Severní Irsko a pobřeží Causeway Coast

Severní Irsko a pobřeží Causeway Coast 1

Velkolepé skály známé jako Giant’s Causeway (Obrův chodník nebo Obrovy schody) jsou nepochybně hlavní atrakcí na tzv. Pobřežní trase (Causeway Coastal Route), kde ale můžete spatřit mnohem více než jen tento pobřežní úsek k sobě natěsnaných šestihranných kamenných sloupců, které mají být podle pověstí dílem obra. Kromě velkoleposti a legend zde můžete pít whiskey, přejít závratě vyvolávající most, prohlédnout si hrady, pozorovat ptactvo, zahrát si golf a poznávat města.

Hlavní atrakce Severního Irska

 

Pozvedněte sklenku

Pokud máte rádi irskou whiskey, při své návštěvě pobřeží byste neměli vynechat prohlídku destilerie Bushmills vzdálené jen 4 km na jihozápad od Obrova chodníku. Whiskey se zde destiluje už od roku 1608, takže je to nejstarší (legální) destilerie vůbec. Přitom se dozvíte, že se vyrábí z irského ječmene a vody z místní říčky a pak zraje v dubových sudech. To vše je jistě velmi zajímavé a nakonec dostanete ochutnat samotný produkt. Nedaleký hotel**** Bushmills Inn je jedním z nejlepších míst, kde se můžete v Severním Irsku ubytovat, s vynikající restaurací a s pěknými pokoji.

 

Mimořádná golfová hřiště

Možná víte, že se golfový klub Royal Portrush pravidelně objevuje na seznamech nejlepších golfových hřišť světa. Konal se zde šampionát v roce 2019 a dnes si můžete prohlédnout i vyzkoušet jeho proslulá hřiště. U pobřeží se nachází White Rock (5 jamek), a pak je zde Calamity (14 jamek) patřící k nejobtížnějším par3 v Irsku. Méně známý, ale neméně krásný je golfový klub Portstewart Golf Club ležící jen pár kilometrů odtud; jeho hřiště Strand hostilo v roce 2017 Irish Open. A pokud byste si zde chtěli dát nezapomenutelné jídlo, v klubu se nachází skvělá restaurace Harry’s Shack umístěná ve starém přístřešku, který je v péči památkové organizace National Trust.

 

Otestujte svoji rovnováhu a nervy

Je potřeba mít dobrou rovnováhu a pevné nervy, abyste přešli provazový most dlouhý 20 m a široký 1 m, který spojuje pevninu s ostrůvkem Carrick-a-Rede. Most se přitom houpe a kolébá 30 m nad mořem vířícím dole; ale nebojte se – když je vítr příliš silný, bývá zavřeno. Jakmile se dostanete na ostrůvek, budete mít nádherný výhled na drsné pobřeží a na ostrov Rathlin. Tato atrakce je mimořádně oblíbená, proto je v hlavní sezoně třeba přijít brzy, abyste si zajistili vstupenku.

 

Gurmánská návštěva v Ballycastle

Nebývá časté, aby se klasické plážové město proměnilo v gurmánské centrum, ale právě to se stalo v Ballycastle na východním konci pobřeží Causeway Coast. Velmi doporučovaná je gurmánská prohlídka s názvem Ballycastle Food Tour, kterou vede Caroline Redmond, 3hodinové objevování toho nejlepšího z místní produkce, včetně rybí polévky s mořskými plody (chowder) v podniku Central Wine Bar a sladkých mandlových koláčků (friands) z pekařství Ursa Minor Bakery. Mezitím můžete ochutnat místní druh jelita (black pudding) a sýry – a podívat se také na uzené ryby v North Coast Smokehouse a pivo v Glens of Antrim Craft Ales & Beers. Za návštěvu stojí také Thyme & Co a samozřejmě Morton’s – možná nejlepší bistro „ fish and chips“ v celém Irsku.

 

Projděte se po Královské cestě

Když v roce 1775 nechal James Stuart postavit sídlo Gracehill House a vysázet u něj alej 150 buků, aby udělal dojem na návštěvníky, netušil, že o více jak dvě staletí bude tato strašidelně krásná cesta představovat poutavý prvek ve filmové sérii Hra o trůny. Alej Dark Hedges dnes patří k nejfotografovanějším místům v Severním Irsku. Své auto můžete zaparkovat u Hedges Estate Hotel a pokračovat pěšky až k tomuto úžasnému dílu zahradnického umění. Pokud byste chtěli spatřit více lokalit v Irsku spojených s Hrou o trůny, podívejte se na místa, jako je Ballintoy Harbour, Cushendun Caves, Downhill Beach a Murlough Bay.

 

Vydejte se do přírody

Z města Ballycastle můžete vyplout trajektem na ostrov Rathlin Island vzdálený 6 km. Drsné místo o rozloze 6,5 x 4 km je země přírodních divů především na konci jara a v létě, kdy zde můžete spatřit tisíce hnízdících mořských ptáků a stovky tuleňů. Královská společnost pro ochranu ptáků na ostrově vede pozoruhodné centrum, nad nímž se nachází vyhlídková platforma. Odtud můžete pozorovat skalní komíny v moři, kde hnízdí tisíce alkounů, alek malých, riss, buřňáků ledních a papuchalků, kteří sem přicházejí rozmnožovat.

 

Poznávejte Belfast

Belfast je stylové město se špičkovými restauracemi a fantastickými bary. Doporučuje se návštěva viktoriánská tržnice St. George’s Market s vyhlášenou hospodou, a pak Crown Liquor Saloon. K oblíbeným atrakcím dále patří památník Titanic Belfast, špičkové moderní muzeum o nejslavnějším lodním vraku světa. A pak se můžete vydat poznávat pozoruhodnou historii Belfastu v černém taxíku (tzv. black taxi tour), kde můžete spatřit proslulou Mírovou stěnu (Peace Wall) a pestré nástěnné malby. Neméně přesvědčivá je kdysi nechvalně proslulá věznice a dnes muzeum Crumlin Road Gaol,  kde můžete projít také podzemním tunelem, který spojoval věznici se soudním dvorem.