Jak chrápání ovlivňuje váš život: Je to vážnější než se zdá

Jak chrápání ovlivňuje váš život: Je to vážnější než se zdá 1

Chrápete v noci tak, že je to slyšet až k sousedům? Nemusí to mít za následek pouze zhoršení sousedských vztahů, ale i zhoršení vašeho zdravotního stavu. Podívejme se, co dělá chrápání s lidským tělem.

Ranní migrény
Možná se někdy uprostřed noci budíte na vlastní chrápání. Vaše partnerka si dává špunty do uší, aby to neslyšela, ale vaše tělo se nedokáže chrápání ubránit. Chrápání vám snižuje množství přijatého vzduchu, což škodí celému tělu, ale zejména cévám a mozku, které se ráno „odvděčí“ bolestí hlavy.

Zvýšené riziko mrtvice
Pokud vaše chrápání nápadně připomíná startování staré motorky, zkontrolujte, co se děje pod kapotou. Právě silné chrápání je průvodním znakem ucpávání cév, což může vyústit až do mozkové mrtvice. U lidí, kteří chrápou, je riziko mozkové mrtvice až o 26 procent vyšší. Hluční spáči mají kromě toho také sklony k nadváze a obezitě.

 
28b

Ztráta paměti
Chrápajícím se začíná zhoršovat paměť již o deset let dříve než těm, co nechrápou. Podle vědců za to může narušené dýchání zvyšující hladinu mozkomíšního moku, který reguluje průtok krve a funkci mozku. Ale léčením chrápání se dá úpadek paměti omezit.

Apnoe
Noční chrápání spojeno s ospalostí během dne zvyšuje s přibývajícím věkem riziko vzniku onemocnění srdce. Chrápání může být skrytým znakem spánkové apnoe (což je stav, kdy člověk na několik sekund nebo až minut přestane dýchat). Pokud se ráno probouzíte unavení, může za tím být právě apnoe, co vás drží od hlubokého spánku. Je vám to známé? Měli byste se co nejdříve obrátit na spánkové specialistu, aby odhalil příčinu vašeho vyčerpání.

 
Image: 0006712774, License: Rights managed, Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: Profimedia.cz, F1 Online

Penis v ohrožení
Špatné dýchání může povolovat napnuté plachty ve vašem rozkroku. Chrápání a spánkové apnoe je silně spojeno s erektilní dysfunkcí. Až 60 mužů s Apnoe má problémy se ztopořením. Nedostatek kyslíku snižuje hladinu oxidu dusnatého, což může omezovat funkci cév.

Úrazy
Hlasité chrápání je spojeno se zvýšeným počtem pracovních úrazů. Nejednotný spánek brání vašemu mozku odpočinout si v noci, což ovlivňuje výkon během následujícího dne. Pak děláte během práce chyby, ubližujete si, i za volantem jste nepozorní. Pokud se poruchy spánku neléčí, riziko vážného zranění se rapidně zvyšuje.

 
Image: 0006121173, License: Rights managed, Restrictions: Not available for use in Corbis Merchandise. Image available for use in Corbis Mobile Offerings. Exclusive sales should be cleared against Veer sales history., Property Release: No or not aplicable, Model Release: No or not aplicable, Credit line: ., Corbis

Deprese
Až polovina lidí se spánkovou poruchou udává, že se u nich projevují příznaky deprese. Lékaři jsou však přesvědčeni, že to funguje i naopak. Během deprese jsou hladiny látek v těle změněny, což může zvýšit riziko spánkové apnoe. A zase apnoe může kvůli nedostatečnému oddechu spustit depresi. Bojovat proti depresi a také proti apnoe se dá pravidelným cvičením, které vaše tělo dostane zpět do rovnováhy.

(Ne)Kvalitní sex
Chrápající muži udávají v mnohem větší míře snížené sexuální uspokojení než chlapi, kteří spí potichu. Může za to i kvalita partnerčina spánku, a vaše chrápání nedopřeje jejímu odpočinku. Pokud začnete řešit vaše chrápání a vyhledáte spánkové odborníka, může to přinést svěží vítr do vašich peřin.

 
chrapeb