Detroit prošel těžkým obdobím, ale město se dnes vrací a zotavuje z bankrotu. Možná si budete představovat opuštěné okrsky a zpustlé automobilky, Město motorů v Michiganu Vás však překvapí vzkvétající kulturní scénou a rušnými projekty revitalizace. Město kdysi považované za temné a depresivní se mění a získává nové parky, módní noční kluby a revitalizovaný centrální okrsek (downtown). Městská gentrifikace se projevuje všude, především na nábřežním okrsku Detroit Riverfront, a do města se stěhují davy mladých lidí, aby zakládali technologické start-upy, módní kavárny a městské farmy. Mezitím se rodiny s dětmi, páry a přátelé vydávají do venkovních restaurací, mikropivovarů a rodinných atrakcí, které jsou ve zrenovovaném městě dobře dostupné. Renesance centra také láká zpátky obyvatele předměstí. Naleznete zde rušnou čtvrt Greektown s bary a restauracemi, příjemnými stezkami pro pěší kolem řeky Detroit River, a také profesionální hokejový a baseballový klub.
V Detroitu vzkvétá rovněž umění a hudba. Je to město, kde se zrodila značka Motown, u níž nahráli své desky Marvin Gaye, The Supremes, Stevie Wonder nebo Smokey Robinson. A v několika legendárních podnicích dnes fanoušky přivádí do varu nové kapely. Milovníci umění mohou obdivovat fresky Detroit Industry od Diego Rivery ve váženém Detroitském institutu umění nebo si prohlédnout The Heidelberg Project, dva bloky ve východní části města proměněné na umění inspirované popkulturou. Pokud byste se vydali do okrsků, jako je Corktown nebo Eastern Market, můžete být svědky obnovy Detroitu v plném proudu. Energiční podnikatelé přinesli do Corktownu stylové BBQ podniky, koktejlové bary a kavárny, zatímco sobotní trh v Eastern Market bývá plný nakupujících, kteří se zásobí místní zeleninou, ekologickým masem a domácími pochutinami. Ať už má Detroit jakoukoli budoucnost, stále představuje to nejlepší z amerického snu: vytváří sny, ztrácí je, a vytváří je nanovo.
Turistická kancelář
Metropolitan Detroit Convention and Visitors Bureau
Turistické pasy
V Detroitu nejsou žádné speciální turistické pasy, ale na stránkách výše uvedené kanceláře jsou k dostání kupony, se kterými ve městě ušetříte. Kromě toho je k dispozici pas D Discount Pass, také na stránkách kanceláře, který nabízí slevu 20 % a více ze vstupného do mnoha oblíbených atrakcí v Detroitu.
Jak se tam dostat
Letecky
Aerolinie Virgin Atlantic, Air France, KLM a Delta provozují přímé lety do Detroitu z Velké Británie. Lety z jiných měst v USA nabízí řada aerolinií včetně Alaska Airlines, American Airlines, Delta, Frontier, JetBlue, Southwest, Spirit Airlines, United a US Airways. Ceny jsou nejvyšší v hlavní sezoně (červenec, srpen a doba Vánoc), zatímco zima bývá nejlevnější období.
Doba letu: z Londýna 8 hodin 55 minut, z New Yorku 2 hodiny, z Los Angeles 4 hodiny 30 minut, z Toronta 1 hodina 15 minut, ze Sydney 20 hodin (včetně mezipřistání).
Autobusy
Greyhound provozuje pravidelné meziměstské spoje z autobusového nádraží Detroit Greyhound na 1001 Howard Street, včetně přímých spojů do Clevelandu, Chicaga a New Yorku. Megabus provozuje přímé autobusové spojení do Ann Arboru, Chicaga a Toleda (na trase do Chicaga se zastávkou v Ann Arboru).
Doba cesty: z Clevelandu 2 hodiny 30 minut, z Chicaga 4 hodiny 15 minut, z New Yorku 9 hodin 30 minut.
Vlakem
Amtrak provozuje železniční spoje z nádraží Detroit Amtrak Station na 11 West Baltimore Avenue, které leží u severního konce centra (downtown) města. Spoje jsou pohodlné, ale pověstně pomalé a často mívají zpoždění. Společnost Amtrak provozuje meziměstské železniční spoje mezi Detroitem a dalšími městy. Detroit má přímé spojení s Chicagem po trase Amtraku. Další města, jako je Washington, New York a Los Angeles, jsou přístupné přes Chicago, je to však značně dlouhá cesta, takže není příliš praktická. K významným městům na detroitské trati (Wolverine) patří Kalamazoo, Dearborn, Jackson a Ann Arbor.
