Pandemický dron může pomoci odhalit nakažené v davu

Pandemický dron může pomoci odhalit nakažené v davu 1

Pokud v budoucnu uvidíte nad sebou letět dron, může to být dron pátrající po projevech infekce covid-19. Univerzita Jižní Austrálie (UniSA) a Draganfly Inc, kanadská společnost specializující se na drony, se spojily kvůli vytvoření platformy „pandemického dronu“, který využívá speciální senzory a počítačové vidění na hledání lidí s infekčním onemocněním dýchacích cest.  

K hlavním problémům při zvládání pandemie, jako je nyní covid-19, patří zjistit, kdo je infikovaný a jak je nemoc rozšířená. Jednou z možností je hledat lidi vykazující symptomy. Ale chtít, aby se obyvatelé celých měst seřadili a nechali si změřit teplotu, je značně nepraktické, proto tým vedený profesorem Javaanem Chahlem z UniSA zvolil dálkové snímání a počítačové algoritmy.

Míra a rychlost detekce sice nejsou perfektní, ale je to praktický nástroj pro přehled, jestli je nemoc v davu přítomná.  Podle týmu je nový dron schopen monitorovat teplotu a tepovou i dechovou frekvenci lidí. Dokáže také odhalit kýchání či kašel. To funguje také v davech včetně míst, jako jsou úřady, letiště, dálkové lodě či domovy důchodců.

Technologie byla původně představena v roce 2017, kdy vědci Chahl, Ali Al-Naji a Asanka Perera  demonstrovali schopnost změnit tepovou a dechovou frekvenci, a také (analyzováním lidských pohybů) zjistit kašlání a kýchání. To je možné na vzdálenost až 10 m pomocí dronu a až 50 m pomocí pevných kamer. Podle Chahla sice není míra detekce dokonalá, ale i tak se jedná o praktický nástroj pro zjišťování, zde je nemoc v davu přítomná.  V tiskové zprávě UniSA říká, že cílem je „okamžitě začít monitorovat zákazníky obchodů a klienty zdravotnických zařízení i úřadů. “ Zatím ale nebyly poskytnuty žádné další detaily ohledně představení nové technologie.

Kromě screeningu nakažení virem má tato technologie také další použití, např. při monitorování novorozeneckých inkubátorů nebo působení ve válečných zónách a při přírodních katastrofách.

 „Dnes náhle vidíme potřebu použít tuto technologii hned a zachraňovat životy při největší zdravotní katastrofě na světě za posledních 100 let,“ řekl Chahl.

***

Nový český antigenní test na bázi slin vyrábí v současnosti společnost Bakter Medical.  Testy doporučují přední čeští odborníci a dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy mohou snadno provádět i osoby bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení. Jsou vhodné pro testování do firem, domovů důchodců, škol, sportovních družstev atd.. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, odchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

O testech se můžete dovědět více na stránkách https://www.baktermedical.cz/