Proč navštívit Prizren, kulturní metropoli Kosova

Proč navštívit Prizren, kulturní metropoli Kosova 1

Pokud se budete chtít v Kosovu vydat za kulturou, měli byste zamířit na jih do města Prizrenu. Druhé nejvýznamnější město Kosova leží na úpatí pohoří Šar a blízko vinařské oblasti Rahovec (Orahovac) a nabízí opravdu mnoho díky své bohaté historii, obchodům s tradičními řemeslnými výrobky i gastronomickým lahůdkám. Připočtěte k tomu nedalekou úžasnou přírodu a renomovaný letní filmový festival a budete mít destinaci, kterou při své cestě na Balkán prostě nemůžete vynechat.

 

Prohlídka starého města  

V průběhu historie hrál Prizren významnou roli v regionu, který byl osídlený už v dobách Ilyrů. Město se nachází na významné křižovatce na balkánském poloostrově a prošlo tudy několik říší, kdy nejnápadnější stopy zanechala Byzantská a Osmanská říše. Osmanskou atmosféru pocítíte nejlépe v okolí Šadrvanu; nedaleko hlavního náměstí dlážděného kameny naleznete řadu barů a restaurací, a také pěknou mešitu Sinan Paša (jednu z více jak 20 ve městě) a Starý kamenný most, který pochází z 16. století, ale byl zrekonstruován v 80. letech poté, co jej zničila povodeň. Na druhé straně řeky Bistrica (Lumbardhi) na Rr Adem Jashari se nachází turecké lázně Gazi Mehmet Paša Hammam; ty slouží jako prostor pro výstavy, jinak jsou pro veřejnost uzavřené.  

Nedaleko od lázní hammam na Rr Sharri se nachází Muzeum prizrenské ligy významné z hlediska albánské historie jako místo nejrozsáhlejšího pokusu o sjednocení Albánců do jednoho státu. Kostel Panny Marie Ljevišky ze 14. století, který je památkou chráněnou UNESCO, je dalším místem s velkým historickým významem; bohužel je však (spolu s mnoha dalšími srbskými ortodoxními kostely) nyní veřejnosti nepřístupný a k jeho návštěvě je potřeba mít souhlas úřadů. Katedrála sv. Jiřího nedaleko Šadrvanu představuje výjimku, kde se zároveň můžete pokusit si zařídit návštěvu jiných kostelů. Na kopci nad městem hrdě stojí pevnost Kalaja z 11. století. Vstup má bezplatný a otevřená je 24 hodin denně, ačkoli se doporučuje se vypravit nahoru v době, abyste mohli pozorovat východ nebo západ slunce.

 

Unikátní filmový festival 

Není lepší dobou k návštěvě Prizrenu než během festivalu Dokufest, abyste poznali kulturní metropoli Kosova v její nejživější podobě a měli jedinečný kinematografický zážitek. Festival trvající týden bývá hodnocen jako je jeden z nejlepších mezinárodních festivalů krátkých a dokumentárních filmů na světě, který se koná vždy v srpnu. Historické centrum města se při něm promění v jedno rušné místo konání výstav fotografií, dílen, párty a promítání více jak 200 filmů, a přiláká také mnoho zahraničních turistů. K méně obvyklým místům, kde můžete shlédnout film pod širým nebem, patří pevnost nad řekou Bistrica hned za mešitou Sinan Paša. Při tom si můžete dát místní pivo Peja.

 

Nákup tradičních řemeslných výrobků  

Nejlepším zážitkem z nakupování v Prizrenu je návštěva některého z mnoha obchodů s filigrány. Tradiční šperkařská technika se dostala do Kosova s osmanskými karavanami asi v 15. století a od té doby stala se řemeslnou pýchou a radostí Prizrenu. Dílna Filigrani je zřejmě nejznámější kolektiv výrobců filigránů a sídlí v budově na severozápadě města; je známá také tím, že vítá každého, kdo chce spatřit, jak umění vzniká. Pokud Vám to čas dovolí, můžete si ho sami vyzkoušet, a vážní zájemci o řemeslo si zde mohou zařídit kurzy trvající několik týdnů až několik měsíců. Pamatujte však na to, že z každých 10 obchodů, které spatříte, možná jen jeden prodává místní ruční výrobky, proto si ověřte, že kupujete nejlepší kvalitu, a vyžádejte si doklad o původu.

 

Místní kuchyně a vinařství  

Prizren je gastronomickým srdcem Kosova, od proslulých cukráren ëmbëltoret až po nejlepší qebaptore („grill house“) jaké v zemi najdete. K místním specialitám patří kromě grilovaného masa různého druhu také djathë i Sharrit (šarský sýr). Pokud Vás však spíše zajímají sladkosti, nemůžete udělat chybu s dezerty tullumba (smažené křehké těsto polité sirupem) nebo baklava (podobná, jen s ořechy navíc), což jsou nepochybně nejsladší pozůstatky osmanské minulosti Prizrenu.

Nedaleký Rahovec (Orahovac) je centrem výroby vína, které má v oblasti tradici starou asi 2000 let, takže není divu, že zde naleznete největší vinařství v Kosovu a speciální „vinnou stezku“. Je možné navštívit vinařství Bodrumi i Vjetër nebo Stone Castle („Kamenný hrad“), pokud si prohlídku zařídíte předem. Vždy v září se koná festival vína v Rahovaci; jeho termín se každým rokem liší, proto je potřeba si ho ověřit, než se sem vydáte.

 

Pěší túry v pohoří Šar   

Prizren je také skvělým startovacím bodem pro výpravy do pohoří Šar, které se táhne kolem hranic s Makedonií a Albánií, ať už budou jednodenní nebo s přenocováním. Hlavním lyžařským centrem země je Brezovica asi 40 km východně od Prizrenu, přestože zde stěží došlo k nějakým renovacím od dnů jeho slávy v 80. letech, kdy sloužilo jako pozadí pro sjezdové lyžování při ZOH v Sarajevu 1984. Mimo zimní měsíce je tato krásná oblast vhodná pro pěší túry, cyklistiku nebo pořádání pikniků; jakmile napadne sníh, můžete vyrazit na svahy s jejich skutečně retro (ale naprosto bezpečnými) lyžařskými vleky. V příštích letech se přitom očekávají velké změny, protože nedávno došlo k podpisu dohody s francouzským konzorciem plánujícím přestavbu Brezovice v hodnotě asi 400 mil. EUR.  

Oblast Dragaš (Šarri) 35 km jihozápadě od Prizrenu je obzvlášť působivá a nabízí více jak 150 druhů léčivých divoce rostoucích rostlin, častá setkání s potulujícími se pastevci a vrcholy vyšší než 2500 m. Necelé 3 km jižně od starobylé vesnice Brod se nachází Arxhena Hotel, který představuje jakýsi skrytý poklad nacházející se v pozoruhodném prostředí, který navíc pracuje na vlastních nabídkách pro lyžaře.

(stav v srpnu 2015)

Makedonie – přírodní rezervace Jasen