Divy Indonésie, které si nesmíte nechat ujít

Divy Indonésie, které si nesmíte nechat ujít 1

Indonésie se svými více jak 17 000 ostrovy, od maličkých ostrůvků lemovaných palmami až po mohutnou Sumatru, disponuje obrovskou přírodní diverzitou na více než 1,9 mil. km² po obou stranách rovníku, od Indického oceánu až po Tichý oceán. Z bujné džungle se zvedají vulkanické vrcholky, podmořský svět nabízí lokality se špičkovými podmínkami pro potápění a pestrá živá příroda zahrnuje vše od obrovských plazů až po mírné obyvatele lesa.

 

Národní park Komodo

Pustý a sluncem vyprahlý ostrov Komodo je odlišný od ostatních mnohem zelenějších indonéských ostrovů a jeho nejproslulejší živočich je stejně tak jedinečný a překvapivý. Je to největší ještěr světa, který může vyrůst délky až 3 m, komodský varan (také nazývány „komodský drak“); návštěvníci hlavního tábora Loh Liang ho mohou zahlédnout, jak se zde plazí po pláži. Procházky národním parkem s průvodcem trvají 30 minut a vedou k vyschlému korytu řeky Banu Nggulung, kde lze obrovské varany často spatřit. Výlety lodí na Komodo trvající 2 dny a 1 noc vyplouvají z rybářského městečka Labuanbajo na nedalekém ostrově Flores, zatímco jednodenní výlety na ostrov Rinca, kde varani rovněž žijí, vyrážejí z Labuanbaja.

 

Národní park Tanjung Puting

V obrovském národním parku (s rozlohou 4150 km²) v centrálním Kalimantanu (indonéské jižní části ostrova Borneo) se kombinuje pozorování živé přírody a dobrodružství na řece. Prosté a přitom pohodlné říční čluny plují po Sungai Sekoneyer a zastavují v záchranných stanicích pro orangutany během své 3 denní plavby do Camp Leakey, rehabilitačního centra pro orangutany osiřelé nebo dříve žijící v zajetí, kde se mají naučit žít v divočině. Fantastické místní ptactvo zahrnuje rychle létající ledňáčky a královské zoborožce a je často možné ho pozorovat na březích řeky. Místní operátoři, jako je agentura Borneo Orangutan Adventure Tour, Vám mohou zařídit soukromý výlet po řece Sekonyer v typickém dvouposchoďovém teakovém hausbótu klotok.

 

Ostrovy Raja Ampat

Daleko u severozápadního výběžku velkého ostrova Papua je moře kolem ostrovů Raja Ampat domovem nejpestřejšího mořského života na Zemi. Nad průzračným mořem ukrývají zaoblené kopce zahalené tropickým lesem labyrint zátok a maličkých ostrůvků, které představují vynikající protiklad k pestrému podmořskému světu. Manty a žralůčci okatí proplouvají pestrobarevnou podmořskou krajinou s nedotčenými korály, zatímco hejna barakud a ploskozubcovitých ryb střeží rozmanitý podmořský terén s podvodními stěnami, vrcholky a pohořími. Šnorchlování, plavba na kajaku a pozorování ptactva jsou hlavní aktivity pro ne-potápěče, zatímco plavby na obytných lodích, často místních dvoustěžnících, jsou nejlepším způsobem, jak se seznámit s ostrovy Raja Ampat.

 

Mount Bromo 

V zemi plné vulkánů patří surrealistická krása a rozsah hory Bromo na Jávě k jejím nejvelkolepějším přírodním scenériím. Obrovský kráter, který má průměr 10 km a vznikl při prudké vulkanické činnosti v historii ze staré kaldery Tengger, zahrnuje často doutnající vrcholek sopky Bromo. Obrovská pláně popela a vulkanického písku sahají až k tyčícím se stěnám kráteru, zatímco nedaleké vrcholky Kursi a Batok tu stojí jako podivní společníci masivní hory Bromo. V době svítání je vidět kráter zaplňující horizont nejlépe, proto výpravy terénními vozidly 4WD vyjíždějí z nedalekého městečka Cemoro Lawang kolem 3,30 ráno, aby turisté zastihli pohled na terakotově zbarvenou krajinu zalitou bronzovým šerosvitem javánského svítání.  

