24 atrakcí Kapského města 1/2

24 atrakcí Kapského města 1/2 1

Kapské město, které má fantastickou polohu mezi horami a mořem, ukazuje své přírodní krásy s hrdostí. Nad městem se tyčí ikonická Stolová hora, která skýtá ideální místo pro panoramatické výhledy až k lesknoucímu se Atlantiku, na botanické zahrady na jejích svazích a na úseky pláží se světlým pískem, takže patří k nejlepším v JAR.

Pod povrchem stále bublá neodolatelný pocit dobrodružství, kdy se cestovatelé mohou zúčastnit celé řady outdoorových aktivit, od pěší turistiky, cyklistiky, surfingu a paragliding až po výlety za pozorováním velryb a potápění v klecích k lidožravým žralokům bílým. Zdejší aktivity také závisí na ročním období. Coby nejstarší evropské sídlo v Africe má Kapské město dlouhoou, bohatou a místy bouřlivou minulost. Na ostrově Robben Island mohou milovníci historie vidět, kde byl 18 let vězněn Nelson Mandela. Dále od pobřeží leží elegantní Stellenbosch, ráj pro milovníky dobrého jídla. Kolem skalnatého pobřeží vedou scénické silnice zařezávající ho hor zvedajících se přímo z moře, tučňáci se kolébají na čistých plážích a zvedá se ostroh Cape Point (součást lokality UNESCO) s rostlinnou říší patřící k nejbohatším na světě. Seznamte se s možnostmi aktivit v jihoafrické „Matce měst“ s naším seznamem hlavních turistických atrakcí Kapského města.

 

Stolová hora

Stolová hora s charakteristickým plochým vrcholem se tyčí do výšky 1087 m jižně od centra města a představuje nejfotografovanější místo v JAR a stálou připomínkou, že příroda v tomto krásném městě stále hraje prim. Hora, která vznikla z mohutné spodní vrstvy pískovce a břidlice, tvoří severní konec Kapského poloostrova a nachází se v Národním parku Stolová hora. Park chrání skutečně rozsáhlou škálu rostlin včetně více jak 1470 kvetoucích druhů (což je nejbohatší květenná říše na Zemi), a také zvířat, jako jsou roztomilí damani skalní, karakulové a paviáni. V parku se tyčí Devil’s Peak („Ďáblova hora“) na východní straně hory a Lion’s Head („Lví hlava“) na západní straně, zatímco skály známé jako Twelve Apostles („12 apoštolů“) se zvedají nad plážovými letovisky na cestě kolem Atlantiku. Vrchol hory často halí vrstva mraků (které místní říkají „ubrus“), ale když se mraky rozptýlí, návštěvníci se z vrcholu mohou těšit pozoruhodnými výhledy na Kapské město a celý Kapský poloostrov. Vezměte si svetr, protože na vrcholu může být chladno a větrno. Budete-li mít omezené množství času a/nebo energie, na vrchol jezdí otočná lanovka, která trasu dlouhou 1244 m zvládne za 7 minut. Lanovka je v provozu denně s výjimkou silného větru, takže je dobré se podívat na stránky nebo si ověřit aktuální situaci, než se sem vydáte. Navíc abyste se vyhnuli čekání v dlouhé frontě, můžete si jízdenky rezervovat online. U horní zastávky lanovky najdete kavárnu s malou vyhlídkovou terasou a počáteční bod tří kratších pěších tras, které ukazují gigantické měřítko zdejší krajiny. Pokud byste chtěli zdolat horu pěšky, můžete si vybírat z více jak 350 různých tras lišících se obtížností. V závislosti na počátečním bodu Vám výstup zabere 2-4 hodiny. Vynikající výhledy na Stolovou horu a skvělé staviště pro fotografování budete mít, když se vydáte (pěšky nebo autem) na kopec Signal Hill či Lion’s Head,  které oba nabízejí fantastické výhledy.

 

Národní botanické zahrady Kirstenbosch 

24 atrakcí Kapského města 1/2 2

Botanické zahrady Kirstenbosch (Kirstenbosch Botanical Gardens) na krásném místě na východních svazích Stolové hory jsou součástí Kapské květenné říše (UNESCO). Pozemky odkázal státu politik Cecil Rhodes v roce 1902 a zahrady byly založeny v roce 1913 na ochranu zdejší původní flóry – jednalo se o jednu z prvních botanických zahrad s tímto posláním na světě. Více jak 20 000 místních jihoafrických rostlinných druhů je shromážděno, pěstováno a studováno v kopcovité přírodní rezervaci (528 ha) s původním lesem a nízkou keřovou vegetací známou jako fynbos. Všimněte si historického živého plotu z divokých mandloní, který zasadil Jan van Riebeeck v roce 1660, a aleje kafrovníků a fíkovníků zasazených Cecilem Rhodesem v roce 1898. Květiny, křoviny a stromy jsou uspořádány tak, aby bylo po celý rok možné spatřit přehlídku květů a barev. Za pozornost stojí rostliny protea, vonná zahrada, působivá sbírka cykas, sochařská zahrada a skleník (Botanical Society Conservatory) vyrobený na zakázku pro rostliny z vyprahlých oblastí. Dobře značené stezky se vinou po zalesněných svazích, zatímco stezka korunami stromů (Tree Canopy Walkway) skýtá panoramatické výhledy na zahrady s horami v pozadí. Jedna ze stezek vede roklí na vrchol Stolové hory. V létě zahrada představuje působivé místo konání venkovních koncertů. Milovníci zahrad a zahradnického umění by měli navštívit také Company’s Garden, oázu s exotickými stromy, květinami, voliérami a jezírky v samém srdci města. Když zde budete, můžete si rovněž prohlédnout Jihoafrické muzeum & Planetárium Iziko a Národní galerii (níže).

Adresa: Rhodes Drive, Newlands, Cape Town

 

Pláže v Cliftonu a Camps Bay

Asi 6 km od centra města leží pláže Camps Bay a Clifton, které přitahují milovníky pláží a opalování, krásné lidi – a také velké peníze. V Cliftonu, což je kapská verze St. Tropez, shlížejí nemovitosti patřící k nejdražším ve městě na 4 pláže s lesknoucím se bílým pískem, poseté hladkými žulovými balvany a omývané svěžím modrým mořem. First Beach („První pláž“) je oblíbeným místem fanoušků volejbalu a také nabízí slušný příboj na surfování, pokud nastanou správné podmínky. Jižně od pláže Clifton naleznete stylový Camp’s Bay s další krásnou pláží, v pozadí se skalní formací Twelve Apostles a vrcholem Lion’s Head. Na pěkném úseku lemovaném palmami je hlavní aktivitou pozorování lidí, tak jako ve stylových kavárnách a buticích na hlavním tahu Victoria Street – především o víkendech a svátcích, kdy sem přicházejí místní i turisté. Pláž v Camp’s Bay a Fourth Beach („Čtvrtá pláž“) v Cliftonu se mohou chlubit Modrou vlajkou udělovanou za čistotu vody, bezpečnost a ekologickou správu, takže jsou skvělou volbou pro rodiny s dětmi.

 

Nakupování v nábřežím okrsku Victoria & Alfred Waterfront

24 atrakcí Kapského města 1/2 3

Victoria and Alfred Waterfront, které se táhne kolem dvou přístavišť, je rušný zábavní okrsek připomínající Fisherman’s Wharf v San Franciscu. Kdysi nenápadný rybářský přístav přeměněný v nábřežní okrsek dnes patří k hlavním atrakcím města, přičemž mnohé staré budovy byly zachráněny a zrestaurovány. Miliony návštěvníků ročně sem přicházejí nakupovat, navštívit jazzové podniky, restaurace, hotely, divadla, hereckou školu, kina a muzea. Sportovní fanoušci zde najdou Muzeum rugby v Springboku (zavřeno?), které prostřednictvím interaktivních expozic mapuje příběh jihoafrického  rugby. Akvárium dvou oceánů (Two Oceans Aquarium) představuje více jak 300 druhů ryb Atlantického a Indického oceánu, především z oblasti kolem Mysu Dobré naděje. K hlavním lákadlům patří interaktivní nádrž, setkání s tučňáky, expozice predátorů a potápěčské zážitky, které umožňují návštěvníkům vidět fascinující mořské živočichy z blízka. Výlety na Robben Island odjíždějí od muzea Nelson Mandela Gateway na nábřeží, ale můžete se tam dopravit i jinak. Západně od nábřeží leží módní okrsek Green Point s pěknými zahradami Green Point Urban Park s biodiverzitou, a také Stadion Kapského města (Green Point Stadium/DHL Stadium), který v roce 2010 hostil mnohé zápasy mistrovství světa ve fotbale (FIFA)

Adresa: 19 Dock Road, V&A Waterfront, Cape Town

 

Vyhlídkové Kapské kolo (Cape Wheel)

Když budete procházet po nábřeží Victoria & Alfred Waterfront, nemůžete přehlédnout Cape Wheel v prostoru Market Square. Obří vyhlídkové kole má 30 uzavřených kabin s klimatizací, ve kterých se můžete svézt 4x dokola (15 minut) s výhledy 360° z ptačí perspektivy. Na vrcholu kola se ocitnete 36,5 m nad zemí a za jasného dne se můžete těšit úžasnými panoramatickými výhledy na centrum Kapského města, přístav, Stolovou horu, Stadion Kapského města v nedalekém okrsku Green Point, a dokonce i na horu Paarl. Kapské kolo má bezbariérový přístup a 2 kabiny speciálně upravené pro vozíčkáře. Kolo je v provozu denně od 9 do 19 hodin.

 

Návštěva Robben Island

Téměř 400 let sloužil Robben Island v zálivu Table Bay jako brutální vězení, kde v době apartheidu Nelson Mandela strávil 18 let v maličké cele. Dnes je lokalita na seznamu památek UNESCO a představuje nezbytnou zastávku pro ty, kdo se zajímají o historii země. Výlety na ostrov začínají multimediální expozicí v muzeu Nelson Mandela Gateway na Victoria & Alfred  Waterfront, a poté návštěvníci nastoupí do lodí, které je odvezou na ostrov. Plavba trvá asi 30 minut až hodinu v závislosti na počasí a může být náročná, pokud se dostaví velké vlny. Na ostrově si pak můžete prohlédnout věznici s maximální ostrahou, někdejší Mandelovu celu a vápencový lom, kde vězni museli snášet velmi namáhavou práci. Zajímavou součástí prohlídky je skutečnost, že průvodci jsou bývalí vězni, kteří sdílejí své zážitky a nabízejí pohled na zvěrstva apartheidu i na moc odpuštění. Poté, co Mandela opustil tento pekelný ostrov o rozloze 6km², řekl: „Když jsem procházel dveřmi k bráně, která vedla ke svobodě, věděl jsem, že pokud za sebou nenechám všechnu hořkost a zlobu, budu stále vězněm.“  Tato moudrá slova mají ještě větší sílu poté, co místo navštívíte. Prohlídka Kapského města včetně ostrova Robben Island nabízí návštěvníkům přehled minulosti a současnosti Jihoafrické republiky. Celodenní výlet s průvodcem pro malé skupiny zahrnuje plavbu trajektem na Robben Island a zpátky, návštěvu District Six Museum v Kapském městě a návštěvu komunit v nedaleké čtvrti Langa a Gugulethu.

Předměstí Johannesburgu

Vydejte se autem po pobřežní silnici Chapman’s Peak Drive

Asi 25 km od centra města vede Chapman’s Peak Drive, které místní přezdívají Chappies, silniční trasa patřící k nejpozoruhodnějším na světě. Mimořádná silnice podléhající mýtnému se zařezává do svahu hory Chapman’s Peak, která se zvedá přímo z moře, a klikatí se po délce asi 9 km od předměstí Noordhoek kolem panoramatické vyhlídky Chapman’s Peak Point až k přístavnímu městu Hout Bay. Zahrnuje 114 zátočin vysekaných do skály, některé ve výšce přes 500 m nad mořem, takže to určitě není trasa pro ty, kterým bývá špatně. V době západu slunce auta ucpou místa skýtající panoramatické výhledy, kde si lidé obsadí místo, aby mohli pozorovat západ slunce a popíjet přitom vychlazený drink (to je jihoafrická tradice známá jako sundowners). Můžete zahlédnout velryby jižní nebo delfíny v Atlantickém oceánu dole, ale jezděte pomalu a opatrně. Silnice byla už vícekrát uzavřena kvůli padajícímu kamení, dnes je však opět stabilizovaná a přístupná (s výjimkou mimořádně nepříznivého počasí). Kromě toho, že se zde natáčely televizní reklamy, je Chapman’s Peak Drive také místem, kde se koná oblíbený cyklistický závod Cape Argus Cycle Race a běžecký závod Two Oceans Marathon. Po obdivování velkolepých výhledů na moře si hladoví cestovatelé mohou pochutnat na čerstvých rybách v některé z vynikajících restaurací v Hout Bay.

                            

Pozorování západu slunce na Signal Hill a polední výstřel (Noon Gun)

Jen 5 minut autem na západ od města se zvedá Signal Hill, který nabízí skvělé výhledy na Kapské město, záliv Table Bay a lesknoucí se Atlantický oceán z vrcholu ve výšce 350 m. Kopec tvoří tělo k přilehlému vrcholu Lion’s Head („Lví hlava“) a své jméno získal podle historického použití, kdy odtud byly pomocí signálních vlajek vysílány signály blížícím se lodím. Mnoho místních a návštěvníků se sem vydává autem pozorovat západ slunce a rozsvěcující se světla Kapského města po setmění. V poledne každý den (s výjimkou nedělí a státních svátků) je elektronickým impulzem z okrsku Observatory aktivován kanon, aby vypálil jednu ránu. V dřívějších dobách tento „polední výstřel“ (Noon Gun) sloužil k oznamování přesného času lodím kotvícím v přístavu. Turisté si mohou prohlédnout prezentaci o historii poledního výstřelu u Lion Battery (vstup zdarma), a pak mohou zůstat na výstřel. Pokud se na vrchol kopce vydáte pozorovat západ slunce, měli byste si vzít bundu, protože po setmění se může ochladit. Během rušných víkendů a svátků byste měli vyrazit brzy, abyste sehnali místo na parkování.

 

Centrum Old Biscuit Mill

Old Biscuit Mill, který se nachází v srdci stylového studentského okrsku Woodstock, je otevřený po celý týden, ale ožívá především o víkendech, kdy se zde koná proslulý farmářský trh Neighbourgoods Market. Centrum Old Biscuit Mill, které samo sebe označuje za „komunitu talentovaných lidí, kteří spolupracují a sdílejí své vášně“ (od jídla přes umění až po oděvy a zboží domácí výroby), je místem, kde najdete některé z nejkreativnějších umělců a designérů v zemi. V přízemí naleznete řadu originálních restaurací, stánků s jídlem, pracovních prostor a designérských obchodů. Každou sobotu a neděli od 9 hod. obsadí parkoviště Neighbourgoods Market, který nabízí prostředí skutečného trhu, s místními řemeslníky a designéry prodávajícími své výrobky. Najdete zde také řadu prodejců jídla a pití. Kromě toho se v Old Biscuit Mill během roku konají festivaly.

Adresa: 375 Albert Road, Kapské město Town

 

Potápění v kleci k žralokům bílým

24 atrakcí Kapského města 1/2 4

V ledových vodách u pobřeží Kapského města se mohou milovníci adrenalinu setkat tváří v tvář s nejobávanějším mořskými predátory, se žraloky bílými. Chránění silnými mřížemi klece si mohou dopřát mohutnou dávku adrenalinu, když tito mohoutní tvorové plavou jen pár centimetrů od klece. Turistické společnosti v Kapském městě nabízejí potápění v klecích ke žralokům v lokalitách, jako je Simon’s Town, Dyer Island, Mossel Bay, ostrov Seal Island a Gansbaai („světová metropole žraloků bílých“). Nejlepší doba pro pozorování těchto živočichů je od dubna do října. Nemusíte mít žádný potápěčský certifikát, protože budete zavřeni ve speciálně vyrobené kleci; část zisků jde na výzkum a ochranu žraloků. Ti, kdo dávají přednost pozorování těchto živočichů z dálky, mohou vše sledovat z lodi. Pro méně dobrodružné milovníky zvířat jsou k dispozici rovněž výlety s pozorováním tuleňů, tučňáků, delfínů a velryb.

 

Radnice a Hrad Dobré naděje

Milovníci historie mohou navštívit dvě významné historické budovy vzdálené jen 5 minut chůze od sebe v centru Kapského města. Radnice Kapskáho města z roku 1905 je skvělou kombinací italské neorenesance a britského koloniálního stylu. Zvonice vysoká 60 m, se zvonkohrou nainstalovanou v roce 1923, byla navržena podle londýnského Big Benu. K nejzajímavějším prvkům interiéru patří krásné mozaikové podlahy, mramorová schodiště a impozantní vitráž. Všimněte si balkonu shlížejícího na náměstí Grand Parade, kde Nelson Mandela v roce 1990 zdravil jásající dav po 27 letech ve vězení. Hudební fanoušci by si neměli nechat ujít představení Kapské filharmonie, která zde sídlí. Naproti Grand Parade přes silnici stojí Hrad dobré naděje (Castle of Good Hope), nejstarší dochovaná kamenná budova v Jihoafrické republice. Vybudována byla v letech 1666-79 jako sídlo guvernéra a na ochranu raných osadníků, ale hrad, který má půdorys pěticípé hvězdy, nebyl nikdy vystaven útoku. Hlavním lákadlem je zdejší Sbírka Williama Fehra, která zahrnuje obrazy, porcelán, sklo, keramiku a nábytek od 17. do 19. století z JAR, Evropy i Asie. Když půjdete kousek pěšky od pevnosti po nákupní ulici Longmarket, dostanete se do na Greenmarket Square, působivé náměstíčko s řadou secesních budov v pozadí. Nakupující mohou také procházet malý bleší trh, který se koná denně kromě neděle.

 

Canal Walk Shopping Center – nákupní centrum

Třetí největší nákupní centrum v JAR, Canal Walk, leží hned u silnice N1 na předměstí Century City. S asi 400 obchody prodávajícími vše, od oděvů a šperků přes domácí potřeby a hudbu až po dětské hračky, nabízí výběr pro každého. Procházka po centru představuje příjemný způsob, jak strávit odpoledne, především pokud není počasí nejlepší. Nákupní centrum má honosné prostředí a uvnitř bývá rušno. Pokud byste se chtěli podívat na film, naleznete zde kinosál. K dispozici je rovněž výběr z řady restaurací.  Rychlé jídlo si můžete dát v Food Courtu, anebo se posadit v některé z mnoha restaurací.

Adresa: 490 Century Blvd, Century City, Cape Town

pokračování zde