Španělsko: co dělat a na co se podívat

Španělsko: co dělat a na co se podívat 1

Jeho rozlehlé přírodní prostory jsou snem pro milovníky outdoorových aktivit, zatímco města, městečka a vesnice kypí energií a nabízejí kulturními klenoty i rozvíjející se gastronomii. Ať už se chcete věnovat oslnivé architektuře, vydat na kole na skrytou pláž nebo strávit dny ochutnáváním vína, tapas a olivových olejů, zde uvádíme 20 nejvýznamnějších věcí, které můžete dělat ve Španělsku.

 

Pochutnejte si na místních specialitách

Hluboká láska k báječnému jídlu naplňuje duši Španělska: na pintxos si můžete pochutnat v Bilbau a San Sebastiánu, navštívit plné tapas bary v Granadě, vyhledat kreativní michelinské restaurace v Katalánsku, dopřát si superčerstvou valencijskou paellu u Středozemní moře, poznat Murcii, Metropole gastronomie 2021, a mnoho dalšího. Budete-li si přát se do hloubky ponořit do regionální kuchyně Španělska, k dispozici jsou specializované výlety s odborným průvodcem. Společnost Devour Tours má své průvodce v Barceloně, Madridu, Seville a San Sebastiánu, zatímco Annie B’s Spain Kitchen vede skvělé výlety za tapas v Cádizu, kulinářské metropoli v Andalusii.

 

Umění a noční život v Madridu

Španělská metropole Madrid je pro milovníky umění jedním z předních měst v Evropě, s několika prestižními galeriemi, kde najdete taková díla, jako je Picassova Guernica (Centro de Arte Reina Sofía), Van Goghovo Les Vessenots in Auvers (Museo Thyssen-Bornemisza) a Velázquezovy Dvorní dámy a Goyův Saturn pojídající své děti (Museo del Prado). Další skryté poklady zahrnují náčrty básníka Federico García Lorcy i mysteriozní práce malíře Antoni Tàpiese.  Rezervujte si vstupenky online a prohlédněte si galerie jako první; některé dokonce nabízejí prohlídky „mimo pracovní dobu“, než se dveře oficiálně otevřou. Později večer se pak můžete připojit k místním, kteří míří do rušných podniků s tapas, elegantních koktejlových salonů, uvolněných střešních barů či klubů – párty zde probíhá až do rána.

 

Pěšky či na koni po krásně odlehlé pláži 

Španělsko: co dělat a na co se podívat 2

Vydat se na pláž je zde národním koníčkem a určitě se zamilujete do svého malého kousku španělského pobřeží (dlouhého téměř 5500 km). Nechejte davy za sebou a zamiřte do některé tiché skryté zátoky, kam je možné se dostat pouze pěšky nebo na kole či na koni. Vyrazte na pěší túru ve stínu borovic po Camí de Cavalls (obnovené stezce ze 14. století) na Menorce, která Vás zavede do tyrkysových zátok. Nebo se toulejte mezi divokými oblázkovými zátokami na pobřeží Costa Brava, po odlehlých plážích se sněhobílým pískem na andaluském svěžím pobřeží Costa de la Luz (skvělé také na kitesurfing) a hledejte chráněné nudistické pláže v NP Cabo de Gata v provincii Almería.

 

Ochutnávky vína

Ať už zamíříte do vinařských regionů, jako je La Rioja Penedès (produkující víno cava) nebo do bezkonkurenčního „sherry trojúhelníku“ v Andalusii, 70 Denominaciones de Origen (označení původu) v zemi představuje lákavou nabídku vín. Mnohá vinařství dnes experimentují s neobvyklými kombinacemi, propagují ekologicky udržitelné metody výroby a usilují o obnovení pěstování vzácných původních druhů vína. Nejzajímavější prohlídky nabízejí malé nezávislé bodegas (některé stále provozují jejich zakladatelské rodiny) a můžete vysledovat také méně známé vinařské oblasti, jako je Ribeira Sacra v Galicii, Costers del Segre v Katalánsku nebo inovativní druhy na ostrovech El Hierro a Lanzarote na Kanárských ostrovech.

