Internetové připojení v Indii zdarma? Ani omylem!

Internetové připojení v Indii zdarma? Ani omylem! 1

Představitelé sociální sítě Facebook dostali skutečně odvážný nápad – vytvořit v Indii projekt, týkající se internetového připojení bez poplatků. Šlo o tzv. „Free Basics“, kdysi „Internet.org“, koncept, který od počátku narážel na odpor místních představitelů technologických společností. Iniciativa Facebooku měla poskytnout omezený internet lidem, kteří si nemohou dovolit klasické formy připojení.

„Omezený internet“ znamená, že člověk by nemohl svobodně navštěvovat internetové stránky. Naopak, služba by mu poskytla seznam webů, týkajících se zdraví, cestování, politiky či práce, z nichž by si vybral ten, který ho nejvíce zaujme. V nabídce by byli i servery jako Facebook či Wikipedia. Tento způsob měl omezit spotřebu dat na minimum a snížit výdaje za provozování služby.

Kritici tvrdili, že Free Basics omezuje internetovou rovnost, protože ke všem stránkám by měl být přístup stejný. Facebook nazval svůj koncept „altruistickým“, ale podle některých odborníků šlo společnosti jen o komerční účely. Mark Zuckerberg kontroval prohlášením, že projekt Free Basics je otevřený všem vývojářům softwarů a chudým občanům pomůže.

Poskytovatelé internetového a mobilního signálu v Indii však rozhodli, že něco takového by způsobilo chaos a nerovnost mezi vývojáři. Snahy Facebooku v této zemi tak dostali stopku. Dalším důvodem, proč se projekt ukázal být neúspěšným je to, že omezený přístup na vybrané webstránky označili poskytovatelé za nepřípustný.