Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 1

Každý z řeckých ostrovů má vlastní rytmus a nabízí jiné radosti, proto představují fantastickou destinaci bez ohledu na to, jaký typ dovolené hledáte. Proslulé řecké vřelé uvítání sice naleznete všude, ale díky rozmanitému trénu, kultuře a přírodním divům si zde přijdou na své milovníci pěší turistiky, cyklistiky, kultury, rodiny s dětmi i všichni ostatní hledači slunce.

Nejlepší řecké ostrovy na starověké památky, mýty a legendy: Rhodos, Délos, Korfu, Patmos

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 2
Délos

Obdivujte nádherné, hradbami obehnané staré město Rhodos, odkud vládli Rytíři sv. Jana v letech 1309-1523, a prohlédněte si jejich okrsek předtím, než navštívíte Palác Velmistrů ze 14. století. Maličký Délos, kam se dostanete přes Mykonos, byl legendární místo zrození božských dvojčat Apollona a Artemidy, takže zde můžete spatřit zbytky svatyní a prohlédnout si obydlí se spoustou mozaik. Je zakázáno se zde zdržovat přes noc, takže je potřeba dávat dobrý pozor rozpis lodí, který závisí na počasí. Po návštěvě klidného a tichého Délu se vrhněte do ruchu starého města Korfu s jeho bludištěm úzkých uliček plných barů, obchodů a restaurací. Staré město je ohraničeno dvěma pevnostmi, které byly původně postaveny na ochranu místních obyvatel při osmanském obléhání. Na duchovně zaměřeném ostrově Patmos navštivte Klášter sv. Jana Teologa a jeskyni, kde měl tento světec apokalyptické vize a napsal Knihu Zjevení.

Nejlepší na slunce, moře a písek: Kréta, Lipsi, Kefalonia, Skiathos, Mykonos  

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 3
Skiathos

Skoro každý řecký ostrov nabízí krásné pláže, ale jen pár jich má benátský hrad, jako je odlehlá pláž Frangokastello na jihu Kréty. Šplouchající tyrkysové moře najdete na pláži Platys Gialos na tichém ostrůvku Lipsi; díky svému postupnému sklonu do vody je velmi vhodná pro děti. Dále na ostrovech naleznete pozoruhodné pláže, jako je Myrtos Beach na Kefalonii, oblíbená místními i návštěvníky. Pokud si přejete „vidět a být viděn“, vyberte si některou z 65 pláží na Skiathosu (úvodní foto). Dále si můžete obsadit místo mezi davy na pláži Koukounaries dlouhé 1200 m nebo se opalovat bez plavek na nudistických plážích Big Banana či Little Banana (obě jsou oblíbenými místy komunity LGBTIQ+). A pokud máte rádi plážové párty bez konce, neměli byste si nechat ujít návštěvu pláží Paradise Beach a Super Paradise Beach na luxusním Mykonosu.

 

Nejlepší na potápění a šnorchlování: Kréta, Milos, Paros, Santorini

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 4
pláž Sarakiniko, Milos

Většina pobřeží Kréty je rájem pro šnorchlování a hloubkové potápění, ale potopené starověké město Olous nedaleko městečka Elounda představuje mimořádnou, a přitom poměrně snadno dostupnou lokalitu pro potápění. Milos (Mélos) nabízí fantastické hloubkové potápění, při kterém se setkáte tváří v tvář s rybami žijícími v hlubokém moři, s delfíny a dokonce se středomořskými tuleni. Skvělé šnorchlování najdete rovněž na Parosu, a na malebném Santorini, kde je proslulé vysokou viditelností, podmořskými útesy hemžícími se životem, a také několika starými lodními vraky, které můžete prozkoumávat.

Zakynthos

Nejlepší na pěší turistiku a cyklistiku: Kréta, Naxos, Evia, Thassos 

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 5
Thassos

Rozmanitý terén na největším řeckém ostrově Krétě sahá od mírných plání posetých větrnými mlýny až po kaňony a hory. Pěší túra v soutěsce Samaria, nejdelší v Evropě (16 km), Vás zavede do míst, kde žijí krétské divoké kozy kri-kri.  Úrodný Naxos se může chlubit řadou pěších turistických tras po starých stezkách spojujících vesnice na centrální pláni; vedou kolem starých hradů, helénistických věží a byzantských kostelů a představují skvělou volbu pro ty, kdo hledají mírnější outdoorové dobrodružství. V místních obchodech si můžete zakoupit různé mapy s podrobnostmi pěších turistických tras. Po tichých klikatících se silnicích na ostrově Evia se můžete vydat na krásně klidný a pohodový cyklistický výlet a pak se – -po vší vynaložené námaze – natáhnout v místní vinici. Vynikající lesní stezky pro horskou cyklistiku (oblíbené také pro mezinárodní závody) pak vyznavače tohoto sportu přivádění na ostrov Thassos. Oba ostrovy leží mimo hlavní zájem většiny návštěvníků země, takže se můžete těšit na to, že budete mít krásné pláže jen sami pro sebe, až si budete chtít na chvíli odpočinout od šlapání.

 Jak si vybrat správný řecký ostrov

Nejlepší pro rodiny s dětmi: Naxos, Korfu, Kréta 

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 6
brána na ostrově Naxos

Naxos je největší ostrov Kyklad a nabízí skutečnou hodnotu za Vaše peníze. Pláže jsou často tiché a nabízejí spoustu aktivit, jako je kitesurfing a paddleboarding. Restaurace jsou mimořádně přátelské vůči dětem a přivítají Vás zde jako byste byli dávno ztracený člen rodiny. Staré město Korfu je krásné místo, které můžete prozkoumávat s dětmi; dokonce zde najdete miniaturní dřevěný vláček, který každou hodinu vyráží na vyhlídkovou jízdu, což je skvělá možnost, když Vás začnou bolet nohy. Vodní zábavní park Aqualand Corfu Water Park představuje jednu z největších atrakcí v Řecku pro děti a rozhodně stojí za návštěvu. Díky své rozloze skýtá Kréta téměř nevyčerpatelný zdroj aktivit pro děti. Růžový písek na pláži Elafonissi ve městě Chania okouzlí každého a mělké vody v laguně na západním okraji pláže jsou ideální pro batolata a menší děti. Dále na východ odtud najdete pozoruhodný a legendami opředený Palác v Knossu, významnou historickou památku, která návštěvníkům připomene starověkou minojskou kulturu. Vydejte se sem však brzy, abyste se vyhnuli davům.

Stylový ostrůvek Hydra

Nejlepší na jídlo a pití: Lesbos, Samos, Folegandros, Kréta, Korfu 

Vyberte si řecký ostrov, který je pro Vás ten pravý 7
ouzo

Lesbos je proslulý výrobou olivového oleje a ouza (produkuje asi 70 % jeho veškeré výroby v zemi). Národní aperitiv se podává s různými chuťovkami (mezedhes) v tradiční ouzeriích, kde se setkávají staré turecké vlivy na ostrově a řecké mořské speciality. Lesbos rovněž produkuje dobré víno, tak jako Samos, který je proslulý svým sladkým muškátovým dezertním vínem. Ke kykladským specialitám na ostrově Folegandros patří matsata (těstoviny s kuřecím nebo králičím masem v červené omáčce), astakomakaronada (humr se špagetami) a liokafto (ryby sušené na slunci). Kréta je proslulá svým olivovým olejem a pokrmy, jako je dakos (suchary s olivovým olejem, rajčetem a sýrem) a myzithra (sladký tvaroh používaný do pečiva). Horta (divoce rostoucí bylinky) představuje přílohu k rybám nebo pečenému jehněti. Na rozdíl od dalších Jónských ostrovů nebyl Korfu nikdy zabrán osmanskou říší, takže zdejší kuchyně vykazuje spíše italský vliv.

Akční nabídka ubytování