 

Mount Rinjani 

Rinjani, která se tyčí do výšky 3726 m, je druhá nejvyšší sopka Indonésie a její majestátní profil dominuje severu ostrova Lombok. Je posvátná jak pro domorodé Sasaky žijící na Lomboku, tak pro hinduistické obyvatele nedalekého Bali, kdy její nejpozoruhodnější částí je 6 km široké kobaltově modré jezero zaplňující obrovskou kalderu. Výstup na Rinjani obvykle vyžaduje výpravu trvající 3 dny a 2 noci. Zkušené průvodce poskytuje agentura Rudy Trekker v nedaleké vesnici Senaru.

 

Jezero Toba 

Jezero Danau Toba ležící mezi vulkanickými vrcholky ve výšce 1130 m na severní Sumatře vyplňuje kalderu super-vulkánu a je známé jako největší vulkanické jezero světa. Zářivě modré vody mají délku 100 km a obklopují klínovitý ostrov Pulau Samosir, který je domovem místního národa Bataků. Díky tichým silnicím ideálním pro milovníky cyklistiky proplétající se celým ostrovem i kolem okraje jezera je Toba oblíbeným cílem cestovatelů, kteří touží dopodrobna poznat tuto část Indonésie.

 

Národní park Kelimutu 

Tři jasně zbarvená vulkanická jezera, ke kterým je nejlepší se dostat při východu slunce po klikatící se cestě minibusem z nedalekého sídla Moni, leží na vrcholu činné sopky Kelimutu na východním ostrově Flores. Dva z mimořádně hlubokých kráterových jezer pravidelně mění barvu, což je způsobeno stálým louhováním různých minerálů, a indigová šmouha svítání na ostrově Flores ozařuje kontrastující odstíny sahající od hnědé a oranžové až po černou a červenou. Po celou tu dobu je třetí největší jezero v Kelimutu pokryto duhově proměnlivým tyrkysovým závojem, zářícím skrz šerosvit a pomalu odhalujícím pustou měsíční krajinu Kelimutu.

 

Údolí Harau

Do údolí Harau Valley se snadno dostanete ze sumatranského horského městečka Bukittinggi a naleznete zde vápencové skály tyčící se až do výše 100 m oživované vodopády Lemba Harau. Lezci po skalách zdolávají vyhrazené trasy vedoucí na skály, zatímco stezky pro pěší se vinou mezi smaragdově zelenými rýžovými políčky až k prudkým lesknoucím se kaskádám v údolí. Pohodlné ubytování v místních domech v architektonickém stylu národa Minangkabauů (Minangů či Padangů) na Západní Sumatře se nachází mezi chladivými jezírky pokrytými lotosy. Dopravu a ubytování v údolí Harau Valley si můžete zařídit u agentury Lite ‚N‘ Easy Tour v Bukittinggi.

 

Pulau Gunung Api Banda (ostrov Banda Api)

Vrcholek Gunung Api, který má dokonale kuželový tvar podobný japonské hoře Fudži, ale výšku pouze 666 m, nacházející se v odlehlém souostroví Banda Islands je jednou z nejmalebnějších sopek

Indonésie. Nároční svah pokrytý vulkanickou sutí můžete zdolat za asi 3 hodiny, ideálně tak, abyste zastihli další fantastický indonéský východ slunce. Později během dne Vám ponořené lávové proudy z Gunung Api u severního pobřeží nabídnou další skvělou příležitost pro šnorchlování.

 

Ostrov Menjangan

Pulau Menjangan („jelení ostrov“) ležící u severozápadního výběžku Bali je jednou z nejpřístupnějších lokalit v Indonésii jak pro zkušené hloubkové potápěče, tak pro dobrodružné milovníky šnorchlování. Okolní Národní park Bali Barat zajišťuje ochranu 12 různých potápěčských lokalit; křišťálové vody zahrnují strmé stěny, jeskyně a pozoruhodný propad. Rozsáhlé korály a proměnlivá hejna tropických ryb vytvářejí podvodní prostředí připomínající plavání v obrovském akváriu – mořské představení, které však mohou spatřit i relativní začátečníci mezi šnorchlaři. Pro zkušené hloubkové potápěče je zde fascinující vrak lodi z 19. století nazývaný Anker/Anchor,který se ukrývá v náročné hloubce asi 50 m.