Hlavní turistické atrakce Indonésie

Hlavní turistické atrakce Indonésie 1

Pláže na Bali 

Pro mnoho lidí znamená Bali především pláže. Ostrov, který je nepochybně nejoblíbenější turistickou destinací Indonésie, nabízí řadu kulturních památek a tradic, díky kterým stojí za návštěvu. Avšak kdokoli přijede na Bali a očekává teplý písek a modré moře, nebude zklamán. Město Kuta nabízí nejlepší pláže a je skvělé pro ty, kdo rádi kombinují slunce, surfing a seznamování se s lidmi. Díky jeho oblibě zde naleznete spoustu restaurací a možností aktivit. Pokud však hledáte nějaké tišší a méně přelidněné místo, letovisko Nusa Dua je krásné a přitom přitahuje méně turistů. Do letoviska Sanur byste měli zamířit, pokud chcete více kultury a skvělé vodní sporty.

Místa, kde ztratíte pojem o čase

Chrám Borobudur, Jáva

Starodávný chrám Borobudur patří k nejslavnějším a kulturně nejvýznamnějším památkám v Indonésii. Byl postaven v 8. století ve tvaru tradiční buddhistické mandaly. Je památkou chráněnou UNESCO a považován za jednu z nejvýznamnějších buddhistických lokalit na světě. Mohutný chrám byl zapomenutý po celá staletí, kdy se zřejmě velká část obyvatelstva kvůli vulkanickým erupcím přesunula na východní Jávu. Znovu objeven byl v 19. století a dnes patří k hlavním atrakcím Jávy. Vydejte se sem brzy ráno a vystupte na chrám ve světle baterky, což Vám umožní jedinečný zážitek pozorování komplexu zalitého slunečním světlem. Borobudur se nachází nedaleko Yogyakarty, starého javánského města známého svojí bohatou kulturní a historickou přehlídkou.

Buddhistické Chrámu v Asii

 

Orangutani na Borneu 

Cesta do Indonésie by nebyla kompletní bez spatření orangutanů, přičemž ostrov Borneo je skvělým místem pro setkání s těmito krásnými a ohroženými zvířaty. I když orangutani stále žijí ve volné přírodě, zachraňuje a ochraňuje je několik rezervací, protože rozvoj stále více poškozuje jejich přirozené prostředí. Národní park Tanjung Puting v Kalimantanu na Borneu je domovem největší populace orangutanů na světě, ale také dalších primátů, ptáků a plazů. Pokud se na Borneo nedostanete, můžete spatřit orangutany také v centru Bohorok Orangutan Centre v Bukit Lawang, turistické vesnici v sumatránské džungli.

Džungle v Indonésii, kde se ještě můžete setkat s orangutany 

 

Ostrovy Gili, Lombok

Ostrovy Gili jsou hlavní atrakcí Lomboku, která v nedávných letech získala na popularitě mezi baťůžkáři a turisty. Malebné ostrovy nabízejí pláže, které mohou krásou konkurovat těm na Bali, příležitosti k potápění, a také šnorchlování v želví rezervaci. Pokud byste se chtěli ještě více seznámit se želvami, můžete navštívit umělou líheň, kde se každoročně narodí stovky těchto tvorů. Na ostrovech je také oblíbená plavba na kajaku, a pokud hledáte místo, kde se budete moct znovu spojit se svojí myslí a tělem, naleznete tu možnosti pro lekce jógy. Ostrovy Gili skýtají poklidnější, ale přesto podnětnou, alternativu k oblíbenému Bali.

 

Národní park Komodo, Komodské ostrovy  

Kdo by si někdy v životě nepřál spatřit živého draka? Indonéští komodští varani (také komodští draci) však nejsou žádná bájná stvoření, ale divoká a nebezpečná zvířata. Národní park Komodo (UNESCO) zahrnuje pět hlavních ostrovů a řadu dalších menších, a také okolní mořské oblasti. Moře kolem ostrovů patří k nejbohatším a nejpestřejším na světě. Komodští varani jsou hlavní atrakcí parku, ale návštěvníci zde mohou rovněž podnikat pěší túry, šnorchlovat, plout na kanoi nebo navštívit vesničky na ostrovech. Návštěvníci sem musí připlout lodí, přičemž se platí vstupné plus náklady na dopravu, služby průvodce a další aktivity.

 

Posvátný les opic, Ubud, Bali 

Ubud je kulturní srdce Bali, kde naleznete rezervaci Posvátný les opic (Sacred Monkey Forest), poklidné místo, kde můžete pocítit starou majestátnost ostrova. V rezervaci spatříte mnoho makaků jávských, opic, které se běžně vyskytují v celé jihovýchodní Asii. Také zdejší hinduistický chrám stojí za návštěvu, protože balinéský hinduismus kombinuje aspekty několika různých náboženství, čímž je mezi ostatními typy hinduismu jedinečný. Les nedaleko vesničky Padangtegal, která už mnoho let přitahuje umělce všeho druhu, výzdoba chrámu a úžasné přírodní pozadí jsou důvodem, proč byste si jejich návštěvu neměli nechat ujít.

Hlavní turistické atrakce Bali 

Mount Bromo, Jáva  

Indonésie se nachází v Ohnivém kruhu, oblasti s nejaktivnějšími sopkami na světě. Mnohé ze sopek v zemi, jako je Mount Merapi, jsou známé svými prudkými erupcemi a svojí úžasnou, ač nebezpečnou krásou. Mount Bromo patří k nejznámějším převážně díky fantastickým výhledům, především nad kalderou při východu slunce. Vrcholek hory se utrhl při jedné z erupcí a stále můžete vidět, že z ní vychází bílý kouř. Vulkán je součástí Národního parku Bromo Tengger Semeru, který zahrnuje také Mount Semeru, nejvyšší vrchol na Jávě. V parku žijí Tenggerové, izolovaná etnická skupina, jejíž předkové mají původ v dávné říši Madžapahit.

Sopky v Indonésii

 

Torajové v Jižní Sulawesi

Návštěva kmene Tana Torajů v provincii Jižní Sulawesi působí jako cesta zpátky v čase, a také nabízí pohled na bohatost a pestrost starých kultur Indonésie. Tradiční domy předků (tongkonan) ve tvaru lodí a další budovy představují nejznámější atrakce, ale jsou to především lidé, díky kterým je tento kus přírodního ráje mimořádný. Podle mnoha zpráv patří k nejpřátelštějším a nejvstřícnějším lidem, jaké při svých cestách můžete potkat. Torajové přistupují ke smrti s úctou a oslavou. Pohřby představují složité obřady se spoustou jídla a tradičního tance a mrtví jsou pohřbívání v hrobech vytvořených v okolních jeskyních. Cestovatelé zde mohou navštívit vesnice a navázat kontakt s místními nebo podnikat pěší túry v bujně zelené okolní krajině.

 

Kalimantan, Borneo

Jen málo míst je tolik spojeno s představou divokého nespoutaného dobrodružství jako ostrov Borneo. Je jedním z ekologicky nejpestřejších míst na zemi a domovem orangutanů, exotických ptáků, nosorožce sumatránského, trpasličího slona bornejského a řady dalších živočichů. V Kalimantanu (indonéská část Bornea) můžete cestovat po řece Kapuas, která je nejdelší v Indonésii, navštívit vesnice domorodých Dayaků a pozorovat cizí vlivy pocházející z Číny, Malajsie i Evropy, které jsou patrné v přístavech a ve městech. Také se můžete vydat na pěší túru do deštného pralesa, kde je šance na vlastní oči spatřit zdejší divoká zvířata. Národní park Bukit Baka-Bukit Raya je chráněná oblast v západním Kalimantanu, která zahrnuje dvě z nejvyšších hor na Borneu; žijí zde divoká zvířata, jako jsou orangutani, levharti obláčkoví, outloni, medvědi malajští a mnoho dalších.

 

Jezero Toba, Sumatra 

Dalším z přírodních divů Indonésie je jezero Toba s jeho vodní plochou a supervulkánem. Jezero, které leží v kráteru, vzniklo před 69 000-77 000 lety patrně v důsledku katastrofální sopečné erupce. Jezero má rozlohu 1145 km² a hloubku 450 m. Vulkanická aktivita zde probíhá dodnes a způsobila vystoupení některých ostrovů nad vodní hladinu. Jezero Toba je mimořádně krásné a představuje důkaz mocných sil země, které na planetě fungují. Můžete zde plavat, provozovat vodní lyžování, plavbu na kanoi či rybařit, anebo zůstat u poznávání okolní oblasti pěšky či na kole.