 

Modernismus v Barceloně

Španělsko: co dělat a na co se podívat 3

Při prohlídce katalánské metropole Barcelony s místním architektem (zde) ožijí divy modernismu od takových, jako je Gaudí, Domènech i Montaner, Puig i Cadafalch a další z konce 19. a začátku 20. staletí. Podívejte se i mimo hlavní atrakce (jako je La Sagrada Família, Casa Batlló, Park Güell) a nenechte si ujít Gaudího první zakázku Casa Vicens (ve čtvrti Gràcia) a další méně známá díla katalánského modernismu ve čtvrtích L’Eixample a El Raval. Návštěvníci mohou přispět k úsilí o snížení přemíry turismu v Barceloně tím, že se sem vydají mimo hlavní sezonu a víkendy, ubytují se v oficiálních ubytovacích zařízeních a podpoří udržitelně zaměřené projekty s místními kořeny a silnými iniciativami, a také prozkoumají zbytek Katalánska (od Pyrenejí po nížinu v deltě řeky Ebro).

 

Po silnicích působivou krajinou Galicie

Dát si sklenku svěžího vína albariño a talíř čerstvě ulovených mořských plodů představuje typický moment v Galicii, ale je to jen jedno z mnoha překvapení zeleného severozápadního rohu Španělska. Vydejte se za Santiago de Compostela a najdete časem poznamenané kamenné vesnice, starobylá vinařství, strmá údolí a více jak 1000 km větrného pobřeží s nádhernými plážemi, především na ostrovech  Cíes a pobřeží Costa da Morte. I když v létě bývá nejtepleji, červen a září zase bývají mnohem klidnější (je však potřeba s sebou mít deštník).

 

Svatojakubská cesta a její alternativní trasy

Když konečně dorazíte k lesknoucí se katedrále v galicijské metropoli Santiago de Compostela poté, co jste ušli stovky kilometrů po slavné Svatojakubské trase (Camino de Santiago), je to kouzelný okamžik. Cestovatelé, kteří dávají přednost méně vyšlapaným trasám, mohou před tradiční Camino Francés (francouzské trase) dát přednost velmi inspirující Camino del Norte (severní trase) či Camino Primitivo. Trasa dlouhá 600 km se vine kolem severního pobřeží Španělska od města Irún, zatímco náročná trasa Primitivo (320 km) od města Oviedo je patrně původní trasa, po níž šel král Alfons II. Aragonský v  9. století. Je možné dokonce obě trasy spojit a vydat se po alternativní větvi severní trasy do Ovieda, a pak přejít na Primitivo.

 

Mimo obvyklé trasy v oblasti Extremadura

Oblast Extremadura na hranici s Portugalskem představuje jeden z nejméně navštěvovaných koutů Španělska, přitom však určitě stojí za pozornost. Odlehlá údolí Jerte, Ambroz a La Vera nabízejí hrázděné domy, vrcholky pokryté sněhem a třešně kvetoucí na jaře, zatímco vynikající podmínky pro pozorování ptactva naleznete od března do října v NP Monfragüe (180 km²). Kromě toho zde najdete monumentální města, jako je Cáceres (s krásným historickým centrem), Trujillo (které zbohatlo díky prominentním konkvistadorům) a Mérida (s římskými památkami patřícími k nejvýznamnějším ve Španělsku).

