Kanárské ostrovy: Lanzarote nebo Fuerteventura?

Kanárské ostrovy: Lanzarote nebo Fuerteventura? 1

Když zavládne zimní šeď, jsou tu pro Vás nízkonákladové lety na Kanárské ostrovy. Rozhodnout se pro cestu je snadné, zato vybrat ostrov je už náročnější. Zúžili jsme výběr na dva z ostrovů, Lanzarote a Fuerteventura, a zbytek necháme na dvou nadšených pisatelkách, z nichž každá se zaměřuje na jeden z ostrovů. 

 

Lanzarote

Písek, moře, slunce a nic víc? To určitě ne. Pro mě Lanzarote znamená vše, co je na Kanárách magické a překvapivé, ostrov, který převrací stereotypy na každém rohu, ale zároveň má vlastní neodolatelnou energii. Jistě, Fuerteventura je proslulá svými plážemi, ale Lanzarote má fantastickou pláž Famara – divoký, zcela přírodní úsek zlatavého písku táhnoucí se 6 km pod kaskádou vulkanických útesů a jednu z největších pláží s příbojem v Evropě. Dále naleznete na jihu nedaleko městečka Playa Blanca slunečnou pláž Papagayo, součást původní přírodní rezervace, kde je potápění v lesknoucím se Atlantiku Vaší odměnu za námahu vynaloženou na pěších stezkách kolem útesů. Nebo můžete zavítat na skvělou izolovanou pláž Playa del Risco (kam se dostanete pěšky asi za hodinu) či na odlehlý kouzelný ostrůvek Isla Graciosa, rovněž chráněný a přístupný pouze lodí ze severu Lanzarote. Tak jako mnoho obyvatel ostrova miluji koupání se v lesknoucích se pobřežních jezírkách u vesnice Punta Mujeres. Na rozdíl od mnoha jiných ostrovů patřících Španělsku zůstává rozvoj na Lanzarote minimální a na celém ostrově najdete jen jediný mrakodrap. Na skalnatém vulkanickém ostrově jsou rozesety bílé vesnice s tradiční architekturou tvořenou nízkými budovami s modrými nebo zelenými okenicemi. Za to ostrov z velké části vděčí průkopnické práci oslavovaného lanzarotského výtvarníka, architekta a ekologického aktivisty 20. století, Césara Manrique, jehož pozoruhodná díla posunující hranice dodnes hledí na laguny, jeskyně, vyhlídky a další prostory po celém ostrově. Každý má své oblíbené: pro mě je to Jameos del Agua, působivá jeskynní laguna, kterou Manrique geniálně upravil v 60. letech tak, aby sloužila jako kulturní prostor. Objevovat můžete staletí historie počínaje dřívější metropolí Teguise, původně domorodým sídlem.

Chtěli byste něco aktivnějšího? Lanzarote je rovněž rájem pro pěší turistiku a cyklistiku (můžete se zeptat profesionálních sportovců, kteří sem přicházejí z celého světa trénovat). Slézání vulkanických kalder na okrajích surrealistického, lávou tvarovaného NP Timanfaya je jen začátek, zatímco široce otevřené pobřeží je fantastické pro plavbu na kajaku, paddleboarding, potápění, kitesurfing i jógu.

Ale naleznete zde mnohem více. Vynořující se scéna restaurací na Lanzarote patří k nejlepším na Kanárách, plná čerstvých ingrediencí z ostrova, tradičních receptů spolu se zdravou dávkou inovace.  Při každé návštěvě si dopřeji jídlo v inovativní restauraci Cantina Teguise, elegantní El Risco, klasické Bodega de Santiago (v nádherném starém venkovském sídle), venkovské Casa de la Playa (s výborným grilovaným sýrem a místním džemem), SeBE (s vynikající rýží) nebo v Alma Tapas & + v La Santa. A nesmíme zapomenout ani na proslulé víno z Lanzarote. Réva se pěstuje v kruhových jámách ve vulkanické půdě bohaté na minerály a s každým ručně sklizeným hrozen se rychle prosazují na španělské vinařské scéně. K tomu připočtěte nedoceněnou kreativní oblast zakořeněnou v starobylých uměleckých řemeslech. Můžete si vyzkoušet hrnčířství ve lanzarotském stylu s místním keramikem, prohlížet si nezávislé galerie a butiky v Teguise a dozvědět se více o fantastických sýrech od odborníka-sýraře (quesero). Oduševnělou kreativitu na ostrově naleznete také v podobě stále rostoucího počtu vynikajících nezávislých hotelů s originálním designem, od Buenavista Lanzarote 3* v La Geria přes ekologicky orientovaný Finca de Arrieta na severu až po stylový Álava Suites v pobřežním městečku Costa Teguise; všechny byly inspirovány zdejší vulkanickou krajinou a bohatým řemeslným dědictvím. To jsou jen některé z důvodů, proč na Lanzarote zamířím téměř každý rok.

Akční nabídka ubytování na Lanzarote:

Kanárské ostrovy: Lanzarote nebo Fuerteventura? 2

Fuerteventura

Když přišlo na výběr místa, kam vzít své dítě na jeho první dovolenou, nebylo to nic těžkého: Fuerteventura. Kanárský ostrovy jsou fantastické (proto o nich už dlouho píšu), ale na Fuerteventuře je něco mimořádného. Něco, díky čemu jsem o ní v prvních měsících svého rodičovství stále snila. Něco, co ztělesňuje únik. Mohou to být pláže. Dokonce i obyvatelé jiných kanárských ostrovů často souhlasí s tím, že nejlepší pláže jsou na Fuerteventuře, a jistě zde najdete spoustu míst, kde můžete zabořit nohy do písku. Daleko na jihu leží NP Jandia, pouštní krajina v okrovém a blond odstínu, která působí jako cvičení v budování hradů z písku, kde se hory a duny rozpadají směrem k moři a přecházejí v kilometry zlatavých pláží omývaných Atlantikem. Mám ráda pláž v Morro Jable s jejím měkkým bílým pískem a plaváním ve vodě, která má odstín zmrzliny modrá malina, ale také se ráda vydám po nezpevněné cestě na pláž Playa de Cofete, divoký úsek lákající k dovádění v písku. Moje nejoblíbenější je však Grandes Playas de Corralejo („Velké pláže Corralejo“); tyto velké úseky písku jsou chráněny v rámci NP Corralejo a zůstávají zcela přírodní. Uniknout civilizaci je tady snadné: stačí zaparkovat, seběhnou po dunách, odkopávat písek a hurá k oceánu. Skotačit zde můžete po libosti: pokaždé zde strávím opravdu příjemný čas.

Přirozeně je na Fuerteventuře také řada příležitostí pro pěší turistiku. Přes ostrov vedou dobře značené stezky, které procházejí mezi sopkami a směřují k prastarým kráterům a surrealistickým lávovým formacím. Vesnice La Oliva na severu je ideální počáteční bod pro pěší výlety, které vedou pozoruhodnou scenérií, a já si vždy udělám čas na zastávku ve vesničce Lajares ve vnitrozemí (která je z nějakého důvodu oblíbeným cílem surfařů) se řadou vynikajících cukráren a stylových kaváren-barů. Když je řeč o surfování, stále vanoucí pasáty na ostrově vytvářejí spolehlivé vlny a kolem severního pobřeží najdete řadu surfařských pláží. Nezpevněná cesta vede z letoviska Corralejo k rybářské vesnici El Cotillo a prochází kolem odlehlých zátok vhodných pro sjíždění vln, zatímco v Corraleju samotném čeká řada škol surfování, aby Vás připravila na vlny bez ohledu na úroveň Vašich zkušeností. Corralejo je rovněž moje oblíbená základna na ostrově. I když se jedná o turistický resort, má atmosféru skutečného města. Viděla jsem místní děti, které měly hodinu tělocviku na nábřeží, a dlouhodobé obyvatele gestikulující nad ranní kávou v maličkých kioskových barech. Vždy usednu u stolu na venkovní terase restaurace El Anzuelo, objednám si úlovek dne a pozoruji okolí…

Ale zpět k mým snům: vedly mě stále znovu do El Cotilla ke stolu v La Vaca Azul nad přístavem. Kuchař filetoval přímo přede mnou místní rybu mnohopiláka amerického čerstvě z grilu, zatímco láhev bílého vína malvasia volcanica ze sousedního Lanzarote se chladila vedle stolu. To jsou podle mě skutečné radosti Fuerteventury.

Akční nabídka ubytování: