. Je postavena na pevninském mostě spojujícím kopcovitý poloostrov s pevninou. Abyste se sem dostali, je potřeba sjet dolů po silnici sérií ostrých zatáček – vesnice leží kolem osobitého přístavu lemovaného rybími tavernami. Nad poloostrovem se tyčí ruiny of benátského hradu z 16. století, kam se můžete jít pěšky podívat (výstup trvá asi 40 minut). V blízkosti vesnice najdete pár oblázkových pláží, kde si můžete zaplavat.

 

Pláž Myrtos

Jedna z nejfotografovanějších pláží v celém Řecku se nachází na Kefalonii – na severozápadním pobřeží nedaleko vesnice Assos najdete krásnou pláž Myrtos. Je dlouhá 2 km a za ní se tyčí dramatické vápencové útesy a obklopuje ji nádherné tyrkysově modré moře. Pláž tvoří hladké bílé oblázky, které z dálky vypadají jako písek. Výhled ze silnice nad ní je fantastický. Samotná pláž je trochu divoká: nenajdete zde žádný přírodní úkryt před odpoledním sluncem a mořské dno spadá prudce do hluboké vody se silnými proudy, takže je potřeba být dobrý plavec. 

 

Argostoli – metropole ostrova

Na poloostrově na jihozápadním pobřeží Kefalonie leží metropole Argostóli (Argostolion). Její historii sice sahá před 50. léta 20. století, ale staré město bylo téměř kompletně srovnáno se zemí při velkém zemětřesení roku 1953. Poté bylo znovu vybudováno podle původního plánu, ale v moderním stylu. Výsledkem je dnešní malebné město s pobřežní promenádou lemovanou palmami, kde kotví místní rybářské lodě. Když budete ve městě, navštivte malé archeologické muzeum, které vystavuje nálezy z mykénského, helénistického a římského období.

 

Sámi  – vesnice

Sámi leží na východním pobřeží asi 24 km východně od Argostóli a je to hlavní přístav ostrova, který je obsluhován pravidelnými trajektovými spoji z města Patras na řecké pevnině. Starověké město Sami se nachází jižně od moderního sídla na svazích kopce s dvěma vrcholy. Dodnes zde můžete spatřit zbytky akropole a budete odtud mít krásné výhledy na zátoku.

 

Pláž Antisamos

V hluboké zátoce na východním pobřeží 3 km od přístavního města Sámi leží Antisamos, jedna z nejoblíbenějších pláží na Kefalonii. Tak jako pláž Myrtos je tvořena bílým oblázky a v pozadí se zvedají kopce porostlé borovicovým lesem. Její vybavení je omezené: je zde jedna taverna, která půjčuje lehátka a slunečníky. Moře je teplé a čisté, ideální na šnorchlování. Právě zde byly natáčeny plážové scény z filmu Mandolína kapitána Corelliho.

 

Lodní výlety

Jednou z nejoblíbenějších aktivit na Kefalonii jsou lodní výlety kolem ostrova, ať už půldenní nebo celodenní. Ostrov nabízí pusté pláže i skryté zátoky, takže je plný krásných míst, které Vás nadchnou. Mnoho společností nabízí různé typy plaveb, od výletů lodí s proskleným dnem přes celodenní návštěvy pláží a vesnic až po plavby s hloubkovým potápěním. K oblíbeným místům pro potápění patří Chrámová jeskyně (Temple Cave), Modrá laguna (Blue Lagoon) a vrak lodi Ardenia z II. světové války, která pocházela z Itálie.

 

Melissani – jeskyně s jezerem

10 hlavních atrakcí Kefalonie 2

Severozápadně od vesnice Sami se nachází jeskyně Melissani s podzemním jezerem. Abyste se tam dostali, musíte sejít po mnoha schodech na jakési molo, kde vstoupíte do malého člunu obsluhovaného veslařem a absolvujete 15 minutovou plavbu po jezeře. Strop jeskyně se zřítil už před dávnou dobou a denní světlo dnes vstupuje dovnitř vzniklou dírou, přičemž vrhá úžasné odstíny modrého světla na stěny jeskyně. Nejlepší vizuální efekty spatříte v době kolem poledne, kdy je slunce nad hlavou. Archeologické nálezy napovídají, že jeskyně kdysi patrně sloužila jako starověký svatostánek.

 

Pěší turistika, jízda na kole a pozorování ptactva v NP Ainos

Na jihu ostrova se tyčí hora Ainos, nejvyšší vrchol Kefalonie s převýšením 1628 m v rámci národního parku. Horní části jsou porostlé lesem z jedlí řeckých (Abies cephalonica), které jsou endemické a les dodnes mimořádné čistý díky izolaci ostrova. Národní park je ideální pro pěší túry a horskou cyklistiku, zatímco milovníci ptactva zde mohou zahlédnout datla, orla, supa nebo jestřába.

 

Jeskyně Drongarati

Jihozápadně od vesnice Sámi nedaleko vesnice Chaliotata se nachází obrovská jeskyně Drongaráti dlouhá 95 m a široká 45 m v nejširším místě. Po sejití mnoha schodů se dostanete do strašidelného a zároveň krásného prostoru jeskyně, který je dobře osvětlen a plný nádherných stalaktitů a stalagmitů. Druhý sál má vynikající přírodní akustiku a občas se zde konají koncerty; prý zde zpívala také americko-řecká sopranistka Maria Callas.

Akční nabídka ubytování zde