Eco-Amp: Recyklovatelný zesilovač zvuku i iPhonu a iPadu

Doplňků k produktům od Applu je na trhu mnoho. Konkurují si kvalitou provedení a trvanlivostí. Pouze jeden se však může pochlubit titulem na 100% eko.

„Navržené v Los Angeles. Vyrobeno v Los Angeles. Myslící na celý svět. „Společnost eco-made se sloganem na své stránce skutečně řídí. Vznikla jako projekt, který měl skloubit lásku k designu, umění a architektuře do produktů přátelských k životnímu prostředí. A tak společníci David Legrand a Hayley Strauss začali pracovat na prototypu rozložitelného ampliónu pro iPhone a iPad.

Hned na začátku jim bylo jasné, že chtějí vyrábět lokálně. Tedy žádná levná pracovní síla kdesi v čínské továrně, ale podpora ekonomiky v jejich domácím L.A. Přísné požadavky kladli na materiál, ze kterého jsou zesilovače vyrobeny. Musel vydržet pravidelnou manipulaci, skládání a rozkládání ampliónu, ale zároveň mít minimální negativní dopad na prostředí. Zvolili si recyklovaný a recyklovatelný papír, který má mezinárodně uznávaný certifikát FSC. Ze stejného materiálu je vyrobeno i balení Eco-Amp. Namísto lepidel ho pohromadě drží papírové západky a průhledné okénko tvoří biologicky odbouratelný pergamenový papír.

Eco-Amp je ukázkou moderního designu, na kterém si oba společníci dali záležet. Model pro iPhone i iPad se vyznačuje kombinací ostrých hran s barevným geometrickou potiskem. Dokonce i ta je neškodná pro životní prostředí, barva je totiž vyrobena ze sóji.

Zesilovač zákazníkovi dorazí jako vyřezaný model, který si musí poskládat podle instruktážního videa. Zabere to pouze několik minut a výrobek lze kdykoliv rozložit do původního stavu. Princip fungování ampliónu je podobný kdysi používaným gramofonem. Eco-Amp jednoduše zesílí zvuk, který přichází z jediného bodu, z reproduktoru na Phone nebo iPadu. Jeho cena je 10 dolarů a objednat se dá na stránce výrobce a v několika prodejnách v zahraničí.