Hlavní turistické atrakce na tureckém pobřeží Černého moře

Hlavní turistické atrakce na tureckém pobřeží Černého moře 1

Turecké pobřeží Černého moře je na míle vzdálené od zbytku země: spatříte zde shluky vesnic rozeseté na úzkém pobřeží ohraničeném mořem na jedné straně a zvlněnými horami na druhé. I když oblast nebývá častým cílem zahraničních turistů, jedná se o krásnou část Turecka se spoustou atrakcí a možností aktivit. Klikatá cesta, která se vine podél pobřeží, patří k nejpůsobivějším v zemi, takže je region ideálním terénem pro cestování autem. Hlavní atrakcí je přitom klášter Sumela daleko na východě, kdy cesta tam je plná příjemných pobřežních vesniček se starověkým opevněním, prázdných pláží i rušných přímořských měst.

 

Trabzon

Rušný Trabzon je velké přístavní město mezi tyčícími se vrcholky Východopontských hor, které se táhnou podél pobřeží. Založeno bylo nejspíš už v 8. stol. př.n.l. řeckými osadníky a pak vzkvétalo jako součást karavanní obchodní trasy mezi Persií a Středozemím. Hlavní turistickou atrakcí je zde Muzeum Aya Sofya (Hagia Sophia) umístěné v původním kostele, který postavil byzantský císař Alexios Komnenos po svém příchodu do Trabzonu z Konstantinopole (dnešní Istanbul) v roce 1204. V osmanských dobách byl přeměněn na mešitu a dnes se zde nadchází muzeum. Kostel má půdorys ve tvaru kříže, hlavní loď obklopenou uličkami a příční loď s freskami. U základny jižního vchodu je vlys znázorňující příběh Adama ve stylu, kde je patrný východní vliv. A přestože mají nástěnné malby odstraněné nebo poškozené tváře, jsou stále krásné.

 

Klášter Sumela

Jednou z nejznámějších atrakcí tureckého pobřeží Černého moře je klášter Sumela (oficiálně Klášter Panny Marie), který jakoby vyrůstal ze strmé skalní stěny. Působivá památka má historii sahající až do byzantského období a jako klášter přestal fungovat až v roce 1923. V hlavní kapli spatříte úžasné barevné fresky (ačkoli bohužel bez tváří), zatímco labyrint místností a kaplí, který tvoří zbytek komplexu, Vám poskytne dobrou představu o strohosti náboženského života v předchozích staletích. Avšak asi nejlepší na celé návštěvě je pohled na celý klášter „přilepený“ na skalní stěně, když půjdete po klikatící se cestě k jeho bráně.   

Místo: Sumela, 70 km jižně od Trabzonu                                       

 

Sinop

Krásné kosmopolitní město Sinop je nejsevernější bod na tureckém pobřeží Černého moře a také nejlépe chráněný přístav. Dnes je jeho význam jen malý ve srovnání se starověkem, kdy se jednalo o rušné obchodní město na severním konci karavanních tras z Kappadokie a zemí na řece Eufratu. Za pozornost stojí ulice s dochovanými osmanskými domy, zatímco milovníci historie mohou vystoupit na opevnění starého města, odkud budou mít panoramatický výhled na moře a přístav. Další pozoruhodné místo k návštěvě je budova Tarihi Cezaevi (stará věznice) na Sakarya Caddesi, i když značně strašidelné.

                                                         

Rize

Rize je metropolí tureckého regionu, kde se pěstuje čaj, a každý milovník tohoto nápoje by si zde měl udělat zastávku. Samotné město je moderní obklopené svěže zelenými čajovými plantážemi. Vydejte se do centra pěstování čaje Tea Garden („Čajová zahrada“) nad městem, kde si můžete dát vynikající čaj a přitom obdivovat nádherný výhled na zvlněné kopce. Kromě obrovského počtu rostlin čajovníku nabízí zahrada také přehlídku subtropické flóry. Panoramický výhled budete mít také z hradu v Rize (Rize Kalesi), který postavili Janované ve středověku a kde naleznete další poklidnou čajovou zahradu.

 

Ordu

Poklidné Ordu je ideálním místem pro milovníky pláží se spoustou nádherných úseků písku ležících východně a západně od města. Samotné městečko stojí na místě někdejšího jónského sídla Kotyora, a přestože všechny známky slavné minulosti jsou dávno pryč, Ordu si uchovává své poklidné kouzlo. Starý řecký okrsek s jeho domy s dřevěnými krovy lemujícími úzké uličky má své starosvětské kouzlo a charakter, a také nábřeží je působivě starosvětské.

 

Amasra

Amasra je jistě nejkrásnější přístavní město na pobřeží Černého moře, kdy její staré město je plné pestrobarevných domů namačkaných na sobě kolem úzkých uliček, které spadají dolů k moři. Jedná se o ráj pro fotografy se spoustou možností a zajímavých scenérií. Hlavní turistickou atrakcí je byzantská citadela vedle malého přístavu, zatímco malé muzeum na Dereoǧlu Sokak nabízí dobře připravené expozice. Většina návštěvníků se sem však vydává kvůli plavání, opalování se a nasávání starosvětské atmosféry. Čluny vyplouvají z  přístavu denně na výlety za sluncem a mořem, které Vám umožní prozkoumat okolní zátoky.

                                                                  

Giresun

Pokud máte rádi třešně, můžete za ně být vděční městu Giresun. Právě zde římský vojevůdce Lucullus třešně poprvé ochutnal (jméno města je odvozeno od řeckého slova pro třešeň) a odvezl si ovoce s sebou do Říma. Giresun leží na místě starověkého sídla Kerasous založeného Milétem v 7. stol. př.n.l., avšak i přes poměrně dlouhou historii zde toho však není příliš k vidění. Ruiny byzantského hradu nad městem nabízejí skvělý výhled na okolní krajinu, zatímco Muzeum Giresun na Atatürk Caddesi vystavuje vynikající sbírku archeologických nálezů.

 

Pláž Çaka 

Ne příliš turistů se vydá až k Černému moři, místní lidé však vědí o tajemstvích jeho pobřeží. Naleznete zde nejlepší pláž v regionu, která v létě přiláká spoustu místních rodin; ty zde pořádají pikniky, ale také je skvělým místem pro lenošení na slunci. Jen málokdy zde však bývá plno, a to platí i pro hlavní sezónu v červenci a srpnu. Pláž leží velmi blízko městečka Ordu, takže pokud budete projíždět autem kolem, určitě si udělejte zastávku a zaplavejte si v tomto ráji s bílým pískem.

 

İnebolu 

Hlavní přístav v západní části Černého moře nabízí zříceninu hradu, spoustu tradičních osmanských dřevěných domů (z nichž mnohé chátrají a jsou ve špatném stavu) a několik pěkných městských domů v pontském stylu se střechou z břidlicových tašek. Ve starověku bylo město známé jako Abonoteichus a v římském období přejmenované na Ionopolis (odtud pochází jeho současné jméno). V okrsku starého města naleznete zbytky křesťanské čtvrti Erkistos Mahalle, zatímco milovníci pláží jistě ocení mnoho písčitých úseků pobřeží v okolí.   

 

İǧneada

Ospalá typická rybářská vesnice leží jen 15 km jižně od hranic s Bulharskem přímo na západním výběžku tureckého pobřeží Černého moře. Přestože samotné město není nijak zvlášť zajímavé, v letních měsících jsou krásné pláže kolem pobřeží hlavním magnetem pro místní turisty především z Istanbulu, kteří hledají snadno dostupné víkendové útočiště z horka ve městě. Kromě moře a písku západně odtud naleznete hustě zalesněné pohoří Istranca (bulh. Strandža), které se pomalu stává cílem pěších turistů.    

 

Kıyıköy

Další ospalá rybářská vesnice, která přitahuje pozornost o letních víkendech, kdy sem přijíždějí obyvatelé Istanbulu, aby si užívali slunce a moře. Zdejší pláž je ideální pro rodiny s dětmi a nabízí plážová lehátka a slunečníky, a také šlapadla k pronájmu pro ty, co chtějí trochu aktivity. Jedná se o skvělé místo, pokud chcete poznat turistiku v místním stylu; kavárny na pobřeží bývají plné mladých Turků, kteří mezi plaváním popíjejí čaj. Kromě pláže nabízí vesnice také byzantský hrad z 6. století. 

 

Samsun

Největší turecké město u Černého moře znamená především ruch a průmysl. Na pobřežní planině kolem Samsunu se pěstuje tabák, obilniny a bavlna, které se pak vyvážejí přes zdejší rušný přístav. I přes svoji dlouhou historii (3 km na severozápad stával starověký Amisos založený Řeky v 7. stol. př.n.l.) není město častým cílem turistů. Zdejší Archeologické muzeum vystavuje nálezy ze starověkého Amisosu, zatímco Muzeum Ghazi („Muzeum veteránů“ sídlící v někdejším hotelu, kde pobýval turecký prezident-zakladatel Atatürk) připomíná roli města coby místa zrodu Turecké války za nezávislost (v roce 1919). V Samsunu naleznete také pár zajímavých mešit, jako je Tržní mešita (Pazar Camii) a Velká mešita (Ulu Camii).

 

Duraǧan 

Malé a poměrně nevýrazné město Duraǧan (133 km jižně od Sinopu) by nestálo za pozornost, kdyby nebylo Durak Hani; jedná se o seldžucký karavansaraj, který v roce 1266 postavil panovník Pervane Süleyman. Památka se se může chlubit velkým letním dvorem obklopeným klenutými komorami vedoucími k zimní síni se třemi uličkami. Opevněný komplex má v každém rohu půlkruhovou věž a vnější zdi jsou zpevněný dalšími věžemi s obdélníkovým půdorysem. Pokud by Vás zajímala architektura karavansaraje, stojí za to si zde udělat zastávku při cestě autem kolem Černého moře.   

 

Sürmene

Městečko Sürmene 40 km východně od Trabzonu bylo ve starověku známé jako Susarmia nebo Augustopolis. Pouze 5 km na západ leží vesnice Sürmene Kastel, kde spatříte zříceninu středověkého hradu a impozantní Yapukoǧlu Konaǧı z 18. století, někdejší sídlo vládnoucího rodu Yapukoǧlu. V izolovaném kopcovitém regionu na jih od Sürmene se nachází řada opuštěných řeckých klášterů. Většina z nich je ve stavu ruin a pouze ke třem z nich se můžete vydat pěšky s místním průvodcem. Jsou to kláštery Charveli a Oma (20 km jižně od města Köprubası) a klášter Seno (nedaleko Küçükdere).