Doba cesty: z Chicaga 5 hodin 15 minut.
Na co a kam se podívat
- Automobilová síň slávy (Automotive Hall of Fame) – návštěva Města motorů by nebyla kompletní bez návštěvy tohoto muzea, které bylo založeno roku 1939 a oslavuje úspěchy a inovace vedoucích postav automobilového průmyslu ve světě. Interaktivní expozice a přehlídky mapují historii automobilu, především jak byl formován jednotlivci, kteří ho přinesli světu: Ferdinand Porsche, Soichiro Honda a mnoho dalších.
- Historické muzeum Motownu – značky Motown Records či Hitsville se zrodily v Detroitu v prostých domech, kde je dnes umístěno Motown Historical Museum. Spatřit můžete nahrávací studio (i s prošlapanou podlahou od tance), kde legendární umělci (např. The Supremes, Stevie Wonder a Smokey Robinson) vytvořili svůj jedinečný zvuk. K vidění je rovněž řada osobních předmětů, jako je půjčka 800 USD poskytnutá zakladateli a skladateli Berry Gordymu, aby nahrál své první album.
- Muzeum africko-americké historie Charlese H. Wrighta (Charles H. Wright Museum of African-American History) bylo vizí dr. Charlese Wrighta (detroitského lékaře a zakladatele muzea), který chtěl centrum dokumentující a uchovávající historii, život a kulturu černých obyvatel. Kdysi putovní muzeum umístěné v mobilním domě se rozrostlo do podoby jednoho z největších muzeí světa věnovaných historii Afroameričanů. Jeho expozice se zaměřují na mnoho aspektů života černých, od počáteční cesty z Afriky přes síť Underground Railroad, jazz, Malcolma X, dr. Martina Luthera Kinga ml., až po Harlemskou renesanci.
- Detroitský institut umění (Detroit Institute of Arts) – neokázalý institut ukrývá jednu z největších sbírek krásného umění v USA. Muzeu dominuje řada nástěnných maleb od Diego Rivery, který byl povolán, aby vytvořil fresky na téma detroitského automobilového průmyslu. Sbírky muzea zahrnují širokou škálu žánrů a mj. díla od Rembrandta, Matisse, Picassa, Van Gogha, Degase a Francise Bacona.
- Michigan Science Center – hvězdy v tomto planetáriu jsou ještě větší než ty v Motown Records; naleznete zde jediné IMAX Dome Theatre v Michiganu, dále Planetarium, Science Stage a DTE Energy Sparks Theater, které se specializuje na interaktivní představení ukazující, jak elektřina ovlivnila svět. To jsou hlavní atrakce, centrum však také nabízí řadu interaktivních expozic, které odhaluje témata, jako je pohyb, prostor, zdraví a výživa, fyzikální vědy, technika a další.
- Dossin Great Lakes Museum je nápadem Waltera Dossina, magnáta v oblasti závodů na motorových člunech, a muzeum mapuje pestrou historii plavby na amerických Velkých jezerech prostřednictvím modelů, expozic, maleb a memorabilií. K hlavním lákadlům patří tzv. Gotický sál, kde je možné spatřit 7,5 tun vážící dílo z vyřezávaného dubového dřeva pocházející z luxusní říční lodi City of Detroit III. z přelomu 19. a 20. století.
- Belle Isle – ostrov byl kdysi znám jako Hog Island („Prasečí ostrov“), dnes však nese příhodnější jméno Belle Isle a je to malebný ostrůvek v řece Detroit River spojený s městem menším mostem. Celý ostrov dnes pokrývá park, který navrhl architekt Frederick Law Olmstead (který je rovněž autorem newyorského Central Parku). Albert Kahn, známý architekt z přelomu století, navrhl botanickou zahradu Belle Isle Conservatory, která ukrývá místní floru z celé země. Po celý rok je přístupné přírodní centrum, pláže, skluzavka, tenisové kurty a dětská hřiště. Každý červen se na ostrově se konají závody Detroit Grand Prix.