 

Maurská architektura v Andalusii

Osm staletí islámské vlády ve Španělsku dalo vzniknout architektuře patřící k nejkrásnější v zemi. Hlavními klenoty v maurské Andalusii je Alhambra v Granadě, Mezquita v Córdobě a palác Real Alcázar a Giralda v Seville, ale je jich mnohem více. Když pojedete z Cordoby do Granady po méně známé Ruta del Califato („trase kalifátu“), vesnice s hradem na kopci označují poslední středověkou hranici mezi křesťanským a islámským Španělskem. Můžete se procházet kolem majestátního opevněného paláce alcazabas v Almerii a Malaze nebo zamířit do odlehlých kopců v provincii Huelva v NP Aracena, kde najdete vzácnou dokonale zachovalou mešitu z maurského období.

 

Fantastické pěší túry v každém ročním období

Díky rozmanitému klimatu v zemi jsou po celý rok k dispozici vynikající příležitosti pro pěší turistiku, od zasněžených vrcholků Sierra Nevady (ideální v červenci/srpnu) v Granadě a skalnatého NP Picos de Europa v severním Španělsku až po závratné výšiny v NP Ordesa y Monte Perdido v Aragonii a v NP Aigüestortes i Estany de Sant Maurici v Katalánsku. Sever země je nejlepší od června do září/října (ubytování je třeba rezervovat předem), zatímco pěší turistika v Andalusii od března do června a v září a říjnu. Na pobřeží se můžete vydat po nádherných vyhlídkových stezkách, jako je Camiño dos Faros in Galicia („Majáková stezka“) dlouhá 200 km, nebo stezka Cabo de Gata vedoucí po vrcholu útesů v provincii Almería.

Španělsko: co dělat a na co se podívat 4
Costa Brava

Vzácné druhy v odlehlých národních parcích

V nedávných letech nemalé úsilí záchranářů navrátilo do přírody některé z ohrožených druhů, které byly na pokraji vyhynutí, včetně rysa iberského, kantábrijského medvěda hnědého a majestátních orlosupů (quebrantahuesos). Zamiřte do hornatého NP Sierra de Andújar v Andalusii, kde můžete spatřit rysa, nebo se vydejte do odlehlého NP Somiedo v jihozápadní Asturii, kde možná zahlédnete medvěda hnědého.

 

Výroba olivového oleje

Pokud Vás zajímá, odkud pochází španělský olivový olej s barvou tekutého zlata, Mar de Olivos („Moře oliv“) v centru Andalusie představuje skvělý cíl. Olivový olej patřící k nejlepším na světě se produkuje z oliv na území 15 000 km² se zvlněnými kopci, skalnatými vrcholky i tichými údolími, především v provinciích Jaén a Córdoba (kde je hlavní hvězdou městečko Priego de Córdoba v oblasti Sierra Subbética). Ubytovat se můžete v některém z poklidných venkovských hotelů, z nichž některé nabízejí domácí jídlo s použitím vlastního olivového oleje, a navštívit místní almazaras (lis na olivy); ty často skýtají ochutnávky, prohlídky a procházky po olivových hájích.

 

Rajské Baleárské ostrovy

Zapomeňte na novodobé stereotypy, jako jsou taneční kluby a diskotéky: čtyři Baleárské ostrovy představují poklidné útočiště ve Středozemní moři, se silným zaměřením na odpovědnou turistiku, která od roku 2021 zahrnuje zákaz jednorázových plastů. Ať už dáte přednost svůdné Mallorce, uklidňující Menorce, stylové Ibize nebo plážové Formenteře, budete pobývat v krásném prostředí zaměřeném na agroturistiku, dozvíte se o řemeslných tradicích ostrovů (od výroby sýrů po košíkářství), zapojíte se do úklidu pláží a ponoříte se do přírody při túrách, výletech na kajaku, dobrodružství na koni a dalším.

 

Navštivte Kanárské ostrovy

Asi 1000 km jihozápadně od pevninského Španělska leží osm slunečných Kanárských ostrovů, s nabídkou od vulkanických pláží u Atlantického oceánu a strašidelně krásných borovicových lesů až po túry na nejvyšší vrchol Teide (3715 m).

