Dříve si pěstovali zeleninu, dnes již Japonci vypeštovali i část lidského mozku

Dříve si pěstovali zeleninu, dnes již Japonci vypeštovali i část lidského mozku 1

O mozku se mluví jako o nejsložitějším orgánu ve vesmíru. Mozek je základ života, bytí a nebytí.

Mozek nás také rozlišuje od zvířat. Japonští vědci teď dokázali mimořádnou věc. Pronikli do jeho činnosti a díky embryonálních buňkám vypěstovali část mozku – hypofýzu. Povedlo se to vědcům z Centra vývojové biologie v japonské Kóbe.

Jaké jsou schopnosti buněk
Kmenové buňky mají vynikající schopnosti. O těch se ví již dávno. Dokáží se vyvinout do speciální tkáně a tím pak v těle plní dané funkce. Kmenové buňky je potřeba přesvědčit, aby dokázaly vytvořit trojrozměrnou strukturu podobnou hypofýze.

Hypofýza
Tento orgán je ve velikosti hrášku, je ukrytý hluboko v mozku a v budoucnu by jej kmenové buňky mohly plně nahradit. V případě jeho nefunkčnosti.

Začátek se již japonským vědcům podařil. Vědcům se povedlo, aby buňky vypadaly jako hypofýza a hlavně fungovali jako hypofýza. Testovalo se vše na laboratorní myši, pacientem samozřejmě ještě nebyl člověk. Kmenové buňky se dali do těla myši, hypofýza u ní fungovala.

Pak o hypofýzu přišla, po transplantaci se plně zotavila a žila normálním životem. Přitom chybějící hypofýza je zásadní problém. Organismus neprodukuje hormony a je ohrožen. A právě transplantát z lidských kmenových buněk vrátil myši tuhle schopnost – produkovat hormony. I když prozatím měla myš oslabený imunní systém, kvůli přijmutí orgánu.

 
hypofýza

Jaký má tohle vše smysl? V budoucnu nahradit chybějící orgány
„Tohle vše děláme jen za jediným účelem. Chceme se naučit pěstovat v našich laboratořích plně funkční části lidského těla.“ Tak to vysvětluje vedocí laboratoře japonských vědců v Kóbe. „Jsme na začátku, ale již tohle je významný krok k tomuto cíli.“

Výzkum je na začátku, je poměrně nový a je nazýván jako regenerativní medicína. Myšlenka toho všeho vychází z poznatků o tom, že regenerace orgánů je naprosto normální. Můžeme ji vidět již u plazů, zejména ještěrek. Ty, když ztratí svůj ocas, mají schopnost regenerace a naroste jim nový. Podobnou schopnost mají i mořské hvězdice.

U ní je schopnost regenerace odtrhnuté končetiny. Výjimečná je ještě tzv. mořská okurka (holotúria). Ta dokáže vyvrhnout při úniku část svých vnitřností. Ty ji po čase opět dorostou.