Hlavní atrakce Severního Irska

Hlavní atrakce Severního Irska 1

Památník Titanic Belfast

Nejslavnější loď, která tragicky ztroskotala, byla postavena právě v Belfastu (oblíbená zdejší průpovídka zní: „loď byla přece v pořádku, kdy odtud odplouvala“) a skluz v docích, kde byl Titanic spuštěn na vodu, dnes nabízí multimediální zážitek pro návštěvníky. Památník-muzeum Titanic Belfast mapuje historii města i nejslavnější zaoceánské lodi prostřednictvím řady interaktivních expozic. Otevřen byl při 100. výročí ztroskotání lodi v dubnu 2012 a od té doby se stal velmi oblíbenou turistickou atrakcí Severního Irska.

Severní Irsko a pobřeží Causeway Coast 

Giant’s Causeway – Obrův chodník nebo Obrovy schody

Giant’s Causeway je velkolepý geologický útvar na pobřeží Antrim, pozoruhodná skalní formace složená z nespočtu šestihranných čedičových sloupců vynořující se z moře. Ze všeho nejvíce připomíná dílo mýtického obra, který se pokoušel postavit pěší most mezi Irskem a Skotskem (ve skutečnosti však za vším stojí pouze příroda a dávná vulkanická činnost). Návštěva samotného Giant’s Causeway je zdarma, ale platí se za použití parkoviště a vstup do návštěvnického centra Giant’s Causeway Visitor Experience.

 

Projížďka černým taxíkem

Západní Belfast, čtvrť, která byla po tři desetiletí centrem konfliktu zde označovaného jako The Troubles („Problémy“), je dnes naprosto bezpečné místo, kam se dnes můžete vydat. A nejlepší je se sem vydat černým taxíkem – tzv. black taxi tour. Ty projíždějí kolem nejzajímavějších nástěnných maleb a také Mírová linie (kde můžete napsat vzkaz na stěnu) a dalších významných míst, zatímco řidiči skýtají barvitý komentář o historii oblasti. Prohlídky a projížďky nabízí řada společností, např. Harper Taxi Tours a Official Black Taxi Tours.

 

Destilerie Old Bushmills

Jedním z nejoblíbenějších míst na pobřeží Antrim je vesnička Bushmills, světoznámá díky nejstarší (legální) destilerií na světě. Král Jakub I. Stuart jí poskytl licenci už v roce 1608 a whiskey se zde vyrábí z irského ječmene a vody z říčky St Columb’s Rill, přítoku řeky River Bush, a pak dozrává v dubových sudech. Na konec prohlídky můžete ochutnat, abyste věděli, kvůli čemu je všechen ten povyk.

 

Ulstersko-americké muzeum (Ulster American Folk Park)

Muzeum považované za jedno z nejlepších muzeí v Irsku vysvětluje spojení mezi Ulsterem a USA (Americkou Deklaraci nezávislosti podepsalo několik mužů původem z Ulsteru) a zahrnuje pravý vůz Calistoga. Ale jeho skutečnou atrakcí je venkovní muzeum, kde se nacházejí expozice živé historie rozdělená do částí Starý svět a Nový svět; ty jsou chytře spojené průchodem přes imitaci imigrantské lodi. Na prohlídku místa je potřeba si vyhradit minimálně půl dne.

 

Historické Derry – Londonderry

Druhé nejvýznamnější město Severního Irska je plné historických atrakcí. Můžete se zde projít po hradbách ze 17. století o délce 1,5 km (jsou to jediné městské hradby v Irsku, které se dochovaly téměř neporušené) nebo si prohlédnout nástěnné malby Bogside Murals zdobící boční strany domů na Rossville St nedaleko historické památky Free Derry Corner. Jedná se o 12 nástěnných maleb většinou vytvořených v letech 1997-2001, které připomínají klíčové události při The Troubles, nepokojích v zemi.

 

Viktoriánské hospody v Belfastu

Belfast má pár krásných hospod, které vypadají, jakoby se nezměnily od svého otevření v 19. století. Nejznámější z nich je Crown Liquor Saloon se spoustou vitráží a broušeného skla, která byla prohlášena za národní památku. Za pozornost stojí také hospoda Duke of York, kde Gerry Adams, vůdce Sinn Fein, kdysi pracoval jako barman. Dále je zde úžasná klasická viktoriánská restaurace John Hewitt Bar & Restaurant, která nabízí dobré jídlo a každý večer živou hudbu.

                                                                                                                  

Lidové a Dopravní muzeum Ulsteru

Dvě muzea v jednom, to je Lidové a Dopravní muzeum Ulsteru (Ulster Folk & Transport Museum), které navíc patří k nejlepším v oblasti. V Lidovém muzeu se nachází zrekonstruovaný statek, kovárna, kostel, mlýn a kompletní vesnice, zatímco Muzeum dopravy ležící přes silnici představuje jakési automobilové zoo. Nachází se zde nerezový prototyp vozu DeLorean DMC, který byl vyroben v Belfastu v roce 1981. Představoval sice komerční katastrofu, ale získal věčnou slávu díky filmové sérii Návrat do budoucnosti (1985). Expozice Titanica pak představuje původní kresby a plány Titanicu a jeho sesterské lodi Olympic, a také fotografie z jejich stavby.

 

Sídlo Mount Stewart House & Gardens

Velkolepé sídlo Mount Stewart House & Gardens z 18. století patří k nejokázalejším stavbám v Severním Irsku. K jeho pokladům patří židle použité na Vídeňském kongresu v roce 1815 (výšivka byla doplněna v až letech 1918–22) a malba závodního koně jménem Hambletonian od George Stubbse, což je jeden z nejvýznamnějších obrazů v Irsku.

 

Sídlo Florence Court

Florence Court (neplést s nedalekou vesnicí Florencecourt), který leží na krásných zalesněných pozemcích ve stínu hory Cuilcagh , je barokní venkovské sídlo z 18. století, které nachal postavit William Willoughby Cole, první hrabě z Enniskillenu, a je známé svým rokokovým štukováním a starožitným irským nábytkem. Budova byla vážně poškozena při požáru v roce 1955 a většina toho, co zde dnes můžete spatřit při hodinové komentované prohlídce, je výsledkem pečlivé rekonstrukce; nádherné štukování na stropě v jídelně je však původní. 

Akční nabídka ubytování zde