Bojíte se hadů a brouků? V pravěku byste zešíleli strachy

Bojíte se hadů a brouků? V pravěku byste zešíleli strachy 1

Jaké je podle vás nejodpornější zvíře? Pokud jste odpověděli „brouk“ nebo „had“, raději ani nečtěte dál. A buďte rádi, že nežijete v prehistorických časech. Tehdy byly tyto stvoření tak velké, že byste je rozhodně nezabili srolovanými novinami či sprejem proti hmyzu.

Anomalorcaris

V překladu znamená jméno tohoto živočicha doslovně „abnormální kreveta“. Anomalocaris žil pod vodou, měřil asi metr a měl tlamu plnou ostrých zubů. Naštěstí vyhynul již před přibližně 500 miliony let. Kdyby žil dnes, u moře by bylo každoročně mnohem méně rekreantů .

Anomalocaris

Titanoboa

Tento obrovský had měřil asi 15 metrů a vážil více než tunu. Spolknout člověka by dokázal bez nejmenších problémů a bez střelné zbraně byste proti němu neměli šanci. A možná ani s ní.

5306b73e6e9a7.preview-620

Campanile giganteum

I vy máte na zahradě slimáky? Tohoto druhu byste se zbavili mnohem hůř. Měřil 60 centimetrů a měl takovou pevnou ulitu, že pokud byste ho chtěli rozšlápnout, museli byste po něm skákat oběma nohama.

ceriganteum

Cameroceras

Tento obrovský hlavonožec měřil až deset metrů a během éry palezoika byl největším mořským predátorem. Umíte si představit, že skočíte z lodi šipku do moře a pod hladinou na vás čeká obrovský obrněný živočich s chapadly?

SM1x1_Orthocone_18

Jaekelopterus

Už jste někdy slyšeli o štíru žijícím pod vodou? Pokud ne, buďte rádi. Dnes už naštěstí tato příšera nežije ale v době své existence byla obávaným predátorem. Měřila tři metry a měla půlmetrová klepeta.

_76103175_animau3

Jen pro srovnání s člověkem:

Jaekelopterus 1

Pulmonoscorpius
Toto je pro změnu obyčejný suchozemský štír. Vlastně, ne až takový obyčejný. Měřil více než půl metru a jeho jed dokázal usmrtit prakticky jakékoli tehdy žijící zvíře.

breathing_scorpion_by_anatonator-d5wywkd

Arthropleura

Stonožky většinu lidí v současnosti odpuzují.A teď si představte, že by na světě žili třímetrové stonožky, na kterých by se dalo jezdit jako na koni. Byl to jeden z největších bezobratlých živočichů, jaký kdy kráčel po Zemi.

profdrschneider_arthropleura

Meganeura

Jak se vám líbí vážka s rozpětím křídel 60 centimetrů? Asi moc ne, že? Tato byla navíc 40 centimetrů dlouhá a jedovatá.

prehisto-parc-meganeura-monyi-big

Platyceramu
Takto vypadala největší mušle, která kdy žila. V průměru měla asi metr. Zkuste si představit, jaké obrovské perly dokázala vyrobit.

4126-featre-lg