House for Trees – dům, kterým prorůstají stromy

House for Trees – dům, kterým prorůstají stromy 1

Se svojí sérií House for Trees zahájilo architektonické studio Vo Trong Nghia Architects misi, která má za úkol znovu zavést zeleň do měst ve Vietnamu. Ha Long Villa je nejnovější dům z této série – velká luxusní rezidence, z jejíhož betonového nitra vyčnívají zelené stromy. Dům se nachází v přístavním městě Ha Long severovýchodně od metropole Hanoje. Stojí na vybraném místě s výhledem na proslulou zátoku Halong Bay, ve které se tyčí tisíce skalnatých výčnělků. Hrubý betonový exteriér domu má odrážet podobu těchto skal.

Dům je navržen tak, aby vyhovoval zdejšímu klimatu a umožňoval obyvatelům uniknout před hlukem a horkem v ulicích a užívat si stínu a zeleně uvnitř.

„Hlavní koncept je vytvořit prostor, kde lidé mohou žít v prostředí podobném lesu,“ říká studio Vo Trong Nghia Architects. „Vytvořením okolního lesa se dům stává pětiúhelníkem v pětiúhelníku, který stanovuje prostorové vrstvy v interiéru, a prostor polo-exteriéru zaplněného zelení. Kompozice vytváří hluboké stíny jako součást dvojité zelené fasády chránící před horkým tropickým klimatem. Je to nárazníkový prostor mezi interiérem a exteriérem, který chrání dům před horkým klimatem a hlukem.“

Celková podlahová plocha interiéru je 1190 m2 a zabírá 6 pater. To znamená, že chození nahoru a dolů po schodech může pomáhat obyvatelům udržovat si kondici. Paleta materiálů sahá od hlazeného betonu po dřevo a je na některých místech doplněná o velké funkční otvory – jakási okna, která umožňují přístup bríze.

Spodní patra mají dva vchody, garáž a společenskou místnost. Když vyjdete do vyššího patra, objevíte jídelnu, obývací pokoj, kuchyni a koupelnu, zatímco horní patra nabízejí 6 pokojů a stejný počet koupelen. Rezidence je zakončena zahradní terasou, kde naleznete desítky rostlin.

Ha Long Villa se podobná předchozímu projektu studia Vo Trong Nghia Architects, což byl Binh House. Firma říká, že díky jednoduchosti designu je možné podobnou budovu postavit takřka kdekoli v tropických oblastech.