Hlavní turistické atrakce Peru

Hlavní turistické atrakce Peru 1

Machu Picchu

Majestátní incké město Machu Picchu ležící vysoko na skalním hřebeni nad řekou Urubamba má nezapomenutelnou polohu v horských výšinách u samého nebe. Neméně impozantní než ruiny města je jeho mimořádné pozadí se strmými bujně zelenými horami, které jsou často zahalené mraky. Když budete stát u chaty správce, hledět na Machu Picchu, hory porostlé džunglí a řeku daleko dole, můžete se zamyslet, proč si Inkové vybrali pro své město právě tohle místo. Objevitel Hiram Bingham přišel do Machu Picchu v roce 1911 a až do své smrti věřil, že se jedná o Ztracené město Inků, které poprvé zdokumentovali španělští vojáci už v 16. století. Historici však tvrdí, že skutečné Ztracené město Inků bylo v Espiritu Pampa (Vilcabamba), což jsou ruiny, o kterých Bingham věděl, ale považoval je za nepodstatné. Cesta na místo je součástí zážitku z návštěvy Machu Picchu, ať už při pěší túře po tzv. Incké stezce (níže) nebo vlakem. V obou případech je okolní scenérie velmi inspirativní. Vlaky jezdí z měst Cusco, Ollantaytambo či Urubamba do Aguas Calientes. Z Aguas Calientes, města pod Machu Picchu, Vás autobus odveze až k Machu Picchu, což je 20 minut jízdy po hrůzné silnici plné serpentin. Po tomto úseku silnice je rovněž možné vyjít pěšky, ale je to dlouhý a strmý výstup, který se nedoporučuje. V lednu 2020 byla zavedena nová pravidla pro vstup do Machu Picchu. Musíte přijít s průvodcem, držet se stanovené trasy a vstoupit do parku v určený čas. Hlavní sezóna je v červenci a srpnu, ale pěkné počasí zde bývá také dva měsíce před i po, což může být doba vhodná pro návštěvu s menšími davy.

Machu Picchu: jak si prohlédnout nejslavnější památku Peru odpovědně

Incká stezka

Známá Incká stezka znamená čtyřdenní pěší túru, která končí v Machu Picchu, a mnozí ji považují za vrchol svojí návštěvy Peru. Scénická stezka je však často namáhavější, než mnozí čekají – ale také přínosnější. Existuje několik počátečních bodů Incké stezky, ale tradiční čtyřdenní výstup začíná 82 km od Cusca u železnice v Aguas Calientes. Odtud stezka vede pozoruhodnou scenérií kolem více jak 30 inckých ruin. Nejobtížnější část se objeví druhý den túry, s výstupem a převýšením 1200 m a se dvěma vysokými průsmyky. Na túru se můžete vydat pouze s agenturou a je třeba mít rezervaci s dostatečným předstihem, především v hlavní sezoně v červenci a srpnu. Některé agentury nabízejí i kratší verzi túry, která trvá buď 2 dny, nebo jen 1 (poslední) den. Na stezce se nacházejí kempy, které představují zastávky, a jeden je u paty Machu Picchu. V závislosti na typu túry si turisté buď mohou nést batohy sami, nebo si je nechat dopravit nahoru. Denní počet turistů a nosičů na stezce je přísně hlídán.

 

Architektura ve městě Cuzco

Procházení ulicemi Cusca (UNESCO) je jako procházka muzeem, kde byla „historie zbudována na historii“. Na inckých ruinách bylo vybudováno mnoho z krásných koloniálních budov lemujících úzké ulice, které představují dlouhou historii města. Hlavnímu náměstí Plaza de Armas v centru dominují dvě působivé stavby: katedrála a kostel Společenstva Ježíšova (La Compania). Náměstí rovněž představuje skvělý počáteční bod pro pěší túry a místo, kde si můžete dát jídlo nebo jen tak pozorovat lidi. A přestože se zde nachází nespočet budov a muzeí, které stojí za návštěvu, kostel Santo Domingo stojící svými základy na inckých ruinách chrámu Coricancha, byste si určitě neměli nechat ujít.

 

Jezero Titicaca

Hlavní turistické atrakce Peru 2

Zářivě modré jezero Titicaca je obklopeno zvlněnými horami a tradičními vesničkami. Oblast jezera je tvořena směsicí krásné scenérie a svérázné kultury, které se odlišují od zbytku země. Jezero Titicaca ležící 3820 m nad mořem je nejvýše položené splavné jezero na světě. Nejlepší způsob, jak se s nimi seznámit, je při plavbě na člunu na ostrovy nebo do okolních vesnic. K hlavním turistickým atrakcím patří Plovoucí ostrovy Uros (Islas Flotantes), které jsou domovem malých komunit Indiánů Uros. Na těchto uměle vytvořených ostrovech vybudovaných z rákosí se udržuje tradiční způsob života od dob Inků. To, co zde uvidíte, je sice určeno pro turisty, ale i tak můžete zahlédnout tradiční způsob života zdejších obyvatel. Plovoucí ostrovy představují jen velmi malou část atrakcí jezera Titicaca, kde skutečné kouzlo spočívá v malých vesničkách v kopcích na březích kolem jezera a na hlavních ostrovech Amantani a Taquile. Hlavní vstupní bránu k jezeru Titicaca představuje město Puno, kde naleznete hotely, restaurace a cestovní agentury. Do Puny jezdí autobusy a vlaky, zatímco nejbližší letiště je v nedalekém městě Juliaca.

 

Kaňon Colca 

Kaňon Colca (Cañon del Colca), který byl jednu dobu považován za nejhlubší na světě, má dvojnásobnou hloubku než severoamerický Velký kaňon a dnes je na druhém místě hned za nedalekým Kaňonem Cotahuasi. Kaňon dosahuje hloubky 3400 m, je výsledkem seismické poruchy mezi dvěma vulkány a na jeho dně se klikatí řeka. Kaňon Colca byl osídlen po celá tisíciletí a byl domovem národů Collagua, Cabana a pak Inků. Kamenné terasy kolem stěn kaňonu pocházejí z doby kolem roku 800 n.l. a jsou používány do dnešního dne. Kaňon se nachází asi 4 hodiny autem od města Arequipa. K dispozici jsou jednodenní výlety ke kaňonu z Arequipy, ale doporučuje se zde strávit min. 2 dny vzhledem k době potřebné pro cestu na místo. Kromě obdivovávní výhledů na kaňon si zde také můžete prohlédnout horké prameny, kostely, vesnice a incké ruiny. Velkou atrakcí Kaňonu Colca jsou rovněž draví kondoři, kteří se vznášejí kolem skalních stěn.

 

Linie v Nazce

Tajemné linie v Nazce představují nezvyklý výjev, který Vás zanechá v úžasu. Obrovské obrázky na pouštní pláni byly poměrně neznámé do doby, než ve 20. letech 20. století v této oblasti začala létat letadla. Z leteckého pohledu si piloti uvědomili, že čáry tvoří charakteristické obrazce a vzory. Do té doby existovalo pouze jakési povědomí o kresbách na svazích kopců u měst Nazca a Paracas, které bylo možné vidět ze země. Obrovské kresby na pouštní pláni jsou tak rozsáhlé, že je rozeznáte jen z ptačí perspektivy. Ze vzduchu je možné vidět 70 různých kreseb rostlin a zvířat, a také stovky linií a dalších geometrických tvarů. Některé z nich mají délku až 10 km a zabírají plochu stovek km2. Nejzajímavější postavy představují ještěrku dlouhou 180 m, kondora s rozpětím křídel 130 m a několik dalších, jako je opice, kolibřík, kosatka a pavouk. I když se přesně neví, kdo, jak a proč linie vytvořil, teorie je považují za dílo kultur Paracas a Nazca z doby mezi 900 př.n.l. a 600 n.l.. Proč byly vytvořeny, to zůstává předmětem mnoha debat. Podle některých teorií se jedná o typ astronomického kalendáře pro zemědělství, přistávací plochu pro mimozemská plavidla, běžeckou dráhu, trasy spojující obřadní místa nebo součást kultu vody. Linie byly vytvořeny odstraněním tmavé povrchové vrstvy kamení a jejich nahromaděním po stranách linií, což dalo vzniknout kontrastu mezi tmavými kameny a odkrytou světlejší půdou pod nimi. Vyhlídkové lety si můžete objednat předem, nebo na místě podle pravidla „kdo dřív přijde, ten dřív mele“.

Přibližně 4 km od Nazky se nacházejí akvadukty Cantalloc. Byly zbudovány v době mezi 300 n.l. a 600 n.l. a měly za úkol oblast celoročně zásobovat vodou. Vedou vodu z horských pramenů dolů do Nazky pomocí podzemních kanálů. Část akvaduktů Cantalloc používají zdejší zemědělci dodnes. Za pozornost stojí také hřbitov Chauchilla s ostatky a mumiemi dávných obyvatel Nazky.

Posvátné údolí

Necelou hodinu cesty od Cusca leží Posvátné údolí a města Pisac, Urubamba a Ollantaytambo. Úrodné údolí ukrývá mnoho inckých památek, které stojí za návštěvu, ale je to rovněž klidné místo, kde můžete strávit nějaký čas procházkami po tržištích a nasáváním místní kultury. K hlavním atrakcím údolí patří ruiny staveb v Pisacu, nedělní trh v Pisacu (menší trhy se konají v úterý a čtvrtek) a ruiny a pevnost v městečku Ollantaytambo. O kousek dál, ale hodné výletu, je město Moray s kruhovými terasami, které Inkové používali jako zemědělskou půdu, a se solnými doly v Salinas, používanými už od dob Inků.

 

Historické centrum města Arequipa

Arequipa ležící v nadmořské výšce více jak 2300 m bývá často považována za nejkrásnější město Peru. Centrum města se zasněženými horami v pozadí je na seznamu památek UNESCO. Hlavní chloubou Arequipy je její stará architektura vybudovaná z vulkanického kamene siluru, který ve slunečním světle jasně září. Je z něj postavena většina koloniálních budov v historickém centru města, což mu vyneslo přezdívku „Bílé město“. Arequipa často bývá počáteční bod pro turisty mířící ke Kaňonu Colca (výše), který se nachází asi 4 hodiny centy od města.

Výstup na Duhovou horu

Puerto Maldonado a Amazonie

Hlavní turistické atrakce Peru 3

Město Puerto Maldonado vzdálené jen půl hodiny letu od Cusca je klíčový počáteční bod pro výpravy do Amazonie. To je úplně jiný zážitek než co naleznete v jiných částech Peru, s horkou vlhkou džunglí a šancí spatřit nejrůznější unikátní druhy. V této části země můžete očekávat např. kajmany, kapybary, opice, papoušky, želvy a pirani. Hlavní cíle představují Národní rezervace Tambopata a Národní park Bahuaja Sonene, které jsou dobře vybaveny službami a nabízejí řadu možností ubytování v luxusních chatách v džungli. Chaty v rezervaci Tambopata jsou vzdáleny asi půl hodiny plavby lodí od města Puerto Maldonado. Naproti NP Bahuaja Sonene na protější straně řeky leží NP Madidi v Bolívii, kam se dostanete asi po 4 hodiny plavby. Výpravy obvykle trvají několik dní až týden.

 

Historické centrum Limy

Hlavní turistické atrakce Peru 4

Historické centrum Limy je na seznamu památek UNESCO. Město bylo založeno v 16. století a – přestože bylo mnoho původních staveb zničeno – má dodnes značnou historickou hodnotu a představuje krásné místo k procházkám. K nejpříjemnějším místům v Limě patří hlavní náměstí Plaza de Armas (Plaza Mayor) v samém srdci historického okrsku. Většina staveb byla znovu postavena po ničivém zemětřesení v roce 1746. K nejzajímavějším pamětihodnostem na Plaza de Armas patří katedrála na východní straně a Palác vlády (Palacio del Gobierno) na severní straně. Za pozornost stojí rovněž Arcibiskupský palác a sídlo Casa del Oidor. Od náměstí vede pěší ulice  Jiron de la Unión s obchody, restauracemi a s historickým kostelem Iglesia de La Merced.

 

Ica a písečné duny v Huacachina

Pro sportovně založené návštěvníky, kteří hledají něco trochu odlišného, je zde oáza Huacachina na okraji města Ica. Fotogenické městečko-rezort západně od města Ica leží kolem laguny a je obklopeno obrovskými písečnými dunami, z nichž některé dosahují výšky až 1000 m. Lidé sem přicházejí, aby si vyzkoušeli sandboarding, sport podobný snowboardingu, při kterém sjíždějí písečné duny na speciálním prkně (sandboard) – to si můžete vypůjčit na místě. Méně akční návštěvníci si pak mohou pronajmout vozík do dun (buggie), který představuje skvělou možnost jak poznávat okolní krajinu. Ica leží mírně nad oceánem, a proto se zde neobjevuje pobřežní mlha obvyklá v jiných městech na tomto úseku pobřeží. Město má slunečné suché klima po celý rok, takže ho můžete navštívit kdykoli.

 

Pisco a ostrovy Ballestas (Islas Ballestas)

Hlavní důvod pro návštěvu města Pisco ležícího asi 200 km na jih od Limy bývají nedaleké ostrovy Islas Ballestas a Národní rezervace Paracas na poloostrově Paracas. Západně od města Pisco ležící Islas Ballestas (někdy nazývané „Galapágy chudých“) jsou domovem statisíců ptáků, velkých kolonií lachtanů, pelikánů, tučňáků a delfínů. Lodě sem plují z Pracasu a Pisca každý den ráno. Při výletě poplujete kolem proslulého geogylfu Candelabro na svahu kopce, který je vidět z pobřeží, a pak strávíte většinu času plavbou kolem ostrovů a pozorováním divokých druhů. Obvykle se sem turisté vydávají na půldenní výlet a vracejí se kolem poledne. Na poloostrově Paracas vyčnívajícím do Tichého oceánu jižně od Pisca se nachází Národní rezervace Paracas a největší úsek chráněného pobřeží v Peru. Pobřeží poloostrova Paracas je domovem obrovské škály druhů, z toho přibližně 200 druhů ptáků, 2 typy lachtanů, vzácný typ vydry a ohrožený tučňák Humboldtův.

 

Sillustani – pohřebiště

Sillustani, ležící nedaleko města Puno a jezera Titicaca, je lokalita s působivými pohřebními věžemi (chullpa), které se tyčí do výšky až 12 m. Postavil je národ Colla kolem roku 600 n.l. pro pohřby své aristokracie. V těchto cylindrických věžích byly pohřbeny celé rodiny spolu s jídlem a osobním majetkem. Většina z věží se nachází na působivém místě na břehu jezera Umayo, takže stačí z parkoviště vyjít do kopce na planinu. Věže stojí na vzdáleném konci pole s jezerem v pozadí. Pod parkovištěm je malé bažinaté jezero, kde můžete vidět místní, jak plují ve člunech, odrážejí se tyčemi a sklízejí rákosí.

 

Okres Barranco

Osobitý okrsek Barranco na svahu kopce jižně do centra Limy a Miraflores je příjemná oblast, kam se snadno dostanete z centra Limy. Oblast s neokázalou barevnou koloniální architekturou lemující úzké ulice a s výhledy na oceán nabízí mnohem poklidnější tempo než velkoměsto. Je oblíbeným místem umělců a básníků, což jí dává bohémský dojem. Je to skvělé prostředí, kde se můžete odpoledne procházet nebo si dát jídlo, nejlépe při západu slunce, v některé z restaurací shlížejících na oceán. Kromě zdejší atmosféry patří k hlavním atrakcím Barranca Puente de Los Suspiros („Most vzdechů“).

 

Pohoří Cordillera Blanca

Cordillera Blanca je úžasná oblast s horami a údolími, která láká horolezce, vyznavače pěší turistiky a milovníky outdoorových aktivit z celého světa. Nachází se zde nejvyšší vrchol Peru Huascaran (6768 m). Ve stejné části And se nachází také dalších 16 hor vysokých přes 6000 m.

Akční nabídka ubytování zde 

Hlavní atrakce Jižní Ameriky