Co dělat zadarmo v Tokiu

Co dělat zadarmo v Tokiu 1

Prohlídka japonské metropole je dechberoucí, ale stejně tak dechberoucí také mohou být účty. Nezoufejte – v Tokiu existuje spousta možností, které Vás nebudou stát ani yen. Od zahrad a chrámů přes současné umění a trénink sumo až po světoznámý rybí trh, zde uvádíme přehled nejlepších bezplatných atrakcí a aktivit v Tokiu.

 

Projděte se kolem Císařského paláce

Vydejte se příkopy a po stezkách kolem ústředního bodu Tokia, Císařského paláce, kde uvidíte slavné mosty a zbytky středověké pevnosti. Trasy kolem paláce činí celkem 5 km a představují oblíbený terén pro rekreační běh. Můžete si také bezplatně udělat odbočku přes sousední zahrady. Východní zahrady Císařského paláce zahrnují honmaru a ninomaru, dříve nejvnitřnější okruhy hradu, s širokými trávníky, malými úseky lesa a sezónní flórou (podívejte se, co zrovna kvete, v květinovém kalendáři). Národní zahrada Kokyo Gaien představuje oblast před palácovou bránou Sakuradamon, kde byl v roce 1860 zavražděn Ii Naosuke, kontroverzní odpůrce otvírání Japonska vnějšímu světu (v období Edo). Najdete zde mimo jiné Park Kitanomaru se stadionem Budokan, přední arénou pro bojová umění v Japonsku, a příkop Chidorigafuchi, kolem kterého vede známá stezka na jaře obklopená kvetoucími sakurami.

 

Vydejte se po poutní trase do Sensō-ji

Vydejte se po stopách nespočtu poutníků do Sensō-ji (úvodní foto), nejslavnějšího tokijského buddhistického chrámu ve čtvrti Asakusa. Cesta je lemována pestrobarevnými stánky prodávajícími nejrůznější suvenýry, od obřích rýžových krekrů až po vějíře z dekoračního papíru washi. Senso-ji představuje nejnavštěvovanější náboženskou pamětihodnost v Tokiu, takže počítejte s davy fotografujících turistů a hrstkou místních oděných do tradičního kimona. Vydejte se sem za úplného rozbřesku (chrám otevírá v 6 ráno), aby byla Vaše návštěva klidnější.

 

Prohlédněte si ulice ve čtvrti Harajuku 

Co dělat zadarmo v Tokiu 2

Okrsek Harajuku je možná vizuálně nejatraktivnější místo na světě; jeho hlavní ulice Takshita Dori vybuchuje ve víru živých barev, roztomilých (kawaii) motivů a stálého tlachání zákazníků. Projděte se po třídě Omote-sandō lemované stromy zelkova, bulváru s luxusními butiky umístěnými v současných budovách. Explozi umění zase najdete v osobité galerii Design Festa, anebo se vydejte do Parku Yoyogi (Yoyogi-kōen): rozlehlý zelený prostor je častým místem konání mezinárodních festivalů oslavujících kulturu Irska, Indie, Španělska, Thajska, Brazílie, Šrí Lanky a mnoha dalších zemí.

 

Navštivte dražbu tuňáků na trhu Toyosu Market

Chtěli byste být svědky proslulé aukce tuňáků na tokijském trhu Toyosu Market? Pak budete muset vstát opravdu brzy, protože vše začíná kolem 5,30 a trvá přibližně hodinu. Omezený počet návštěvníků, kteří požádají předem, může sledovat dění z vyhlídkové plošiny nedaleko podia – podrobnosti najdete na stránkách trhu. I když Toyosu Market postrádá venkovský půvab svého předchůdce, trhu Tsukiji, návštěvníci se mohou stále volně procházet po rozsáhlém komplexu. Infografika a výstavní prostory podrobně popisují historii největšího rybího trhu na světě; pro vícejazyčnou interaktivní prohlídku si naskenujte vyznačené QR kódy.

 

Pozorujte trénink zápasníků sumo

I když při své návštěvě nebudete moct shlédnout turnaj sumo, můžete alespoň vidět zápasníky trénující ve škole sumo, jako je „stáj“ Arashio Stable, kde mohou návštěvníci okny z ulice pozorovat ranní trénink (asa-keiko). Typicky probíhá ve všední dny mezi 7,30 a 10 hod., kromě března, července, listopadu a týdnu po významných turnajích.

 

Navštivte svatyni Yasukuni

Pro mnohé je Yasukuni-jinja nejkontroverznější náboženská památka v Tokiu, zatímco pro jiné zdroj pýchy. Ale také existuje názor, že její odstranění by znamenalo revizionistickou historii. Svatyně Yasukuni vzpomíná na asi 2,5 miliony japonských obětí II. světové války (bez ohledu na morální nejasnosti, takže včetně pilotů kamikaze a odsouzených válečných zločinců). U vchodu můžete vidět místní obyvatele vzdávající hold svým padlým příbuzným, což dokládá přehlídka lampionů (všech 30 000 bývá rozsvíceno během letního festivalu Mitama Matsuri), zatímco poměrně skromná budova svatyně je obklopena hájem sakur kvetoucích na jaře.

 

Obdivujte davy na známém přechodu Šibuja

Každých pár minut se převalí vlna lidí přes přechod na křižovatce Šibuja (Shibuya Crossing), která bývá považována za nejrušnější na světě. Můžete se přidat k masám nebo stát na místě a dívat se. Ideální vyhlídkou je Mag’s Park na střeše obchodního domu Shibuya 109-2. O pár pater níž u vchodu do nákupního centra Mark City se podívejte na Mýtus zítřka, monumentální mural od Okamota Tarō.

 

Pozdravte Godzillu 

Co dělat zadarmo v Tokiu 3

Příznivci kaiju (japonských filmů o monstrech) by měli vzdát hold obří Godzille, která hledá na svět z Hotelu Gracery Shinjuku 4* (akční nabídka zde). Filmoví fanoušci by sem měli zamířit v době mezi polednem a 20 hod., kdy Godzilla každou hodinu vydává hromový řev. Když zde budete, projděte se také po zábavním okrsku Kabukicho (tokijském „okrsku červených luceren“) nebo zamiřte do nedalekého Golden Gai, bludiště uliček z období Šówa ukrývajícího stovky tradičních maličkých barů.

 

Přejděte po Rainbow Bridge na umělý ostrov Odaiba

Ostrůvek vytvořený uměle v Tokijském zálivu je spojen s městem visutým mostem Rainbow Bridge („Duhový most“), který je po setmění osvětlen barvami duhy. Přejděte po visutém mostě dlouhém 798 m do Odaiby, supermoderního obchodního okrsku, kde se můžete opalovat na umělé pláži (pokud počasí dovolí), spatřit kopii Sochy svobody a skulpturu postavy Gundama v nadživotní velikosti.

 

Muzeum piva Yebisu

Muzeum piva Yebisu, které provozuje jeden z největších pivovarů v zemi, pokrývá historii piva v Japonsku včetně přehlídek pěkných retro plakátů a lahví. Ochutnávky bohužel nejsou zdarma, ale vzorek stojí pouze 400 ¥ (3,80 USD). Poté zamiřte do 38. patra vedlejšího nákupního centra Yebisu Garden Place Tower, odkud budete mít zdarma výhledy na centrum Tokia.

 

Navštivte bizarní, ale skvělá muzea se vstupem zdarma

Tokio má také některá nejbizarnější muzea na světě, která ve snaze přilákat zvědavce někdy nemusí vyžadovat vstupné. Parazitologické muzeum Meguro, považované za jedinou instituci svého druhu na Zemi, vystavuje přehlídku děsivých parazitů umístěných v nádobách s formaldehydem. Muzeum kanalizace „Duha“ se zabývá technickými počiny nezbytnými ke spláchnutí exkrementů nejlidnatější metropole světa, včetně interaktivních expozic. Sběratelé mincí a nadšenci by měli zamířit do Muzea japonské měny, která má (ironicky) také vstup zdarma. Nebo se podívejte do Tokijského muzea reklamy, kde montáže starých reklam představují vizuální historii obchodu v Japonsku za poslední asi století.

Tokio – co dělat a kam se podívat 

Vydejte se do lesa u Meiji-jingū

Vydejte se do zalesněného prostoru, který obklopuje přední tokijskou šintoistickou svatyni Meiji-jingū; pěší stezka je obzvlášť působivá během odpoledne s mlhou či mrholením. Budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout tradiční svatební průvod nebo kněze v rouchu.

 

Shlédněte výstavu v galeriích v centru 3331 Arts Chiyoda

3331 Arts Chiyoda, umístěné v dřívější budově nižší střední školy, zahrnuje řadu současných galerií se vstupem zdarma, nabízejících směsici expozic a interaktivních instalací. Nenechte si ujít galerie v oblasti Bakuchoro, jako je Taro Nasu Gallery.

 

Prohlédněte si vládní budovu National Diet

Nezajímá Vás umění ani anime? Pak se můžete vydat na bezplatnou prohlídku sídla vlády Japonska, National Diet, kde spatříte interiéry obložené dřevem a kůží se zlacením, a také zahrady osázené druhy z celého Japonska. Prohlídky v angličtině se konají v pondělí ve 14 hodin a od úterý do pátku v 15 hodin (kromě státních svátků). Nutné je mít rezervaci a dodržovat určitá opatření.

 

Tokijské parky a zahrady

Krásnou zeleň a zahradnické umění můžete obdivovat v tradičních zahradách v Tokiu. K volně přístupným patří zahrady vedle Hotelu New Ōtani 5* (akční nabídka zde) v luxusní čtvrti Akasaka a Hotel Chinzanso 5* (akční nabídka zde), a také zelený areál parku Happō-en nedaleko stanice metra Shirokanedai. Tokio nabízí skvělé veřejné parky, od Ueno-koen na severu po Inokashira-kōen ve čtvrto Kichijoji (kde najdete také Muzeum Studia Ghibli se vstupem zdarma). Zmíněné parky jsou vynikající místa, kde se můžete připojit k místním lidem při hanami, pozorování kvetoucích sakur na jaře doprovázeném spoustou piva.

 

Vydejte se zpátky v čase do předválečného Tokia v okrsku Yanesen

Ulice Yanaka, Nezu a Sendagi, které jsou společně známé jako okrsek Yanesen, nabízejí pohled na Tokio před II. světovou válkou. Oblast se vyhnula bombardování, takže zde najdete úzké ulice pro pěší, malé chrámy a svatyně, obchody řemeslníků, galerie a kavárny, a také Yanaka-reien, jeden z nejstarších hřbitovů ve městě. K zajímavým galeriím patří SCAI the Bathhouse v budově veřejných lázních staré 200 let.

 

Projděte se v zimní říši divů

Sváteční zimní období uvítá Tokio osvětlením v parcích a v obchodních komplexech, z nichž mnohé mají vstup zdarma. Modrá jeskyně (Ao no Doukutsu) vede pod Parkem Yoyogi a zdobí ji 600 000 křišťálových modrých světel, zatímco holé stromy zelkova na třídě Omotesando jsou pokryté ozdobami v barvě šampaňského. Zářící přehlídku LED osvětlení můžete pozorovat na věži Tokyo Tower z vyhlídkového mostu v lokalitě Roppongi Hills. Nebo zamiřte na Vánoční trh v Yebisu Garden, kterému dominuje vánoční strom vysoký 10 m a lustr z křišťálu Baccarat.

 

Vydejte se za uměním do okrsku Roppongi

Proslulý okrsek nočního života stojí za návštěvu i ve dne. Spoustu veřejného umění najdete rozesetého v lesknoucích se obchodních komplexech v Roppongi Hills a Tokyo Midtown, zatímco oslňující současnou architekturu v Národním uměleckém centru. Tokyo Tower, symbol moderní metropole trochu připomínající pařížskou Eiffelovku, je kousek odtud; tam se sice platí vstupné, ale při procházce kolem základny věže si můžete udělat představu o její impozantní velikosti.

 

Výhledy z budovy Tókjó-to čóša

Pohlédněte na město z výšky 202 m z vyhlídkové plošiny ve správní budově Tókjó-to čóša (Tokyo Metropolitan Government Building), odkud za jasného dne můžete zahlédnout i horu Fudži. Když přijdete v době soumraku, můžete se těšit na pozoruhodný západ slunce, zatímco se město rozzáří neony.

 

Pozorujte dění na trhu Tsukiji

Rybí trh Tsukiji (Cukidži) (zavřeno?) je tvořen shlukem stánků prodávajících dary moře, sušené aonori (jedlé mořské řasy), naloženou zeleninu, bambusové podložky na rolování, kuchyňské nože a mnoho dalšího. Přijďte brzy, abyste si dali snídani (za výhodnou cenu) u pouličních prodejců a užili si něco z prostředí starého Tokia. Bude-li počasí na Vaší straně, vydejte se na delší procházku (asi 6 km) po promenádě kolem řeky Sumida do Asakusy na severu, kde se nachází chrám Senso-ji. Počítejte s tím, že se zde setkáte s odpoledními rekreačními běžci, osamělými trénujícími hudebníky a říčním taxi proplouvajícím kolem.

Japonsko pro milovníky jídla

Vylezte na vrchol Takao

Daleko ve východních předměsích Tokia se zvedá vrchol Takao (599 m) s vyhlídkovým prostorem, pivní zahrádkou a buddhistickým chrámem. Najdete zde několik pěších tras vedoucích na vrchol, které jsou všechny zvládnutelné při střední úrovni kondice. Vydejte se sem nejlépe v období koyo (podzimního barevného listí), ale počítejte se davy.

Akční nabídka ubytování: