Národní parky v Bolívii

Národní parky v Bolívii 1

Bolívie ležící v geografickém srdci Jižní Ameriky obsahuje na svém relativně kompaktním území a ve svých národních parcích biodiverzitu celého kontinentu.

Kolem bolívijské metropole La Paz tyčí se andské vrcholy do výšky 6000 m. Když se vydáte na východ, krajina se promění v mlžný prales Yungas, který později přechází v parnou džungli v amazonské pánvi. Na vzdáleném východě se táhnou polovyprahlé lesy v oblasti Gran Chaco (přecházející do sousední Paraguaye a Argentiny), kde kočkovité šelmy vládnou území porostlému křovinami, bylinami a kaktusy. Na jihozápadě leží náhorní plošina Altiplano, divoká a téměř bez stromů, kde naleznete vysušené solné pláně, bouřlivé sopky a duhové laguny plné plameňáků. Ať už se v Bolívii vydáte kterýmkoli směrem, určitě objevíte národní park s nádhernou přírodou, kterou předčí jen málo míst na Zemi. Silnice jsou zde sice hrbolaté, nadmořská výška vyčerpávající a infrastruktura omezená (nebo neexistující), ale neokázalá ekoturistika může být nejlepší způsob, jak uchovat národní parky v jejich syrové divoké podobě. Zde se seznámíte s nejlepšími národními parky v Bolívii.

Národní parky v Bolívii 2
Altiplano

Národní park Madidi – nejlepší na dobrodružství v Amazonii

Existuje biodiversita, a pak biodiverzita v NP Madidi. V červnu 2015 zahájil tým vědců tříletou misi za účelem prozkoumat rezervaci o rozloze 18 958 km² a identifikovat co nejvíce druhů ve zdejším vysokohorském mlženém pralese a parné nížinné džungli. Přitom na seznam obyvatel parku přidali závratných 1382 druhů rostlin a živočichů, včetně 124 druhů, které byly pro vědu úplně nové. V roce 2022 počet zdokumentovaných druhů v Madidi dosáhl čísla 8524, takže se patrně jedná o chráněnou oblast s největší biodiverzitou na Zemi. Stránky Identidad Madidi uvádějí více informací o obyvatelích úžasné rezervace. Cestovatelé, kteří si přejí nahlédnout do zdejšího kaleidoskopického ekosystému, si typicky udělají základnu v táborech spojených s komunitami v džungli nedaleko městečka Rurrenabaque, jako je Chalalán Ecolodge provozovaná místní komunitou. Odtud se můžete vydat na lodi do vzdálenějších úseků amazonské pánve. Dny plynou v parném oparu, zatímco pátráte po vřešťanech, tapírech a plachých jaguárech. NP Madidi byl reálným prostředím pro příběh o přežití popsaný v knize Yossi Ghinsberga Ztracen v džungli (s filmovou adaptací z roku 2017 s Danielem Radcliffem), ale nebojte se, Madidi není tak nebezpečný, jak ho tam vylíčili.  

 

Národní park Sajama – nejlepší na dechberoucí výhledy na sopky

Nejstarší národní park v Bolívii zahrnuje nejvyšší vrchol Nevado Sajama (6542 m), vyhaslý stratovulkán, který přitahuje horolezce z celého světa. Zkroucené stromy queñua, endemický a prastarý místní druh, roste na svazích až do výšky 5000 m, takže tvoří nejvýše položený les na Zemi. Většinu parku však pokrývají vysokohorské travnaté pláně puna spásané lamami guanaco a vicuña (divocí příbuzní domestikovaných lam alpaka). Dále jsou zde k vidění laguny s růžovými plameňáky, pravěké jeskynní malby, kouřící termální prameny a malé vesničky obývané domorodými pastevci Aymary, z nichž mnozí pracují také pro ekoturistiku.

 

Národní park Noel Kempff Mercado – nejlepší na únik z civilizace

Odlehlý a zřídka navštěvovaný NP Noel Kempff Mercado leží na hranicích s Brazíliív jednom z nejpůvodnějších úseků lesa, který se dochoval v amazonské pánvi. Park, který byl pojmenován po známém bolivijském ekologovi zavražděném v roce 1986 poté, co narazil na tajnou továrnu na kokain, zahrnuje více jak 1,5 mil ha deštného pralesa, cerrado (savanu) a skalnaté srázy. Vzhledem k téměř úplné absenci infrastruktury jsou téměř všechny návštěvy organizovány poskytovateli dobrodružných aktivit ve městě Santa Cruz; ke spolehlivým patří kancelář Amboro Tours. Než vyrazíte, je nutné se zaregistrovat u Sernap, bolivijské služby národních parků.  Cestovatelé, kteří se tam vydávají, si často s sebou berou knihu Ztracený svět od Arthura Conana Doyla, která prý byla inspirována zdejší pravěkou krajinou.

 

Národní park Torotoro – nejlepší na výlety po stopách dinosaurů

V Bolívii je NP Torotoro synonymem pro paleontologii. Asi 2500 zkamenělých dinosauřích stop zůstalo otisknuto do polovyprahlé pláně, kdy většina pocházející z období křídy asi před 120 miliony let. Návštěvníci typicky prozkoumávají stopy na hoře Cerro Huayllas v rámci pěší túry do hlubokého Cañon de Torotoro, který je domovem kritický ohrožné ary červenouché. Na dně kaňonu (který připomíná NP Zion v USA) jsou křišťálově čistá jezírka, kde si můžete zaplavat, a lesknoucí se vodopád řítící se z kopců porostlých mechem, což jsou ideální místa, kde se můžete zchladit předtím, než zamíříte zpátky k okraji kaňonu.

Stopy dávných lidí a zvířat byly nalezeny pomocí radaru

Národní park Amboro – nejlepší na krátký únik z města

NP Amboró leží jen 40 km od největší městské aglomerace v Bolívii, města Santa Cruz, ale jeho panenské lesy působí na světelné roky vzdálené od ruchu a hluku velkoměsta. Park s proměnlivým tvarem a rozlohou 4425 km² leží v místě, kde se setkávají 3 velkolepé biomy: podhůří And, amazonská pánev a polosuchý les Gran Chaco. To znamená, že návštěvníci mohou obdivovat obrovskou škálu flóry a fauny, od mravenečníků velkých po medvědy brýlaté. Podle zákona pro návštěvu parku musíte mít s sebou průvodce, ale turističtí operátoři v Santa Cruz Vám mohou vše zařídit, od půldenních výletů až po vícedenní dobrodružství. Výlety typicky zahrnují koupání ve vodopádech, průzkum lagun plných kajmanů nebo pěší turistiku v mlžných pralesích plných zpěvu ptactva.

 

Národní rezervace andské fauny Eduarda Avaroy – nejlepší na surrealistickou měsíční krajinu

Národní parky v Bolívii 3
solné pláně Salar de Uyuni

Technicky vzato to není národní park, ale Národní rezervace andské fauny Eduarda Avaroy u jižní hranice je nepochybně nejnavštěvovanější chráněnou oblastí v zemi. Naleznete zde vysokohorskou krajinu patřící k nejpozoruhodnějším na zemi. Mnoho turistů navštěvuje oblíbený přechod mezi solnými pláněmi Salar de Uyuni a městem San Pedro de Atacama v chilské poušti Atacama, cestují po hrbolatých silnicích, aby viděli kouřící sopky, chrlící gejzíry a lesknoucí se laguny v odstínech drahokamů a ožívající 3 druhy endemických plameňáků. Laguna Colorada, rezavě červené jezero v nadmořské výšce téměř 4300 m, je jednou z hlavních atrakcí rezervace a naleznete zde malé návštěvnické centrum.

Domorodé festivaly v oblast Atacama

Národní park Kaa-Iya del Gran Chaco – nejlepší na pozorování divokých zvířat

Amazonie možná přitahuje většinu pozornosti a mlžné lesy Yungas nedaleko La Paz navštíví největší počet návštěvníků, ale zapomenutý bolivijský prales, horká a polovyprahlá oblast Gran Chaco, zase nabízí pozorování divokých zvířat patřící k nejlepším na celém jihoamerickém kontinentu. NP Kaa-Iya v samém srdci divočiny Gran Chaco je jedna z největších rezervací v Jižní Americe s plochou větší než Belgie. Patří k nejlepším místům, kde můžete zahlédnout jaguára v divočině: v parku bylo zaznamenáno asi 1000 kočkovitých šelem. K dalším vzácným druhům patří pes hřivnatý a obří pásovci, a také více jak 300 druhů ptáků. Park můžete navštívit jedině s certifikovaným průvodcem a většina návštěvníků se obrací na turistické společnosti v Santa Cruz, které zařídí všechny náležitosti. Ke spolehlivým patří např. Nick’s Adventures.

Akční nabídka ubytování: 

La Paz:

Santa Cruz:

San Pedro de Atacama: