Hodiny před obrazovkou mohou u dětí zvýšit riziko cukrovky

Hodiny před obrazovkou mohou u dětí zvýšit riziko cukrovky 1

Každé páté dítě stráví před obrazovkou více než tři hodiny denně.

Tři a více hodin před obrazovkou denně může u dětí zvýšit riziko cukrovky. Spojení naznačuje studie, kterou publikoval časopis Archives of Disease in Childhood.

Hodiny před obrazovkami televize, počítačů a mobilních zařízení zvyšují výskyt rizikových faktorů diabetu 2. typu. U dětí se objevuje zvýšené procento tělesného tuku a odolnost vůči inzulínu – hormonu, který kontroluje hladinu glukózy v krvi.

Výzkumníci Londýnské univerzity v studii analyzovali záznamy 4500 dětí ve věku devět až deset let, které nasbírali mezi lety 2004 až 2007.

U žáků základních škol v Londýně, Birminghamu a Leicesteru sledovali metabolické a kardiovaskulární rizikové faktory. Mimo jiné hladinu krevních tuků, odolnost vůči inzulínu, hladinu glukózy nalačno, zánětlivé látky, krevní tlak a tělesný tuk. Děti měly zároveň uvést, kolik času denně stráví při obrazovce televizoru, počítače nebo při herní konzoli.

Obrazovky nepatří do denní rutiny přibližně čtyř procent dětí, méně než hodinu denně obětuje zařízením přibližně třetina (37 procent) dětí. Jednu až dvě hodiny sedí před obrazovkou 28 procent dětí a dalších 13 procent uvedlo rozsah mezi dvěma až třemi hodinami.

Do rizikové skupiny, která se zařízením věnuje více než tři hodiny denně, patřilo přibližně každé páté dítě (18 procent). Vědci zpozorovali výrazný trend mezi časem před obrazovkou a indexem hmotnosti – ukazatelem hmotnosti ve vztahu k výšce – a celkovým tělesným tukem.

U dětí se zároveň vyskytovaly zvýšené hladiny leptinu (hormonu, který kontroluje chuť k jídlu), hladiny glukózy a výskyt odolnosti vůči inzulínu. Vztahy zůstaly významné, i když vědci zohledněny faktory, jako jsou příjmy domácností, rodinné zázemí, stupeň puberty a fyzická aktivita.

„Naše zjištění naznačují, že zkracování času před obrazovkou může prospívat při snižování rizikových faktorů diabetu 2. typu,“ píše se ve studii. Výzkumníci vnímají úpravu životosprávy v raném věku za obzvláště důležitou, neboť výskyt cukrovky prokazatelně narůstá a získané návyky ovlivní i chování v dospělosti.