10 důvodů pro návštěvu německého Saska

10 důvodů pro návštěvu německého Saska 1

Kulturní atrakce, krásná příroda, pozoruhodné tradice. Německé Sasko, které sousedí s Polskem a ČR, je vyhledáváno turisty kvůli svým rozmanitým atrakcím. Zde uvádíme 10 důvodů, proč se vydat to této části Německa.

 

 

Nejstarší flotilu kolesových parníků na světě najdete v Drážďanech

10 důvodů pro návštěvu německého Saska 2

Saská metropole Drážďany bývá často srovnávána s italskou Florencií, a to díky krásným palácům, kostelům a siluetě zvonice. V Drážďanech se nachází nejstarší a největší flotila kolesových parníků na světě. Společnost Sächsische Dampfschiffahrt provozuje 9 historických kolesových parníků, které křižují tam a zpátky po řece krásnou scenérií. Léto je samozřejmě nejlepší doba pro nostalgickou plavbu po Labi. Vybírat si můžete z řady možností, včetně plavby po proudu řeky do Míšně (Meissen) proslulé svým porcelánem nebo proti proudu do Saského Švýcarska kolem některých pozoruhodných sídel, vinic a zámků. Doporučujeme plavbu k zámku a parku Pillnitz. Někdejší letní sídlo saských králů leží na krásném místě u řeky a zahrnuje barokní park a zahrady v anglickém stylu. Počítejte se stylovým příjezdem, protože návštěvníci připlouvají k nábřežnímu pavilonu vybudovanému za účelem zapůsobit na hosty.

Akční nabídka ubytování:

.

Německé Sasko nabízí fantastickou scenérii

Když je řeč o Saském Švýcarsku: řeka Labe přispěla k vytvoření vizuálně úžasného prostředí. Hory sice nejsou tak vysoké, ale zato působí velmi dramaticky. Skalní prsty bizarních tvarů, které se strmě tyčí k nebi, a stolové hory jsou oblíbeným cílem horolezců i běžných pěších turistů. Někteří přirovnávají vzhled regionu k zalesněné verzi amerického Monument Valley. Ať už budete mít jakékoli představy, určitě Vás upoutají výhledy na jedinečnou krajinu. Může to být z oblíbeného mostu Bastei (úvodní foto) nebo z dalších krásných míst v Saském Švýcarsku.

Tip: Vydejte se po pěší turistické stezce Malířská cesta (Malerweg) po stopách romantických malířů, jako byl Caspar David Friedrich, který našel inspiraci pro své obrazy v přírodních krásách oblasti.

 

Špičkové umění v postindustriálním prostředí

Pokud máte rádi průmyslové lokality proměněné v centra zábavy a moderního umění, oceníte Spinnerei Leipzig (Leipziger Baumwollspinnerei). Kdysi největší přádelna bavlny v Evropě s asi 70 000 m² prostoru se po sjednocení země na počátku 90. let proměnila v centrum s galeriemi a ateliéry umělců. Najdete zde všechny druhy současného umění včetně malby, fotografie, skulptury a videa, a to od německých i mezinárodních umělců.

Tip: Navštivte Spinnerei při některé z akcí, jako je prohlídka galerie nebo víkend otevřených ateliérů. Nebo se ubytujte v některém ze 4 pronajímaných apartmánů Meisterzimmer se spoustou retro a industriálních prvků.

Akční nabídka ubytování:

.

Originální saské hospody

Zdržte se ještě chvíli v Lipsku (Leipzig) a seznamte se s Drallewatsch, shlukem menších ulic v centru města. V saském dialektu slovo „drallewatsching“ znamená (volně přeloženo) „jít ven a bavit se“, a přesně to Vás čeká, když vyrazíte do proslulé ulice Barfußgässchen. Více jak 30 restaurací, barů a hospod mezi nám. Richard-Wagner-Platz a Burgplatz skýtá spoustu příležitostí dát si jídlo, pití a bavit se. Především v létě, když vše probíhá pod širým nebem, se úzké ulice hemží životem. K mimořádné atmosféře přispívá pozadí historických budovami z různých období. Přidejte se proto k místním a užijte s trochu drallewatsching.

 

Zhořelec – poznejte nejvýchodnější město v Německu 

10 důvodů pro návštěvu německého Saska 3

Vydejte se na úplný východ Německa, kde se můžete projít po Zhořelci (Görlitz) na Lužické Nise, což se podobá procházce pěti staletími historie evropské architektury. Nejvýchodnější město v Německu zahrnuje asi 4000 zrestaurovaných architektonických památek z pozdně gotického, barokního, renesančního a secesního období. Společně pak vytvářejí dojem fantastické scény pod širým nebem. Zprávy o zdejší ukázkové architektuře se dostaly až do Hollywoodu, takže renesanční městské domy s bohatě zdobenými fasádami a klenbami se staly kulisou pro mezinárodní filmové produkce. Zhořelec, kdysi bohaté město ležící na obchodní trase Via Regia, se dnes chlubí titulem „Evropská filmová lokace desetiletí“. Město je de facto rozděleno na dvě části: jeho východní část Zgorzelec leží za mostem přes Lužickou Nisu v Polsku.