 

Sopka Krakatau

Výbuch nejznámější indonéské sopky Krakatau v roce 1883 byl největší v zaznamenané historii. Erupce měla vážný dopad na klimatické podmínky na celém světě a vybrala si ničivou daň na lidských životech na nedaleké Jávě a Sumatře. Anak Krakatau, „dítě Krakatau“, je nejmladší z ostrovů, který vznikl při erupci v roce 1883 a vynořil se na povrch v roce 1930. Mladý a nestabilní vulkán se nadále zvedá do výšky a projevuje značné erupce. Vyvrhuje kouř a oheň a turisté mohou navštívit „dítě Krakatau“ jako připomínku úžasné skryté síly, která v Indonésii dřímá pod povrchem na každém kroku. Nachází se v Sundském průlivu mezi ostrovy Jáva a Sumatra.

Divy Indonésie

 

Sopka Gunung Rinjani, Lombok

Další z proslulých indonéských sopek je Gunung Rinjani, která je hlavní atrakcí ostrova Lombok. Rinjani samotná nemívá erupce ani aktivitu, jako jiné sopky, ale její erupce ve 13. století, při které vznikla sopečná kaldera, patřila zřejmě k nejsilnějším v lidské historii. V kaldeře sopky se nachází jezero a v něm se zvedá Mt. Baru, další aktivní sopka. V Národním parku Rinjani můžete zahlédnout zvířata, jako je vzácný hulman jávský, makak jávský, kakadu žlutočečelatý a další exotické druhy. K dispozici jsou komentované prohlídky a v parku je možné přenocovat v kempu. Túry zde jsou však náročné, takže pokud máte v plánu se vydat na túry do hor, je potřeba být v dobré kondici a mít odpovídající vybavení.

 

Chrám Pura Tanah Lot, Bali 

Je to jeden z nejoblíbenějších chrámů na Bali postavený na skalní formaci v moři. Původní formace se jednu dobu začala rozpadat, takže dnes je část skály umělá. I přesto přitahuje Pura Tanah Lot davy návštěvníků, především v době západu slunce. Chrámový areál se nachází na jižním pobřeží vesnice Beraban a při odlivu je možné k chrámu dojít pěšky. Jakmile slunce zapadne, prohlédněte si stánky na tržišti v Tanah Lot a kupte si originální balinéské suvenýry.

 

Bandské ostrovy

Bali a Lombok jsou známé a ověřené turistické lokality, ale méně známé Bandské ostrovy mají vlastní kouzlo coby útočiště mimo obvyklé trasy turistů. Shluk 10 ostrovů leží na okraji Bandského moře, jehož hloubka dosahuje více jak 6500 m. Ostrovy jsou však už dlouho známé obchodníkům s kořením coby bohatý zdroj muškátového oříšku. Ostrovy, které bývají nazývány „nejlépe střežené tajemství východní Indonésie“, nabízejí spoustu vzrušení především pro ty, kdo provozují hloubkové potápění a plavbu na plachetnici. Potápěčské lokality nabízejí šanci zahlédnout žraloky, mořské želvy, velryby, endemickou dravou rybu Ambon scorpionfish, humry a spoustu dalších tvorů. Ubytování a výlety si můžete rezervovat sami nebo si zvolit plavbu lodí s ubytováním, která zahrnuje zastávky na mnoha skvělých potápěčských lokalitách kolem ostrovů.

 

Rýžové pole Jatiluwih na Bali 

Ačkoli si většina lidí při pomyšlení na Bali představí na prvním místě pláže, hned na druhém místě jsou zelená rýžová pole. Terasy rýžových polí Jatiluwih jsou tak zelené a životodárné, že byly prohlášeny za Kulturní krajinu UNESCO jako součást vodního systému Subak na Bali. Pečlivě kultivovaná a zavlažovaná pole jsou svědectvím o bohatství přírodních zdrojů na ostrově a také o pečlivě vybroušených dovednostech místních zemědělců. Návštěva Bali by nebyla kompletní bez návštěvy těchto úrodných polí.