Navštivte kanadské Calgary

Navštivte kanadské Calgary 1

V Calgary se setkává bohatství z ropy s Divokým západem, takže je to hlučné kovbojské město a zároveň počáteční bod pro dobrodružství ve Skalnatých horách. Calgary leží v místě, kde se rozlehlé kanadské prérie dotýkají drsných hor se sněhem zahalenými vrcholky. V samém srdci města se tyčí shluk blýskavých věží, od nichž se šíří předměstí do okolních prérií. K nejvýznamnějším z lesklých mrakodrapů patří The Bow, budova s obloukovým půdorysem a dílo architekta Normana Fostera, a Telus Sky, prosklená stavba, která vypadá jako by ho zmáčknula dětská ruka. Nesmíme zapomenout ani komplex Brookfield Place nejvyšší budovou ve městě. Skalnaté (Skalisté) hory sice přitahují davy turistů, ale Calgary je rušná destinace samo o sobě. Jeho kovbojská pověst přiláká každoročně více jak milion návštěvníků na Calgary Stampede, hlučnou oslavu dědictví Divokého západu, kdy se město promění v jednu obří párty a snad každý druhý člověk má na hlavě kovbojský klobouk. Dále jsou zde neodolatelné atrakce, jako je Kanadská sportovní síň slávy, elegantní centrum vědy Telus Spark a Studio Bell, výrazná současná budova kanadského Národního hudebního centra. Styloví lidé v Calgary se mohou těšit z rychle se vyvíjející gurmánské scény odpovídající jejich nenasytné poptávce po čerstvých kulinářských výtvorech, ať už se jedná o argentinské malé talířky masa v gril baru Charbar, korejské hruškové palačinky v Anju nebo nejšťavnatější místní hovězí v Modern Steak. Stylové podniky s jídlem najdete ve všech rozmanitých a rušných okrscích města. Nejprve zamiřte do čtvrti Beltline; jen pár kroků od centra města se mísí revitalizované historické budovy s hravými novými bytovými i kancelářskými bloky. V rychle rostoucí komunitě, kde místní nakupují biopotraviny, si můžete dát kávu v kavárně ve dvoře nebo porovnávat opálení ostatních v baru nad míchanými drinky. A protože Skalnaté hory lákají jako sirény na moři, těžko odoláte velkolepé přírodě na dosah. Jen něco přes hodinu cesty odtud naleznete fantastické podmínky pro pěší turistiku a lyžařská centra světové úrovně. Calgary je prostě mimořádné: stylové město a vstupní brána do přírody zároveň. 

Turistická kancelář: Tourism Calgary

Turistické pasy: brožury se slevovými kupony jsou k dispozici zdarma po celý rok v turistických infocentrech a v Calgary Tower.  Kupony na úsporu na hlavních atrakcích naleznete také zde.

Navštivte kanadské Calgary 2
The Bow

Jak se tam dostat

Letecky

Kanadský vlajkový letecký přepravce Air Canada provozuje přímé lety mezi Calgary a Londýnem, Tokiem, Frankfurtem, New Yorkem, Vancouverem, Los Angeles a zbytkem Kanady. K aeroliniím nabízejícím přímé lety do Calgary z Velké Británie patří WestJet a British Airways. Ceny vylétnou nahoru v červenci a srpnu a bývají vysoké také během školních prázdnin v lyžařské sezoně (od prosince do dubna). Nejlevnější nabídky naleznete na podzim, na jaře a v lednu. Z USA do Calgary létá řada aerolinií včetně Air Canada, Alaska Airlines, Delta, United a WestJet.

Doba letu: za Londýna 8 hodin 50 minut, z New Yorku 4 hodiny 30 minut, z Los Angeles 3 hodiny 10 minut, z Toronta 3 hodiny 45 minut, ze Sydney 19 hodin (včetně mezipřistání).

Po silnici

Provincie Alberta je pokrytá rozsáhlou sítí dálnic. Maximální povolená rychlost je 100 km/h na provinčních dálnicích mimo města, 90 km/h na dálnicích v národních parcích, 80 km/h na provinčních dálnicích ve městech 50 km/h ve městech (s omezením na 30 km/h v zónách kolem škol). Kvalita silnic je dobrá. Doprava jezdí vpravo a minimální věk pro řízení je Albertě 16 let. Povinný je doklad o pojištění. Zahraniční ŘP platí 3 měsíce a mezinárodní ŘP 1 rok. Alberta Motor Association (AMA) provozuje poruchovou službu, a také řadu dalších služeb pro motoristy. AMA je přidružena ke Kanadské automobilové asociaci (CAA) Americké automobilové asociaci (AAA) pro poskytování poruchové služby ve zbytku Kanady a v USA.

Trasy: Transkanadská dálnice (dálnice 1) přechází v 16th Avenue NW, když prochází Calgary severně od centra města, přičemž vede ve směru východ-západ. Spojuje Calgary s městy Banff, Kamloops a Vancouver na západě a s Medicine Hat a Regina na východě. Dálnice královny Alžběty II. (dálnice 2) vede ve směru sever-jih a spojuje Calgary s městem Lethbridge na jihu a s Edmontonem na severu.

Autobusy: Greyhound Canada spojuje Calgary se všemi hlavními destinacemi na západě Kanady. Při cestování do/z USA je potřeba přestoupit ve Vancouveru. Autobusové nádraží Greyhound, 850 16th Street SW představuje uzel pro většinu meziměstských autobusových spojů, národních i mezinárodních. Red Arrow Motorcoach provozuje autobusové spoje v obchodním stylu do měst Lethbridge, Red Deer a Edmonton (s přípoji do města Fort McMurray). Spoje zahrnují luxusní sedadla, zásuvky pro notebooky, promítání filmů, občerstvení a Wi-Fi v ceně. Autobusy odjíždějí z Fording Place, 205 Ninth Avenue SE a 304 35th Avenue NE (je nutná rezervace předem).

Doba cesty: z Banffu 1 hodina 20 minut, z Edmontonu 3 hodiny, z Reginy 7 hodin, z Vancouveru 10 hodin.

Vlakem

Cestovat vlakem není řešení, protože nejbližší vlakové nádraží leží 292 km na sever od Calgary v Edmontonu na 12360 121st Street. Kanadská národní železniční společnost je VIA Rail www.viarail.ca. Její transkontinentální vlaky přijíždějí do Edmontonu z Vancouveru, Kamloops a Jasper na západě a z Toronta, Winnipegu a Saskatoonu na východě. Soukromá společnost Rocky Mountaineer už do Calgary nejezdí, ale končí v horském městě Banff 127 km na západ odtud. Železniční společnost Rocky Mountaineer se zaměřuje na turisty, kdy cesta z Vancouveru je přerušena zastávkou na noc ve městě Kamloops, takže celá cesta krásnými Skalnatými horami probíhá ve dne. Spoj jezdí 2x týdně v době konce dubna do začátku října.

Doba cesty: do Edmontonu: z Toronta 58 hodin 30 minut, z Vancouveru 25 hodin 30 minut, z Winnipegu 19 hodin 40 minut, z Kamloops 15 hodin 30 minut, ze Saskatoonu 8 hodin.

Doprava ve městě

Red Arrow provozuje navazující autobusové spoje z Edmontonu do Calgary. Jízdenky jsou k dispozici také u společnosti VIA Rail.

Navštivte kanadské Calgary 3
Olympijský park Calgary

Co dělat a na co se podívat

Heritage Park Historical Village historický park je obrovské muzeum představující sídlo na západě Kanady prostřednictvím zrestaurovaných budov a postav v autentických historických kostýmech. Můžete se zde projet na parní lokomotivě, na starém vyhlídkovém kole, historickou tramvají nebo lodí SS Moyie (raný kolesový parník). Gasoline Alley Museum vystavuje retro auta, zatímco Heritage Town Square představuje ulici z 30. a z 50. let 20. století.  