Akční nabídka ubytování:

.

Obdivujte největší louskáček na ořechy na světě

Největší louskáček na světě mý výšku 10,10 m a pochází z německých Krušných hor. Řezbářství a výroba ze dřeva zde má dlouhou tradici. Když tradiční těžební průmysl v Krušných horách upadl, mnoho horníků se obrátilo k uměleckému zpracování dřeva. To vedlo k typicky krušnohorským lidovým postavám a objektům, jako jsou andělé, horníci, svícny ve tvaru oblouku, muži s dýmkou nebo louskáčky, které se staly oblíbenými vánočními ozdobami. Krušnohorská města, jako je Seiffen, jsou skvělým místem, kde můžete vidět, jak dodnes žije staré řemeslo proměny dřeva v složitá díla. Největší louskáček světa najdete v prvním evropském Muzeu louskáčků v Neuhausenu.

 

Navštivte jeden z nejmenších vinařských regionů v Evropě

Není to sice příliš známé, ale Sasko má vlastní malý vinařský region. Nedaleko od Drážďan leží Elbland (Saské Polabí), a také velmi hezká Saská vinná stezka o délce asi 90 km, která spojuje vinařské vesnice a vinice. Vede nejkrásnější částí saského údolí Labe a nabízí mnoho příležitostí ochutnat víno a zastavit se v malebných vinných barech a restauracích.

Tip: Načasujte svoji návštěvu na „víkend otevřených vinařství“, který se koná každoročně na konci léta a nabízí zvláštní prohlídky vinic, ochutnávky a všestrannou zábavu týkající se vína.

O německém víně

Ochutnejte zmrzlinu šlechtického původu

10 důvodů pro návštěvu německého Saska 4
Park Muskau

Slyšeli jste někdo o „knížeti Pücklerovi“, nebo německy „Fürst Pückler“? Byl to člověk, který vytvořil jeden z nejkrásnějších parků v anglickém stylu ve střední Evropě. Park Muskau (UNESCO) se nachází v městečku Bad Muskau u polských hranic. Pückler nebyl jen bonviván a cestovatel, ale také talentovaný krajinný architekt. V letech 1815 a 1845 vytvořil skutečný zahradní ráj včetně krásného zámku, který upoutá návštěvníky i dnes. Jeho jméno také nese speciální zmrzlina, která po něm byla pojmenována. Fürst-Pückler-Eis je dílem šéfkuchaře, který pár let pracoval pro Pücklera na zámku Muskau. Skládá se ze 3 různých druhů zmrzlin zmražených společně a ochutnat ji můžete v kavárně přímo v Parku Muskau.

 

Výroba hudebních nástrojů v kopcích regionu Vogtland

To je další saská specialita: region Vogtland (Fojtsko) má jedinečnou tradici výroby hudebních nástrojů. Musicon Valley je tvořeno městy Markneukirchen, Schöneck a Klingenthal, kde se už více jak 350 let vyrábí široká škála dřevěných i mosazných nástrojů. Ručně, samozřejmě. Nikde na světě nenajdete na jednom místě tolik odborníků na výrobu hudebních nástrojů, proto je region zapsán na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Návštěvníci se mohou podívat do dílen, které často provozuje jedna rodina z generace na generaci.

Tip: Prohlédněte si největší housle, na které se dá hrát, a také 2 miniaturní housle, které se vejdou do krabičky od sirek, v Muzeu hudebních nástrojů v Marktneukirchenu (Musikinstrumenten-Museum Markneukirchen).

 

Vyhlídkové jízdy parním vlakem

Začali jsme trochou nostalgie a kruh uzavřeme posledním bodem také nostalgicky: Sasko je skutečná pokladnice pro všechny fanoušky parních vlaků, kde dodnes denně funguje 5 úzkokolejných železnic. Základ pro tento ráj parních vlaků položily před více jak 130 lety Královské saské státní dráhy, zatímco dnes síť linek sahá od údolí Labe až do Krušných hor. Díky každodenním spojům můžete cestovat, jak potřebujete a bez složitého plánování. Můžete si vybrat některou scénickou trasu, jako je hodinová jízda parním vlakem Fichtelbergbahn romantickou scenérií Krušných hor až do Oberwiesenthalu, nejvýše položeného města v Německu (914 m). Při tomto skvělém výletě uvidíte pozoruhodný region Sasko z jiné perspektivy.