Zdá se, že svět vína má něco, co je pro rockové hvězdy nesmírně atraktivní. Pro některé je to okamžitý koníček k propagaci nové písně, zatímco pro jiné druhý způsob života. Zde jsou některé z nejznámějších rockových hvězd, které se staly vinaři.
Cliff Richard
Sir Cliff Richard patří k průkopníkům, kdy se svojí vinicí a vinařstvím Vida Nova v Algarve v Portugalsku razil cestu pro další vinaře z řad celebrit. Bohužel si to trochu pokazil při slepé degustaci v pořadu F Word Gordona Ramsayho, kde vlastní víno označil za „trochu drsné“, takže by si ho prý nekoupil. Nicméně jeho víno získalo v průběhu let pár cen, takže i když Cliffu Richardovi jeho víno příliš nechutná, jiným v oboru ano. Jeho vinice je navíc od roku 2016 na prodej.
Sting
Sting, kdysi zpěvák kapely Police, investoval miliony do úžasného 350 ha toskánského panství a vinařství Tenuto Il Palagio z 16. století. Produkuje druhy červeného vína pojmenované po nejslavnějších hitech kapely, jako je „Message In a Bottle“, což je směs 70 % Sangiovese, 15 % Merlot a 15 % Syrah, nebo „When We Dance“, další směs Sangiovese s hrozny Canaiolo a Colorino.
Objednávat můžete zde
Bob Geldof
Geldof je další významné jméno, které se snaží proniknout na trh s vínem. Coby předseda investiční společnosti 8 Miles Investment Firm Geldof velmi investoval do Awash Winery v Etiopii, kde modernizoval zařízení a zlepšil kvalitu. Díky tomu je dnes Awash předním výrobcem vína v zemi s ambiciózním plánem na zvýšení kapacity na 10 mil. litrů. Jejich víno se prodává především v Etiopii a v Africe, ale občas je ho možné sehnat i jinde ve světě.
Mick Fleetwood
Mick Fleetwood, zakladatel legendární rock´n´rollové skupiny Fleetwood Mac, si zvolil odlišný přístup k výrobě vína. Nevlastní vinařství, ale spolupracuje s různými vinaři ve státech Kalifornie a Washington při produkci několika druhů vína a prodává je pod značkou Mick Fleetwood Private Cellar. Vína prodává vybraným prodejcům a také ve své restauraci Fleetwoods on Front Street na havajském ostrově Maui.
Objednávat můžete zde
.
AC/DC
Tak jako Mick Fleetwood také australská kapela AC/DC spolupracuje s vinaři na výrobě jejich charakterové řady. Rocková kapela má velmi kreativní názvy pro své víno: „Highway to Hell“ je Cabernet Sauvignon, „Hells Bells“ je Sauvignon Blanc, „Back in Black“ je Shiraz a „You Shook Me All Night Long“ je muškát se sladkou vůní pomerančových květů. Jsou to „hlučná“ vína, která uchvátí Vaši pozornost a udrží si ji, ale opět – co jiného čekat od rockové kapely, která má mnoho stejných atributů?
Fergie
Zpěvačka Fergie se nejprve proslavila jako součást hip-hopové skupiny The Black Eyed Peas, než samostatně vytvořila několik megahitů, a také její vinařství Ferguson Crest Wine zanechává trvalý dojem. Vinice a vinařství se nachází v Santa Ynez Valley v Santa Barbara, Kalifornie, a používá bio přístupy zaměřené na ekologickou udržitelnost při pěstování hroznů i řemeslné výrobě vína. Fergie spolupracuje se svým otcem Patem Fergusonem a uznávaným profesionálním vinařem jménem Joey Tensley při výrobě butikového vína, jako je „Fergalicious“, což je směs Syrah, Merlot, Grenache a Cabernet Sauvignon.
Dave Mustaine
Dave Mustaine, dříve hlavní kytarista Metalliky, než se odtrhl založil vlastní kapelu Megadeth, ukázal, že je stejně tak talentovaný vinař jako hudebník. Začal s malou vinicí nedaleko svého domu v kalifornském Fallbrooku, ale rychle vytvořil partnerství s resortem South Coast Winery v Temecule (akční nabídka ubytování zde) pod jménem Mustaine Vineyards. Od té doby získal mezinárodní ocenění za některá svá vína: jeho She-wolf Tempranillo Rose vyhrála Best of Class v soutěži Pacific Rim International Wine 2017. Heavy metal a víno se může zdát jako zvláštní kombinace, ale výsledek mluví sám za sebe.