Jihovýchodní Sicílie

Jihovýchodní Sicílie 1

Jihovýchodní kout Sicílie s památkami chráněnými UNESCO, krásnými písečnými plážemi a kopci s kamennými zdmi, karobovými stromy, mandloněmi a olivovníky, má svůj vlastní charakter. I přes přítomnost několika slavných měst, jako je Ragusa, Modica, Scicli a Noto, z nichž každé má vlastní typickou atmosféru, svátky i vynikající jídlo a víno, je tato oblast (s výjimkou srpna) stále málo navštěvovaná.  To se však nejspíš v nejbližší době změní, protože nové letiště ve městě Comiso zpřístupnilo oblast dalším turistům z Evropy i odjinud. Letiště Comiso leží na okraji stejnojmenného příjemného města, které je vzdálené pouze asi 20 minut autem z Ragusy či z letoviska Marina di Ragusa. Před pěknou novou budovou nádraží (bez davů) jsou návštěvníkům k dispozici autobusy, taxi a pronájem aut.

 

10 hlavních věcí, které zde můžete vidět nebo dělat

Ragusa Ibla

Labyrint zářících vápencových ulic a barokních paláců a kostelů je přilepen ke svahu kopce. V Ible se nachází 14 budov chráněných UNESCO na ploše menší než 1 km. V centru kompaktního města se nachází nádherné, svažující náměstí Piazza Duomo zdobené palmami, kterému dominuje katedrála Sv. Jiří. Jeho zářivá fasáda s oblouky a sloupy patří k nejatraktivnějším v oblasti. Skvělý výhled budete mít, když vyjdete po schodech směrem k Horní Raguse (modernímu městu) na terasu kostela Sv. Lucie a pohlédnete zpět, na střechy pokryté červenými taškami, zvonici, kopule a fasády Ibly ozářené večerním sluncem.   

 

Slunce a moře  

Jižní pobřeží pokrývají písečné středomořské pláže mírně se svažující do křišťálového modrého moře, kde je obvykle možné plavat v době od června do října. Nachází se zde také pár divokých zátok, ale většina pláží má k dispozici lehátka, slunečníky, kavárny, sprchy a skvělou zmrzlinu. Za zapůjčení lehátek se platí poplatek, ale na rozdíl od jiných částí Itálie jsou zde volná dobrá místa a spousta místa (s výjimkou srpna, kdy mívají Italové obvykle dovolenou).   

 

Ortigia

Ortigia je samotným srdcem antických Syrakus, nedávno rekonstruovaným a revitalizovaným. Tvoří ji ostrůvek spojený mostem s hlavní pevninou ležící u výběžku moderního města. Můžete se zde procházet úzkými uličkami, které jsou často dlážděné černými kameny a které nabízejí poklady za každým rohem. V kontrastu s relativní architektonickou stejnorodostní v oblasti Ragusy zde naleznete všechno možné, od velkého řeckého Apollonova chrámu až po byzantské, normanské, středověké, barokní a neoklasicistické paláce, dvory a kostely. Na jedné její straně leží velký chráněný přístav, díky kterému se Syrakusy staly jedním z největších obchodních center starověkého světa. Dnešní Ortigia nabízí decentní živost, intimní vinné bary a restaurace s čerstvými rybami.   

 

Duomo, Syrakusy  

Mimořádná katedrála, se starořeckými sloupy (z 5. stol. př.n.l.), arabským cimbuřím (z 10. stol.) a sicilskou barokní fasádou (z 18. stol.), je náboženským místem nepřetržitě už asi 2500 let.  

 

Archeologický Park v Syrakusách  

Centrem archeologické lokality je řecký amfiteátr, který by mohl soupeřit s kterýmkoli jiným ve světě. Starořecký dramatik Aischylos zde spatřil premiéry svých pozdějších her a řecké divadlo (v italštině) se zde hraje dodnes v měsících květnu a červnu. V lokalitě se rovněž nachází dobře zachovalý římský amfiteátr (z 1. stol.) a zbytky mohutného Heronova oltáře (3. stol. př.n.l.), kde bylo bohu Diovi obětováno až 450 býků, ale také působivé starověké lomy.  

 

Katakomby

Zdejší oblast se seznámila s křesťanstvím brzy, a proto je poseta katakombami. V Syrakusách se nachází rozsáhlý komplex (3.-6. stol.) katakomb za ruinami kostelíka sv. Jana (San Giovanni). Při prohlídce trvající 30–45 minut (v angličtině) projdete sítí podzemních ulic a klenutých sálů (starořeckých nádrží na vodu) lemovanou hrobkami vytesanými do skály, z nichž některé jsou klenuté a kdysi byly pestře pomalované.   

Katakomby v Římě i jinde v Itálii  

Hlavní ulice ve městě Noto    

Promenáda Corso Vittorio Emanuele dlouhá 1 km vede přímo skrz majestátní srdce historického města Noto, přes stinné veřejné zahrady, skrz monumentální oblouk Porta Reale z 19. stol. až k dominantní katedrále Duomo mezi barokními a neoklasicistickými paláci. Můžete vyšplhat na zvonici kostela někdejší jezuitské koleje kvůli výhledu, a pak obdivovat dlouhou fasádu koleje (která je dnes místem obchodů a kaváren) vedoucí na nádherné náměstí Piazza XVI Maggio. Zde vzhlíží neoklasicistické divadlo ke krásné zlacené barokní fasádě kostela San Domenico

 

Soupeřící katedrály ve městě Modica

Během obnovy oblasti po ničivém zemětřesení v roce 1693 soupeřila Modica Alta (horní město) a Modica Bassa (dolní město) v budování nových katedrál – v čemž soupeří dodnes; obě jsou dnes památkami chráněnými UNESCO. Katedrála Sv. Jiří stojí na svahu kopce, vystavuje svoji barokní fasádu vytvořenou podle kostela Sv. Jiří v Ible a její interiér ukrývá spoustu stříbra a obrazů. Sejděte po schodech zdobených květinami a pak úzkými uličkami ke katedrále Sv. Petra, která vyhrála v tom, že byla postavena jako první, takže má starší barokní design. Katedrála Sv. Petra stojí na široké hlavní ulici (dříve to byla řeka, dokud nebyla roku 1902 zakryta), kde se obyvatelé města scházejí na večerní procházku, poklábosení, na skleničku nebo na večeři.    

 

Čokoláda z Modicy

Čokoláda se dostala do Modicy v 16. století z Jižní Ameriky přes Španělsko a metoda výroby domácí čokolády z Modicy se od té doby změnila jen málo. Ochutnat ji můžete, spolu s dalšími místními specialitami, v městské prodejně čokolády obložené dřevem, kterou provozuje jedna rodina už po šest generací.

 

Scicli

Scicli je nejmenší a nejpoklidnější ze čtyř velkých barokních měst v oblasti. Leží v údolí blízko pobřeží, její hlavní ulice je památkou chráněnou UNESCO a její nenápadný Palazzo Beneventano byl britským historikem umění (a špionem) Anthony Bluntem popsán jako „nejkrásnější barokní palác Sicílie“ – v každém případě má chrliče patřící k nejbizarnějším. Scicli je také domovem Scicli Group, skupiny současných umělců, takže zde naleznete několik zajímavých malých galerií ukazujících jejich práce.     

Jihovýchodní Sicílie 2
Sicílie Etna

Plán cesty

Pokud máte zájem o krátkou odpočinkovou cestu, začněte v Raguse, přesuňte se do Modicy, pak do Scicli, odkud zamíříte na pobřeží do Marina di Ragusa, kde si odpočinete na pláži předtím, než se vrátíte na letiště Comiso

Pokud však chcete delší cestu, po čase stráveném na pláži zamiřte do městečka Noto (necelá hodina), pak do Syrakus (asi 40 minut po rychlé dálnici), než se vydáte zpět na letiště Comiso nebo Catania (dalších 40 minut po dálnici), odkud poletíte domů.   

 

Jídlo

S místními kapary, lilky a rajčaty (čerstvými či sušenými), paprikami, olivami a čerstvými rybami a sýry (vyrobenými z mléka plemene krav modica) můžete jen těžko šlápnout vedle. Připočítejte k tomu silná sicilská vína plné chuti a pokrmy sahající od inventivních v michelinských restauracích až po tradiční, a jistě poznáte, že tato oblast nabízí skvělé jídlo pro každý rozpočet.  

  • Ristorante Duomo (31 Via Capitano Bocchieri, vedle katedrály Duomo, Ragusa Ibla): v Palazzo La Rocca, podniku s atmosférou aristokratického sídla, používá šéfkuchař Ciccio Sultano tradiční sicilské potraviny ve své inventivní kuchyni ověnčené dvěma michelinskými hvězdičkami; k tomu podává vynikající vína, je však potřeba mít hluboké kapsy.
  • Osteria dei Sapori Perduti (228-230 Corso Umberto I, Modica) nabízí vynikající a cenově dostupné tradiční místní jídlo; ochutnejte scaccia (tenké vrstvy těsta prokládané rajčaty a ricottou), mini arancini (smažené plněné rýžové kuličky), cabonatu (pokrm z lilku, paprik a oliv) a různé druhy těstovin s ricottou, masem a fazolemi; po nich následují cannoli, trubičky ze smaženého těsta plněné sladkým tvarohem, nebo želé se skořicovou příchutí.
  • Pura Follia Pizzeria (Piazza Busacca, Scicli): skvělé speciální druhy sicilské pizzy v srdci historického Sicli.
  • Antica Locanda da Enrico (189 Via vittorio Veneto, Ortigia, Syracusy): pohodová rodinná restaurace s kostkovanými ubrusy na stolech je vzdálená jednu ulici od moře, stálého zdroje čerstvých ryb.

Na celém ostrově naleznete vynikající zmrzlinu. Na hlavním náměstí (Piazza Duca Degli Abruzzi) v Marina di Ragusa prodává úžasně dobrou zmrzlinu Caffe delle Rose. Pokud byste chtěli ochutnat něco speciálního, nahlédněte vedle do Mylk, kde nabízejí zmrzlinu z buvolího mléka, anebo v Raguse Ibla vyzkoušejte zmrzlinu s příchutí vína v zmrzlinárně Gelati di Vini (Piazza Dumo). 

Hlavní turistické atrakce Palerma

Ubytování

Renovace starých budov přinesla nové vynikající možnosti ubytování v historických městech jihovýchodní Sicílie. Nejnovějším přírůstkem jsou Albergo Diffuso, hotely s pokoji a apartmány s plným servisem nacházející se v několika ulicích, s centrální recepcí a snídaňovou jídelnou. Vynikající příklady naleznete v Raguse, Scicli a Modice: 

  • Hotel Dell’Orologio (Via Ioppolo, Ragusa Ibla): nedávno otevřený, vybavený snídaňovou jídelnou a barem na terase. Hotel nabízí pokoje o velikosti apartmánu a apartmány vybavené moderní kuchyňkou, koupelnou a starožitnými ložnicemi vyzdobenými kvalitním místním současným současným uměním. Z některých je vynikající výhled na historickou Ragusu.
  • La Case Dello Zodiaco (26 Corso Marconi, Modica): malé atraktivní byty v šesti domech v úzkých ulicích v historické Modice přímo mezi místními obyvateli. K dispozici je parkování a čokoláda z Modicy.
  • Scicli Albergo Diffuso (15 Via Francesco Mormina Penna): pokoje a apartmány ve vzdálenosti do 300 m od hlavního náměstí; kompletní snídaně se podává v Millennium Cafe.

Cenově dostupné jsou také pensiony B&B (především pro lidi cestující sólo), které jsou útulnými místy, kde můžete blíže poznat atmosféru města.   

  • Giardino sul Duomo B&B (24 Via Capitano Bocchieri, Ragusa Ibla): pohodový designový pension B&B se zelenou zahradou nabízející panoramatické výhledy na Ragusu. Vynikající sicilsko-mezinárodní snídaně, ideální poloha a ochotní majitelé.  
  • B&B Al Teatru (15 Viadel teatru, Ortigia, Syrakusy): dva pohodlné pokoje v domě s příjemným místními majiteli přímo v srdci Ortigie, minutu cesty z náměstí Piazza Duomo.  

Akční nabídka ubytování zde