Hanoj: atrakce města

Hanoj: atrakce města 1

Hanoj ležící na březích Rudé řeky a s poklidným jezerem Hoan Kiem v samém srdci prošla prudkým stavebním rozmachem po roce 1986 a hospodářské reformě zde nazývané doi moi. Dnes zdejší koloniální budovy odrážejí minulost města coby francouzské kolonie, zatímco rušný život v ulicích je nejlepším svědectví o proaktivním postoji země.

Hlavní atrakce

Stará čtvrť

Starou čtvrť tvoří labyrint 36 úzkých uliček pojmenovaných před mnoha staletími po produktech, které se v nich tradičně prodávaly, a staré budovy známé jako tunelové domy. Tyto budovy mají úzké průčelí, za kterým se táhne dozadu velmi dlouhá místnost, protože firmy a obchody byly kdysi zdaněny podle šířky svého průčelí. Dnes jsou ulice lemovány kavárnami, bary a butikovými prodejnami.

 

Chrám literatury

Krásně zachovalý chrám pocházející z roku 1070 byl kdysi exkluzivním zařízením zasvěceným Konfuciovu učení a později, v roce 1076, se stal pátou univerzitou v zemi. Skládá se z komplexu malých budov a zděných nádvoří a dnes představuje oázu klidu v srdci velkoměsta.

 

Ho Či Minovo mauzoleum

Někdejší prezident a „otec moderního státu“ Ho Či Min zde leží ve  skleněné vitríně ha lidé z celého Vietnamu mu přicházejí vzdát mu poctu. Bezpečnostní opatření jsou přísná stejně tak jako pravidla oblékání, takže je nutné se obléct skromně. Nedaleké Ho Či Minovo mauzoleum připomíná jeho život a popisuje jeho boj o osvobození Vietnamu.

 

Méně tradiční atrakce

Tai chi u jezera Hoan Kiem

V samém centru Hanoje se nachází poklidné jezero Hoan Kiem, které přitahuje místní, a také Vy se zde můžete připojit k cvičení tai chi časně ráno.

 

Škola vaření v Hanoji

Vietnamská kuchyně patří nepochybně k nejlepším v celé Asii. V Hanoji se můžete zúčastnit kurzu vaření a naučit se připravovat zdejší chutná jídla.

Hanoj: atrakce města 2

Tipy pro cestovatele – co ochutnat:

  •         pho – vietnamská polévka s rýžovými nudlemi a masem (obvykle hovězím) a čerstvými bylinkami; hanojská verze obsahuje trochu hřebíčku (koření) a vývar je čistší
  •         bun cha – grilované proužky vepřového na nudlích v misce, velmi dobré
  •         nuoc mam – všudypřítomná omáčka připravená z rybí omáčky, octa, limetky cukru, česneku a chili
  •         bia hoi – místní pivo, které neobsahuje příliš alkoholu, ale je velmi osvěžující

V turistických oblastech je zvykem dávat spropitné 5-10 %.

V Hanoji kromě vynikajícího vietnamského pouličního jídla seženete také výbornou francouzskou kuchyni.

Kdy cestovat:

Jaro (únor-duben) – v únoru a březnu je město zahaleno mlhou, ale duben je příjemný měsíc s průměrnými teplotami 24 °C

Léto (květen-srpen) – horké, vlhké a s častými silnými dešti a průměrnými teplotami 24-32 °C, přesto se jedná o turisticky nejrušnější období

Podzim (září-říjen) – nejlepší doba pro návštěvu Hanoje, především v říjnu, kdy je počasí teplé a svítí slunce

Zima (listopad-leden) – chladno a sucho; v lednu či únoru se koná vietnamský nový rok Tet a mnoho obchodů má zavřeno

 

Doprava v Hanoji

Veřejná doprava je levná, ale její systém je náročný pro toho, kdo nemluví vietnamsky. K dispozici je hojnost taxi a motocyklových taxi, které představujií nejlepší volbu pro návštěvníky (ačkoli místní správa plánuje do roku 2030 motocykly zakázat).

Hotely v Hanoji

Hanoj nabízí řadu hotelů a snadno zde najdete takový, který odpovídá Vašim finančním možnostem. V samém čele stojí Hilton Hanoi Opera umístěný v úžasné koloniální budově vedle hanojské Opery ve Francouzské čtvrti. Hotel nabízí styl a pohodlí a jeho bar pod širým nebem je oblíbeným nočním podnikem. Mírnější ceny naleznete v 3hvězdičkovém Hoa Binh Hotelu, který stojí jen kousek cesty pěšky od jezera Hoan Kiem a je oblíbenou volbou.

 

Noční život v Hanoji

Při své návštěvě Hanoje si určitě nenechte ujít proslulý Pivní růžek. Nachází se na křižovatce ulic Tạ Hiện a Lương Ngọc Quyến a můžete tu posedět na plastové židli spolu s místními, dát si fantastické pouliční jídlo a zapít ho Bia Hoi, místním levným čepovaným pivem. Pokud byste chtěli navštívit taneční klub, The Bank Hanoi Vás nezklame.

 

Výlety z Hanoje

Když budete v Hanoji je téměř povinnost navštívit záliv Halong Bay (UNESCO), který je vzdálen asi 4 hodiny cesty odtud. V zálivu vystupuje z moře asi 1600 skalnatých ostrůvků, na mnohých z nich se nacházejí pozoruhodné jeskyně.