Jak vyrobit vánoční plovoucí svíčky

Jak vyrobit vánoční plovoucí svíčky 1

Světlo svíček tradičně udává vánoční atmosféru a plovoucí svíčky s ponořenými zimními rostlinami vše posouvají na další úroveň. Tři sklenice různých výšek vytvářejí aranžmá, které je elegantní i veselé zároveň. Plovoucí svíčky představují krásný ústřední bod vánočního stolu. Přitom mohou být vystaveny společně nebo rozděleny na různá místa v prostoru.

 

Co budete potřebovat:

 • 3 válcové sklenice nebo vázy
 • skleněné korálky
 • umělou nebo čerstvou zeleň
 • štípací kleště
 • umělé nebo čerstvé květiny
 • vodu
 • plovoucí svíčky

Jak vyrobit vánoční plovoucí svíčky 2

Postup:

 1. shromážděte sklenice – chcete-li vytvořit aranžmá s plovoucími svíčkami, budete potřebovat 3 válcové skleněné nádoby různé výšky. Mohou to být např. sklenice vysoké 19, 22 a 25 cm. Otvor by měl být o něco větší než je průměr plovoucích svíček, což je v našem případě 7,5 cm.
 2. vyberte si květiny a rostliny – hlavní rozhodnutí spočívá v tom, zda použijete čerstvé nebo umělé. Můžete použít čerstvé květiny, pokud jsou okvětní lístky tuhé a ve vodě si udrží svůj tvar. Čerstvé květiny se však ve vodě začnou téměř okamžitě rozkládat, takže jsou vhodné pro jednorázové akce v den zhotovení. Vybrali jsme umělé květiny a větvičky jehličnanu, protože při ponoření zůstávají neporušené. Vyhněte se umělým květinám s třpytkami nebo falešným sněhem, protože tyto prvky se odlepí a zakalí vodu. Použili jsme monochromatickou barevnou paletu v červené, ale s různými velikostmi a texturami prvků.
 3. vložte skleněné kuličky – umístěte vrstvu skleněných kuliček vysokou 2,5-5 cm na dno každého skleněného válce. Dělejte to pomalu a opatrně, protože skleněné kuličky jsou těžké a nesmí padat dolů příliš rychle, jinak by nádobu rozbily. Skleněné korálky jsou zde nejen pro dekorativní účely: přidávají váhu dnu, aby se vysoké sklenice-svícny nepřevrátily. Kromě toho poskytují místo pro zastrčení květinových a keřových stonků.
 4. přidejte větvičky – pomocí nůžek na drát odřízněte kousek zeleně, který se vejde do skleněné nádoby, aniž by přečníval přes okraj. Umístěte větvičku do nádoby a zastrčte její konec mezi skleněné korálky, aby držela na místě. Můžete přidat jakékoli další prvky, které lze zastrčit do korálků, např. stonek s červenými bobulemi.
 5. přidejte květiny – květy ustřihněte štípacími kleštěmi na drát; pokud používáte čerstvé květiny, stačí běžné květinářské nůžky. Umístěte květiny do nádoby tak, aby směřovaly ven. Odolejte pokušení nádobu přeplnit: voda zvětší obsah, takže stačí opravdu málo. Plovoucí svíčky vypadají lépe, když můžete skutečně vidět také trochu vody, nejen květiny a větvičky.
 6. naplňte vodou – nalijte vodu do skleněného válce 2-3 cm pod okraj. V tuto chvíli se můžete podívat, zda jste spokojeni s množstvím a umístěním květin, a podle toho provést úpravy.
 7. přidejte svíčku – položte na vodu plovoucí svíčku. Ujistěte se, že se jedná o svíčku, která je určena k tomu, aby plavala na vodě. Takové svíčky bývají k dostání v obchodech s dekoracemi (a možná i v květinářstvích). Svíčka by měla ležet rovně na hladině. Pokud je nakloněná, je to tím, že jí stojí v cestě květina, takže upravte nebo odstraňte květinu, aby byla svíčka vodorovně.

Pozor: Nikdy nenechávejte hořící svíčku bez dozoru. I když jsou tyto plovoucí svíčky ideální na vánoční svátky, můžete nápad přizpůsobit pro kterékoli roční období tím, že změníte barvu a typ objektů, které umístíte do sklenic.

Jak vyrobit zimní plovoucí svíčky