Kanárské ostrovy Fuerteventura a Lanzarote

Surfování a objevování na zeleném severním pobřeží země

Některé z předních pláží na surfování ve Španělsku se ukrývají mezi útesy na severním pobřeží, které lemuje Baskicko, Kantábrii, Asturii a Galicii. Když zde budete, navštivte kamenné vesnice, galerie umění, pozoruhodné hory, rušná města, podívejte se na staré jeskynní umění a ochutnejte místní jablečný cidre.

Španělsko: co dělat a na co se podívat 5
Cadiz

Bílé vesnice v Andalusii

Slunečná Andalusie je poseta mimořádně působivými bílými vesnicemi (pueblos blancos), přičemž dvě hlavní oblasti naleznete na venkově v provincii Cádiz a v údolí Alpujarras v Granadě. I když tyto dvě místa můžete navštívit autem, mezi nimi vede řada poklidných venkovských turistických stezek. Můžete vyrazit na dálkovou pěší trasu GR7 v odlehlé východní oblasti Alpujarras (nejzajímavější jsou vesnice Mairena a Trevélez) nebo si obou pevné boty na chození v pohoří Sierra de Grazalema v provincii Cádizu, kde na Vás čekají maurské hrady, vzácné jedle španělské (pinsapos) a vesnice s červenými střechami.

 

Flamenco v samém srdci Andalusie

Vystoupení tance flamenco najdete v celém Španělsku, ale nejinspirativnější místo, kde se můžete ponořit do tohoto duchaplného starobylého umění, je jeho rodiště na jihu: trojúhelník Cádiz-Jerez-Seville. Navštivte akci v místním flamenco klubu (peñas) a nenechte si ujít temperamentní tabancos v Jerezu, kde se k ohnivým představením podává sherry nalévaná přímo ze sudu. Navíc je to ideální místo, kde se můžete naučit základní kroky.

 

Stylové ubytování

Chtěli byste stylově přenocovat ve středověkém klášteře, pohádkovém hradu nebo v renesančním paláci? Takové ubytování si můžete rezervovat v celkem 98 působivých luxusních ubytovacích zařízeních Paradores ve Španělsku, které zahrnují citlivě upravené budovy plné staletí historie. Nebo můžete sehnat lákavé nezávislé ubytování s vlastním příběhem: sídlo ve stylu katalánského modernismu v Barceloně, statek na Baleárských ostrovech ukrytý na prašné cestě s vůní borovic nebo umělecky stylizovaný domov ve městě Vejer de la Frontera v provincii Cádiz. Mnohé z nejzajímavějších ubytování ve Španělsku jsou atrakce samy o sobě, navíc podpořené kreativním designem.

Akční nabídka ubytování zde 

Rušná progresivní Valencie

Španělsko: co dělat a na co se podívat 6

Díky průkopnickým plánům na dosažení uhlíkově neutrální turistiky se stává Valencie, třetí největší město Španělska, oblíbenou turistickou destinací. Při krátké návštěvě můžete ochutnat jídla ze superčerstvých potravin ve staré čtvrti Ciutat Vella, objevovat fascinující muzea a rozmanitou architekturu, poznávat komplex Město umění a věd, dát si mořské plody ve čtvrti El Cabanyal , vydat se na kole po nábřeží a mnoho dalšího. Díky festivalu Fallas de Valencia je březen mimořádně oblíbenou dobou k návštěvě, ale tohle slunečné středomořské město je skvělé i na podzim nebo v zimě.

 

Krásné katedrály

Většina španělských měst se rozkládá kolem centrálního náměstí s impozantní katedrálou, ve stylech od románského až po katalánský modernismus. Architektonicky a duchovně nejpůsobivější katedrály naleznete ve městech Leon, Toledo, Salamanca, Seville, Burgos, Granada, Segovia, Santiago de Compostela a Palma de Mallorca, a také Sagrada Familia v Barceloně. Skvělou novou perspektivu pak skýtá výstup na věž katedrály, přičemž se obvykle můžete připojit k některé z prohlídek.