Hlavní turistické atrakce karibského ostrova Svatý Bartoloměj (St. Barts)

Hlavní turistické atrakce karibského ostrova Svatý Bartoloměj (St. Barts) 1

Krásný ostrov Svatý Bartoloměj, známý spíše jako St. Barts, vyzařuje svůdnou směs evropské kultivovanosti, přírodních krás a půvabu klidného ostrova. Hlavní atrakcí jsou však zdejší pláže se světlým pískem, za nimiž se zvedají zelené kopce. Krásné pláže lákají turisty ať už v izolovaných zátokách nebo kolem malebných pobřežních vesnic, spolu s čistým mořem a korálovými útesy.

Na nádherném karibském ostrově nenajdete žádné výškové resorty. Místo nich jsou zde butikové hotely a soukromé vily vykukují za závojem tropické zeleně, takže se slunečný ostrov stal magnetem pro filmové hvězdy a magnáty. I když byl v roce 1785 na 93 let pronajat Švédsku, St. Barts je převážně francouzský. Zůstává tu pár stop švédského dědictví, včetně metropole Gustavia, oblíbeného osobního přístavu pojmenovaného po švédském králi. Ulice Gustavie jsou lemovány stylovými obchody a galeriemi, a také gurmánskými restauracemi nabízejícími evropské lahůdky. K oblíbeným aktivitám na St. Barts patří kitesurfing, plavba na kajaku, rybaření, surfing a plachtění na plachetnici, dále zde můžete šnorchlovat a potápět se k vrakům a útesům plným ryb, z nichž mnohé jsou chráněny v rámci mořské rezervace. Ostrov také nabízí kalendář plný festivalů, které se týkají sportu, filmu i hudby.

 

Saline Beach (Anse de Grande Saline)

Na jižním pobřeží ostrova leží izolovaná pláž Saline Beach (Grand Saline), jeden z nejkrásnějších úseků písku a moře na ostrově. Je to zároveň (podle hodnocení) jedna z nejlepších pláží v Karibiku. Z parkoviště můžete jít přes kopec, abyste se dostali do této chráněné zátoky, a až vyjdete z dun, objeví se před Vámi moře lákající odstíny tyrkysové, modrozelené a kobaltové modři. Úsek světlého písku je skvělý na opalování se, ale vezměte s sebou slunečník, pokud budete chtít stín (který tu není). Když fouká vítr, na vlny se vydávají vyznavači bodysurfingu. Po dopoledni stráveném lenošením na pláži si můžete dát oběd v některé ze dvou oblíbených restaurací v blízkosti parkoviště.

 

Gustavia – město

Gustavia (úvodní foto), metropole s červenými střechami, je menší přístavní město a nejlepší místo pro nakupování na ostrově. Ulice jsou lemovány stylovými butiky, bezcelními (duty free) obchody a galeriemi umění lákajícími pasažéry vystupující z mnoha osobních lodí, které zde zastavují. Také milovníci dobrého jídla si v Gustavii přijdou na své. Gurmánské restaurace na ostrově podávají lákavou kuchyni s francouzskými vlivy, od palačinek crepes přes croissanty až po nejčerstvější dary moře. Město ve tvaru písmene „U“ leží kolem přístavu, kde se venkovské rybářské lodě pohupují vedle megajachet. Pokud jde o krásné výhledy, navštivte ruiny pevnosti Fort Gustave (také Fort Gustaf, nejvýznamnější pevnost na St. Barts ve švédském období) nebo zamiřte na kopec vysoký 29 m s výhledy na Shell Beach („Lasturovou pláž“) mezi pár dochovanými kamennými zdmi pevnosti Fort Karl. Pokud byste se chtěli vykoupat, můžete se z města vydat pěšky na Shell Beach. Jedná se o skvělé místo na piknik, poseté lasturami, které mu daly jméno. Pláž lemují lehátka a slunečníky a můžete si objednat občerstvení a pochutiny z některé z restaurací kolem. Dále můžete v Gustavii poznávat historii ostrova, včetně jejího švédského dědictví, v městském muzeu Wall House Museum, a také se podívat na nejstarší stavbu ve městě, Vieux Clocher. Charakteristická zelená švédská hodinová věž skýtá zajímavou příležitost k fotografování. Naproti anglikánskému episkopálnímu kostelu sv. Bartoloměje (St. Bartholomew’s Anglican Episcopal Church) z roku 1855 je položena anglická kotva, typ který používaly britské válečné lodě v letech 1700-1825. Mohutná kotva (10 tun) byla nevědomky přivlečena do vod u Gustavie remorkérem, který táhl menší loď. Gustavia je také místem, kde najdete nejrušnější noční život na ostrově. 

Hlavní turistické atrakce karibského ostrova Svatý Bartoloměj (St. Barts) 2
Shell Beach

Saint-Jean – vesnice

V samém srdci ostrova leží vesnice Saint-Jean (St. Jean), nejoblíbenější turistická lokalita mimo Gustavii, s vynikajícími restauracemi, venkovními nákupními centry a butiky. Luxusní vily vykukují z tropické zeleně na svazích kopců a nedaleko odtud leží jediné letiště na ostrově. Mohou zde přistávat pouze malá letadla a jen v denních hodinách. Většina letů na ostrov přichází z ostrova Svatý Martin (St. Maarten). Pláž St. Jean, malebný oblouk bílého písku, nabízí skvělé podmínky pro plavání a přírodní korálové útesy. Navštěvují ho místní i návštěvníci z nedalekého Svatého Martina a jedná se o ideální místo pro rodiny s dětmi. Několik center vodních sportů půjčuje potřeby na šnorchlování, surfing, windsurfing a další plážové aktivity. V tomto úseku také najdete stylovou restauraci v resortu Nikki Beach Saint Barth, kde je pláž plná bílých lehátek. Pláž je rozdělena na dvě poloviny luxusním hotelem Eden Rock St Barths zvedajícím se na mysu shlížejícím na moře.

 

Pláž Flamands (Anse des Flamands)

Flamands Beach je nejširší pláž na ostrově, a také jedna z nejhezčích. Rybáři zde často spouštějí své sítě a je to skvělá pláž na plavání, když je moře klidné. Také je vhodná na surfování, když jsou správné podmínky. Flamands je jedna z mála pláží na St. Barts se stínem, takže s sebou nemusíte nosit slunečník. Kolem pláže v Flamands Bay se nachází pár resortů, včetně luxusního Cheval Blanc St.Barth Isle de France, jednoho z nejexkluzivnějších hotelů na ostrově St. Barts, a také Flamand Beach Hotel.

Akční nabídka ubytování:

Pláž Gouverneur (Anse du Gouverneur)

Gouverneur Beach na severním pobřeží ostrova je odlehlý oblouk měkkého bílého písku v pozadí se zelenými kopci. Pěkná pláž je velmi oblíbená, přitom však stále působí čistá a nepřelidněná, s mořem typicky klidným a skvělým na plavání. Na rozdíl od některých jiných pláží zde parkoviště leží blízko, i když je malé. Pokud máte rádi stín, přineste si s sebou plážový slunečník.

Hlavní turistické atrakce karibského ostrova Svatý Bartoloměj (St. Barts) 3
Le Sereno Hotel, St. Barts

Lorient – vesnice

Na severním pobřeží nedaleko St. Jean leží půvabná vesnice Lorient, první francouzské sídlo na ostrově. Dnes k jejím hlavním atrakcím patří katolický kostel z 19. století, pár obchodů a pláž s fantastickým příbojem na surfování. Kostel v Lorient (Eglise de Lorient) vybudovaný z místního kamene, který zpracovávaly ženy, používá lastury jako nádoby na svěcenou vodu. Na odlehlém konci pláže Lorient Beach jsou silné vlny vynikající na surfování, zbytek pláže však obvykle nabízí klidné moře ideální na plavání.

 

Pláž Colombier (Anse de Colombier)

Krása má někdy svoji cenu, a to je případ pláže Colombier. Čistý úsek měkkého bílého písku a průzračného moře na výběžku ostrova je přístupný pouze lodí nebo po hodinové túře po kozí stezce. A to doslova, kdy se zde můžete setkat s některým z těchto zvědavých zvířat, ale také s leguány a želvami, když půjdete ke břehu. Ale stojí to za vynaloženou námahu: je to jedna z nejkrásnějších, a přitom nejméně přeplněných, pláží na ostrově. Dodnes se jí říká „Rockefellerova pláž“, protože po mnoho let okolní pozemky vlastnil David Rockefeller, a pro místní je to oblíbené místo pro pikniky. Nenajdete zde žádné zařízení, takže si přineste jídlo a pití, a obujte si pevné boty, pokud se rozhodnete pro pěší túru. K dispozici je zde kotviště zdarma pro ty, kdo připlují lodí.

 

Corossol – vesnice

Corossol na západním břehu ostrova je malá rybářská vesnice se dvěma ulicemi, která vyzařuje charakteristickou karibskou atmosféru. Pokud hledáte kousek autentického místního života, stojí za to se vydat autem do této ospalé vesničky. Corossol bývá někdy nazývána „slaměná vesnice“ kvůli ženám z předních místních rodin, které vyrábějí slaměné klobouky a řemeslné výrobky z palmových listů. Něco z toho si můžete koupit ve městě a odnést si to jako suvenýr. Starší ženy stále hovoří starým normandským nářečím a nosí tradiční šaty s naškrobenými bílými čepci proti slunci (quichenottes). Hledáte méně turisticky orientovanou pláž? Potom je malebná pláž Corossol skvělým místem pro Vás. Je to přístav pro místní rybáře a můžete si zde obsadit vlastní kousek písku a pozorovat, jak se vracejí s úlovkem, lodě se pohupují na tyrkysově modrém moři a maličcí krabi cupitají po písku. Také se můžete vykoupat v klidném moři. Když se budete procházet po městě, udělejte si zastávku v muzeu Inter Oceans Museum, kde uvidíte sbírku více jak 9000 lastur.

Místa, kam se dostanete, jen pokud budete miliardáři

Kitesurfing na pláži Grand Cul de Sac

Mělká zátoka Grand Cul de Sac je ideální místo pro vodní sporty. Scházejí se zde vyznavači kitesurfingu a nedaleká škola kitesurfingu nabízí hodiny pro ty, kdo potřebují pár nových tipů. Windsurfing, plavba na kajaku, jízda na vodním skútru (jetskiing) a standup paddleboarding jsou další oblíbené aktivity na lagunách. Také je možné zde plavat, ale voda není tak čistá jako na jiných plážích na ostrově. Velkým bonusem však je, že tady často můžete zahlédnout mořské želvy plavající na mělčinách. Po zábavě ve vodě můžete relaxovat v některé z restaurací lemujících úzkou pláž.

 

Šnorchlování a potápění v Přírodní rezervaci Saint-Barthélemy

Přírodní rezervace Saint-Barthélemy je mořská rezervace rozdělená do 5 oddělených zón kolem ostrova ve snaze ochránit křehký mořský ekosystém. Mnohé z nejlepších potápěčských lokalit na ostrově se nacházejí v hranicích rezervace a jsou vyznačené bílými bójemi. Potápěči a šnorchlaři zde mohou spatřit mořské želvy, rejnoky skvrnité a žraloky Perezovy, a také mnoho barevných variant korálů. Kayali je vynikající lokalita pro potápění k lodnímu vraku v hloubce 30 m, kde je možné zahlédnout humry, mlže a velká hejna tropických ryb. V nejvíce chráněných částech rezervace je potápění a všechny formy rybolovu zakázány. V rezervaci žije více jak 80 druhů ptáků.

Karibský ostrov Anguilla

Fort Gustave – pevnost

Fort Gustave (Fort Gustaf) poznáte podle červenobílého majáku, který byl na místě vybudován v roce 1961, a představuje vynikající místo pro výhled na přístav. Určitě byste se tam měli vydat, když se rozhodnete pro prohlídku města Gustavia. Zbytky pevnosti z 18. století zahrnují ruiny kamenných hradeb, strážní budku, část staré pekárny s cihlovou podlahou, kanony a sklad střelného prachu.

 

Festivaly

St. Barts nabízí kalendář plný festivalů a akcí. Od roku 1996 se na ostrově koná filmový festival St. Barts‘ Film Festival, díky kterému se ostrov stal místem setkávání regionálních filmařů, kde promítají svá díla a diskutují. Festival se koná ke konci dubna. Hudební festival St. Barts‘ Music Festival v lednu sem zase přivede špičkové umělce z celého světa; festival se rok od roku rozrůstá co do velikosti i významu. Balet zde byl představen v roce 1988 a jazz v roce 1989. V únoru začínají oslavy karnevalu s průvody v ulicích Gustavie. Další oblíbené festivaly pak oslavují sportovní odvětví, jako je plavba na plachetnici a windsurfing.