Vakcína od Pfizer v testech ukázala silnou imunitní odpověď na nové varianty viru

Vakcína od Pfizer v testech ukázala silnou imunitní odpověď na nové varianty viru 1

Studie zjišťuje, že pacienti mají po první dávce vakcíny silnou T-lymfocytovou odpověď, zatímco druhá dávka posílí protilátkovou odpověď.

Lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny Pfizer, měli silnou odpověď T-lymfocytů (T-buněk) na britskou a jihoafrickou variantu covid-19. To naznačuje, že vakcína bude chránit proti vážnému onemocnění i v následujících měsících. V první studii, která testovala imunitní odpovědi na varianty kolující mezi lidmi, vědci zjistili, že i když protilátkové odpovědi na nové varianty byly otupeny, stále jsou dostatečně vysoké, aby chránily většinu lidí před nakažením (poté co dostanou i druhou dávku vakcíny).

Ačkoli předchozí studie naznačily, že protilátky od lidí očkovaných vakcínou Pfizer/BioNTech dokážou rozeznat a neutralizovat viry přenášející některé mutace objevené u jihoafrické a britské varianty (tedy na mírně nižších úrovních ve srovnání s předchozími variantami), studie byly testovány na uměle upravených virech spíše než na virech izolovaných od skutečných pacientů. Přitom se však nedívaly na T-leukocyty, které zničí buňky napadené viry a podpoří produkci protilátek. Obě imunitní odpovědi pomáhají skýtat přetrvávající ochranu po vakcinaci, ale protilátkové odpovědi se dají snáze změřit.

William James, profesor virologie na Oxfordské univerzitě, a jeho kolegové odebrali vzorky krve od lidí, kteří se zotavili z covid-19, a od pracovníků ze zdravotnictví, kteří dostali jednu nebo dvě dávky vakcíny Pfizer/BioNTech. Také dostali izoláty virových variant B117 a B1.351, které byli poprvé identifikovány v britském Kentu a v JAR, a jednu ze starších variant podobnou té, která kolovala před rokem. Protilátky a T-lymfocyty od jednotlivců byly poté testovány vůči těmto virům, aby se zjistilo, jak dobře si vedou.

Studie, která zatím nebyla recenzována dalšími vědci, zjistila, že protilátky lidí byly po první dávce vakcíny středně účinné proti původnímu viru, méně účinné proti britské variantě a nedokázaly neutralizovat jihoafrickou variantu. Hned po první dávce ale měli silnou T-lymfocytovou odpověď proti všem známým variantám.

„Nemusí Vás nutně ochránit před infekcí, ale přesto je velmi pravděpodobné, že první dávka velmi usnadní Vašemu imunitnímu systému vytvořit dobrou odpověď při příštím setkání s virem,“ řekl William James. „Myslíme si, že proto druhá dávka vyvolává tak silnou protilátkovou odpověď – T-leukocyty jsou už přítomné a připravené reagovat.“

Povzbudivý je objev, že lidé, kteří se zotavili z covid-19 a kteří dostali minimálně jednu dávku vakcíny, si vytvoří T-lymfocyty schopné odpovídat na nové nové varianty. Tento objev naznačuje, že T-lymfocyty rozeznávají různé úseky proteinu ve výběžcích viru (spike protein) na protilátky. To může naznačovat, že budou odolnější vůči budoucím variantám.

 „Neslibuje to, že nemůžete novými variantami onemocnět, ale naznačuje, že je zde přítomno něco, od čeho se dá začít, a že Váš imunitní systém na ně umí odpovídat“.

Protilátková odpověď u lidí byla podpořena druhou dávkou vakcíny Pfizer.

„U více jak 90 % případů jsou protilátky, které lidé vytvářejí pro druhé dávce, na takové úrovni, že neutralizují virus, a u které můžeme očekávat, že je bude chránit před infekcí,” řekl William James. „Jsme si docela jistí, že budou chráněni před infekcí jihoafrickým a britským kmenem, stejně tak jako původním kmenem viru. Virus se ještě bude dál vyvíjet, ale podle mého dokud budou vakcíny k dispozici a lidé dostanou druhou dávku, budeme v létě v mnohem lepší pozici, než jsme nyní.“

Deborah Dunn-Walters, profesorka imunologie na Univerzitě v Surrey, GB, řekla: „To vypadá jako dobrá zpráva a naznačuje, že je skutečně důležité, aby si lidé přišli i pro druhou dávku vakcíny.“

Profesor Paul Morgan, ředitel Výzkumného ústavu systémové imunity na Cardiffské univerzitě, řekl:

„Podporoval jsem a podporuji pragmatické rozhodnutí odložit druhou dávku, aby bylo imunizováno více lidí co možná nejrychleji. Tato práce však ukazuje, že široká imunitní odpověď potřebná k řešení současných i budoucích variant je ve skutečnosti závislá na druhé podpůrné injekci. To nám má zřejmě říct, že druhá dávka má následovat co možná nejdříve. Zřejmě tehdy, až všechny rizikové skupiny dostanou první dávku, což může být poměrně brzy.“

Objevy rovněž vrhly světlo na riziko opakované infekce novými variantami viru u lidí, kteří se už z covid-19 uzdravili. Aktivita T-lymfocytů byla zjištěna u všech, ale byla patrná rozsáhlá variace v  protilátkových odpovědích.

„I v případě nejlepších respondentů bylo stále možné naměřit určitou neutralizaci proti jihoafrickému kmenu, ale ti, kdo měli slabší odpověď, neměli žádnou neutralizační aktivitu,“ řekl James. „Z toho je zřejmé, že je opravdu důležité se nechat očkovat, a to i když si myslíte, že jste se z viru zdárně uzdravili.“

I když se nedívali na imunitní odpověď lidí očkovaných jiným typem vakcíny proti covid-19, James se domnívá, že i ty budou vytvářet podobné imunitní odpovědi.

Paul Morgan řekl: „Tato zjištění přispívají k rostoucí důvěře, že současné vakcíny budou mít velký vliv na průběh pandemie, ať už budou kompletně chránit nebo nemoc markantně zmírňovat.”

***

Nový český antigenní test na bazi slin začala výrabět společnost Bakter Medical. Tyto testy doporučují přední čeští odborníci, jelikož dle českých laboratorních výsledků mají velkou shodu s PCR testy. Testy lze snadno provádět i osobami bez lékařského vzdělání a nevyžadují laboratorní vybavení.

Vhodné pro testování do firem, domov důchodců, škol nebo sportovních oddílů. Testy lze provádět z domova před schůzkou, návštevou rodiny, příchodem do zaměstnání nebo na různé akce.

Více o těchto testech se můžete dovědět na stránkách https://www.baktermedical.cz/