Calgary Tower stojí v centru mezi lesknoucími se mrakodrapy a určitě byste si ji neměli nechat ujít. Vyhlídková plošina nabízí panoramatické výhledy na město, prérie a Skalnaté hory na západě. Projděte se po prosklené podlaze vysoko nad městem, což může být dost znervózňující zážitek. Také si můžete dát oběd nebo večeři v otočné restauraci SKY 360.

Glenbow Museum – tři patra muzea vystavují rozsáhlou sbírku oslavující kanadský Západ. Stálá sbírka sleduje vývoj Západu prostřednictvím domorodého umění, raných evropských zobrazení domorodých obyvatel, tzv. Prvních národů, domorodých řemeslných výrobků a expozice o obchodu s kožešinami. Výstava „Nitsitapiisinnii: náš způsob života“ ukazuje tradice a historii Indiánů Blackfoot.  

Navštivte kanadské Calgary 4
Calgary Stampede

Calgary Zoo leží na ostrově St George’s Island a je domovem široké škály živočichů. Medvědy grizzly a soby caribou můžete spatřit v expozici Kanadská divočina a na gorily a žirafy se podívat v části Destinace Afrika. Také jsou zde k vidění sněžní levharti, pandy červené a tučňáci. Při procházce botanickou zahradou se můžete setkat s modely dinosaurů v životní velikosti v Prehistorickém parku.   

TELUS Spark umístěný ve futuristické budově měnící bary je centrum vědy se čtyřmi galeriemi s interaktivní zábavou: Být člověkem, Země a obloha, Otevřené studio a Energie a inovace. Kromě nich je zde Kreativní dětské muzeum s interaktivními programy pro děti do 8 let, atrium pro živé ukázky, venkovní park a planetárium v sále Dome Theatre.

Studio Bell  blýskavá současná budova ve čtvrti East Village je mnohoúčelové hudební a výstavní zařízení. Nachází se zde Národní hudební centrum s interaktivními expozicemi souvisejícími s hudbou v Kanadě. Zahrnuje rovněž ikonický hudební podnik King Eddy a Kanadskou hudební síň slávy, a také koncertní sál pro 300 sedících diváků.

Olympijský park – v místě, kde se konala ZOH 1988, můžete trénovat lyžování a jízdu na snowboardu nebo sjíždět po bobové dráze. V létě se můžete projet na zipline ze skokanského můstku rychlostí až 120 km/h nebo se vydat na kole na 25 km horských cyklistických stezek.

Kanadská sportovní síň slávy (Canada’s Sports Hall of Fame) v současné budově Kanadského olympijského parku Vás provede sportovní historií, úspěchy a (seznámí se) sportovci Kanady. Můžete si prohlédnout stovky sportovních artefaktů a vyzkoušet řadu praktických simulátorů. Ke sportovcům uvedeným do síně slávy patří hokejový velikán Wayne Gretzky a závodník Formule 1 Jacques Villeneuve.

Historický park Fort Calgary (Fort Calgary Historic Park) – Fort Calgary pochází z roku 1875, kdy kanadská vláda vyslala oddíl Severozápadní jízdní policie, aby přešel řeku Bow a vybudoval pevnost. Dnes můžete vidět rekonstrukci pevnosti v parku o rozloze 16 ha. Interpretační centrum nastiňuje vývoj Calgary prostřednictvím artefaktů, audiovizuálních ukázek a procházek kolem řeky.

Calaway Park – velký zábavní park nabízí více jak 30 atrakcí, od tradičního kolotoče, autodromů a zábavy pro nejmenší děti až po náročné zážitky, jako je Free Fallin‘ (kde padáte 12 m volným pádem) nebo The Storm. Počítejte s tím, že se namočíte, při jízdě Timber Falls, nebo se můžete projet se miniželeznicí Rocky Mountain Railroad. Také zde denně probíhají živé show.

Akční nabídka ubytování: