24 hodin v polské Poznani

24 hodin v polské Poznani 1

Krakov, Varšava a Gdaňsk jsou „velká trojka“ polské turistiky, kdy mnoho turistů nikdy nenavštíví další města v Polsku. Poznaň na západě nabízí řadu muzeí, zajímavou architekturu a výběr rozmanitých restaurací a podniků nočního života. Kromě toho je město prodchnuté nejhlubší historií země, kdy bylo jeho prvním hlavním městem. Zde Vám dáváme tipy, jak strávit den v Poznani.

 

Ráno a dopoledne

Většina restaurací v Polsku nemá otevřeno ráno a nenabízí snídaně, ale bylo by škoda si dát své první denní jídlo v některé pobočce mezinárodních fast foodových řetězců. Místo toho se vydejte do restaurace Drukarnia, která je novým druhem podniku s elegantním industriálním interiérem a se snídaňovým menu. Můžete zde dostat i tradiční anglickou snídani, ale stylovější bude dát si uzenou makrelu. Až zaženete hlad, vydejte se na Staré tržní náměstí (Stary Rynek), které je tepajícím srdcem krásného Starého města. Jeho pýchou je krásná Radnice z 16. století, zářivě bílá stavba připomínající svatební dort.  Uvnitř Radnice se nachází Historické muzeum Poznaně, které určitě stojí za návštěvu, a jeho krásně vyzdobené místnosti hostí expozice vysvětlující komplexní historii města. V poledne se připojte k davu venku před budovou a podívejte se na dvě pohybující se mechanické kozy umístěné nad hodinami, ke kterým se pojí stará pověst. Na náměstí a v jeho okolí se nachází několik dalších muzeí zaměřených na různá témata, ke kterým patří Muzeum hudebních nástrojů, Archeologické muzeum a Velkopolské vojenské muzeum. Nejnovější institucí je Muzeum pečiva Rogalowe věnované pečivu připravovanému na svátek sv. Martina, které je spojováno s Poznaní.  Kromě toho zde můžete také obdivovat historické fasády domů. Barevné Domy prodavačů ryb určitě stojí za snímek, stejně tak jako působivý velkolepý exteriér farního kostela.  Pokud se zajímáte o architekturu, vydejte se západním směrem po ulici Św Marcin a během cesty si dejte kávu v módní kavárně StraganBudete míjet modernistické budovy z období socialismu a pak se dostanete k velkolepému domu Kaiserhaus pocházejícímu z německého období, ve kterém se dnes nachází Centrum Kultury Zamek. Nedaleko odtud na náměstí Plac Mickiewicza se tyčí Památník obětem června 1956, strohá připomínka potlačených protestů za komunistického režimu.   

24 hodin v polské Poznani 2
Muzeum Rogalowe, Poznaň

Odpoledne

Oběd si dejte ve Starém městě, kdy můžete ochutnat židovsko-polskou kuchyni v restauraci Ludwiku do Rondla, anebo španělské pokrmy v Tapas Baru. Pokud si hlídáte rozpočet, dejte si některé tradiční polské jídlo za velmi nízkou cenu v mléčném baru/jídelně Apetyt.  Pak nasedněte na tramvaj č. 8 mířící východním směrem přes řeku Wartu a navštivte Interaktivní centrum Porta Posnania naproti Ostrovu katedrál (Ostrów Tumski). Jedná se o špičkové muzeum, kde se ponoříte hluboko do historie Polska a dozvíte se o nejstarších dobách města Poznaně, kdy byla opevněným sídlem. Poté přejděte most pro pěší na ostrov a vstupte do poznaňské katedrály. Pochází z 10. století, několikrát byla přestavěna v důsledku války či katastrof a dnes je symbolem víry a vytrvalosti polského národa. Její interiér je plný připomínek minulosti, jako jsou prastaré náhrobní kameny. Pokud budete mít dostatek času, nasedněte pak na vláček v parku Maltanka jezdící od západního konce jezera Malta (Maltańskie j.), ze kterého budete mít krásné výhledy na jezero. Na jeho konečné stanici se nachází Nové Zoo.

 

Večer

Skvělým místem, kde si můžete dát večeři, je Papierówka. Neformální restaurace obrácená do parku jižně od Starého města nabízí každý den omezený počet pokrmů, obvykle se jedná o klasická polská jídla v moderním pojetí. Pokud byste měli zájem o něco luxusnějšího, ochutnejte francouzské a italské pokrmy v Restauracja DelicjaV Poznani se pohybuje mnoho studentů a také hostujících obchodníků, takže zdejší možnosti zábavy pokrývají širokou škálu co do rozpočtu i stylu. Živá hudba sahá od hlučného rocku v klubu Alligator (údajně zavřeno) na hlavním náměstí až po jemnější tóny jazzu v Blue Note Jazz ClubuStejně rozmanitá je také nabídka nočních klubů. Van Diesel Music Club s DJ nabízí různé hudební styly v areálu na náměstí Stary Rynek, zatímco Czekolada je luxusnější podnik podávající míchané drinky v interiéru s lustry. Pokud si budete chtít dát drink na dobrou noc, vyzkoušejte vzkvétající scénu řemeslných pivovarů v Polsku v podniku Chmielnik, nebo se můžete vydat do prostředí plného komunistické nostalgie v ironickém socialistickém interiéru hospody Proletaryat. A pokud pivo není Váš styl, zamiřte do La Rambla (údajně zavřeno), malého stylového baru nabízejícího desítky španělských vín.   

 

Jak na to   

Letiště v Poznani leží 7 km západně od centra města, se kterým ho spojují pravidelné autobusy. Míří sem lety z několika evropských velkoměst, jako je Varšava, Londýn a Dublin.  Kromě toho je město významnou železniční křižovatkou ležící na hlavní trase mezi Varšavou a Berlínem. Vlaky odjíždějí z Hlavního vlakového nádraží v Poznani do většiny měst v Polsku a do metropole NěmeckaDalší možnost dopravy představují autobusy. Nejlepší možností je soukromá společnost Polski Bus, která spojuje Poznaň s mnoha polskými městy, a také s Berlínem a Prahou.

 

Kde se ubytovat   

Co se týče noclehu, ubytování v Poznani pokrývá všechny možnosti. K ekonomickému ubytování přímo v centru města v blízkosti podniků nočního života patří Frolic Goats Hostel a Tey Hostel. Pokud máte zájem o pokoj střední třídy přímo uprostřed dění, vyberte si hotel Brovaria, který je kombinovaný s domácím pivovarem a nachází se na hlavním náměstí, a pokud se stojíte spíše o klidnější oblast, ubytujte se v elegantním Hotelu Stare MiastoK ubytování vyšší kategorie patří následující dvě (velmi odlišné) možnosti: je to rafinovaný Hotel Royal s decentním starosvětským kouzlem a Blow Up Hall 5050  (údajně zavřeno) s nápadnou vnitřní výzdobou a moderním zařízením, který zcela odpovídá představám o hotelu 21. století.

Akční nabídka ubytování: