Rok 2022 ve vědě

Rok 2022 ve vědě 1

Byl to další průlomový s řadou rekordů a prvenství ve vědě v oblastech od početí až po smrt. Zde se ohlížíme za vědeckým rokem 2022 a vybíráme některé z nejzajímavějších příběhů.

 

Americké ministerstvo energetiky hlásí vůbec první dosažení fúzního zapálení

Rok 2022 zaznamenal řadu prvenství a tím největším z nich může být vyhlášení Národní laboratoře Lawrence Livermore (LLNL) amerického ministerstva energetiky, že dosáhla průlomu při hledání komerční energie z jaderné syntézy. Dne 5. prosince laboratoř National Ignition Facility (NIF) použila 192 laserů zaměřených na maličkou kuličku izotopů vodíku a vytvořila fúzní reakci, která vygenerovala více energie, než do ní bylo napumpováno.

 

Oxfordský spin-off demonstruje světově první hypersonickou „fúzi projektilu“

V dubnu First Light Fusion, spin-off Oxfordské univerzity, použil laterální myšlení k vytvoření nového procesu pro dosažení fúze. Namísto laserů a magnetů startup používá projektily létající rychlostí 19 machů na zapuštěné palivové pelety v maličkých padajících krychlových terčích. Přitom generují rázové vlny o rychlosti 204 machů, což vytváří podmínky pro fúzi.

 

Americký jaderný regulátor dává zelenou prvnímu malému modulárnímu reaktoru

Štěpná energie je sice spojena spíše s 20. stoletím, ale technologie se stále vyvíjí, jak ukazuje modulární jaderný reaktor IV. generace od NuScale. Stal se prvním projektem malého modulárního reaktoru (SMR), který získal souhlas od Americké jaderná regulační komise, což zvýšilo příslib levnějších, škálovatelných jaderných elektráren, které lze přizpůsobit místním potřebám.

 

Vědci jako první na světě provozují plynovou turbínu na čistý vodík

Na frontě konvenční energie vědci z Univerzity ve Stavangeru v Norsku tvrdí, že sestrojili plynovou mikroturbínu, která může běžet na 100 % vodík místo směsi zemního plynu a vodíku.

 

Americké námořnictvo bezdrátově přenáší 1,6 kW energie na 1 km pomocí mikrovln

Mezitím Americká námořní výzkumná laboratoř (NRL) v Marylandu ukázala, že její systém bezpečného a nepřetržitého přenosu energie, mikrovlnný systém (SCOPE-M), dokáže přenést 1,6 kW energie na vzdálenost více než 1 km. Tím se otevřela možnost jednoho dne vyzařovat energii na Zemi z orbitálních solárních elektráren.

 

Technologie fusion je nastavena tak, aby odemkla téměř neomezenou geotermální energii v hlubinách

Quiase, spin-off MIT, neočekávaným způsobem aplikuje technologii fúzní energie. Místo pokusu o fúzi vodíkových atomů pro výrobu energie chce společnost použít technologii gyrotronového paprsku původně vyvinutou pro fúzní programy k vrtání děr do hloubky až 20 km, aby využila ohromné zásoby geotermální energie Země.

 

První lidští pacienti dostávají transfuze krvinek vypěstovaných v laboratoři

Klinická studie provedená britským NHS realizovala první transfuze krevních buněk vypěstovaných v laboratoři z kmenových buněk lidským pacientům. To nejen otevírá vyhlídky na zmírnění nedostatku krve eliminací potřeby dárců, ale mohlo by to také vést k lepší léčbě stavů, kde je obtížné najít kompatibilní dárce.

 

První studie terapie kmenovými buňkami léčí rozštěp páteře před narozením

Další lékařské prvenství přišlo z UC Davis Health v Kalifornii, kde první klinické studie léčby rozštěpu páteře kmenovými buňkami v děloze skončily 3 zdravými porody, přičemž se očekává, že bude následovat 33 dalších.

 

První transplantace srdce z prasete na člověka v USA

Následující prvenství přišlo v lednu z lékařského centra Marylandské univerzity, kde byla provedena první transplantace prasečího srdce člověku v USA. Prasečí srdce dodané společností regenerativní medicíny Revivicor bylo geneticky upraveno tak, aby snížilo hrozbu odmítnutí tkáně, takže vzbuzuje naději, že jednoho dne odstraníme současný chronický nedostatek vhodných lidských dárců srdce.

 

Čína spouští největší světový zásobník energie na stlačený vzduch

Když se vrátíme do oblasti obnovitelné energie, Čína vytvořila nový světový rekord s největším zařízením na skladování energie stlačeného vzduchu (CAES), když Čínská akademie věd připojila svůj 100 MW pokročilý systém CAES k čínské národní energetické síti. Nové zařízení prý může uchovávat až 400 MWh energie, což je dost na napájení až 60 000 domácností.

 

Jednoduchá slitina získala palmu vítězství za nejtvrdší kdy zaznamenaný materiál

Jednoduchá slitina chrómu, kobaltu a niklu (CrCoNi) vyvinutá týmem vedeným laboratoří Berkeley Lab získala palmu vítězství za nejtvrdší materiál, jaký byl kdy zaznamenán. Je nejen neuvěřitelně tvrdý, ale má vysokou pevnost a tažnost, která se kupodivu zlepšuje při nižších teplotách.

 

Nejstarší známé srdce bylo nalezeno v rybí fosilií staré 380 milionů let

Tým vedený výzkumníky z Curtinovy univerzity v Austrálii našel nejstarší známé srdce. Zkamenělé srdce staré 380 milionů let patřilo (spolu se zkamenělým žaludkem, střevy a játry) staré čelistnaté rybě; srdce bylo pozoruhodně dobře trojrozměrně zachováno.

 

Do knih rekordů se dostala osamělá vlna „jedna za tisíciletí“

Poněkud alarmující rekord oznámila kanadská společnost MarineLabs, jejíž síť CoastAware zaznamenala v listopadu 2020 u pobřeží Ucluelet na Vancouver Island nebezpečnou osamělou vlnu „jednu za tisíciletí“. Vlna dosáhla výšky 17,6 m, takže se jednalo o čtyřpatrové monstrum, kterému by se každý příčetný námořník raději zdaleka vyhnul.

 

Nejdelší rekordní úder blesku se táhnul 768 km přes tři státy USA

Další znepokojivý rekord pochází od Světové meteorologické organizace (WMO), která potvrdila nejdelší úder blesku v historii. Obří blesk byl detekován satelitem v dubnu 2020 a byl dlouhý 768 km.

 

Teenagerská „nevyléčitelná“ leukémie byla vyléčena novou terapií na bázi úpravy genů

Skutečně dobrý vědecký příběh přichází z Velké Británie, kde došlo k prvnímu případu vyléčení leukémie u teenagera. Bylo to pomocí nové revoluční terapie pro úpravu genů, která dodala několik nových modifikací do T-buněk poskytnutých zdravým dárcem.

 

Studie šimpanzů vyvrací převládající teorii o původu bipedie

Pokud vás někdy zajímalo, jak se lidé naučili chodit po dvou, nová odpověď pochází od vědců z University College London, University of Kent a Duke University v Severní Karolíně. Ti studovali šimpanze a došli k závěru, že raní hominidi se mohli naučit chodit vzpřímeně tím, že se pohybovali mezi stromy.

 

Chobotnice vrhají předměty, což je vzácný příklad tohoto chování zvířat

Pokud jde o měkkýše, vědci z Univerzita v Sydney zjistili, že chobotnice jsou jedním z mála druhů na Zemi, kteří házejí věci, i když jejich zásah není příliš dobrý.

 

Syntetická embrya vypěstovaná z kmenových buněk nepotřebují spermie ani vajíčka

Weizmannův institut věd v Izraeli vytvořil syntetická myší embrya z kmenových buněk namísto vajíček, spermií a dokonce i dělohy. Netradiční přístup otevírá cestu pro pokročilé léčebné postupy a potenciál vypěstovat transplantované orgány „z ničeho“.

 

Lůno s výhledem: EctoLife eliminuje těhotenství a porod

Aby nezůstal pozadu, berlínský producent, filmař a vědecký komunikátor Hashem Al-Ghaili zveřejnil svou vizi budoucí „dětské farmy“, světového zařízení pro umělou dělohu EctoLife, kde budou děti inkubovány v umělých dělohách bez potřeby matky. Může se to zdát jako stránka z knihy Konec civilizace od Aldouse Huxleyho, ale vyvolává to několik zajímavých otázek ohledně hodnocení nové technologie předtím, než se dostane na trh.

 

Vůbec první záznam umírajícího lidského mozku odhaluje činnost podobnou snění

Na druhém konci životního spektra neurovědci z Univerzity v Louisville pořídili první záznam aktivity umírajícího lidského mozku. Vzorce mozkových vln se zdají být podobné těm, které jsou spojeny se sněním, vyvoláním paměti a meditací. Zjištění přicházejí s mnoha výhradami, ale otevírají některá zajímavá témata k diskuzi.