Kde hledat uměleckou inspiraci v New York City

Kde hledat uměleckou inspiraci v New York City 1

New York City odjakživa přitahoval toužebné pohledy umělců z celého světa. Ať už jste začínající režisér, novodobý Warhol nebo zatím neznámý hudebník, na následujících místech v New Yorku můžete načerpat inspiraci pro svoji tvorbu.      

 

Pro filmové nadšence

Přestože americkým centrem filmu a televize je Los Angeles, New York City zase nabízí velkou dávku kouzlo filmového plátna. Pokud máte rádi pěší výlety, společnost On Location Tour nabízí sérii pěších prohlídek, které zastavují např. u romantického litinového mostu Bow Bridge, který se objevil ve filmu Manhattan od Woody Allena, nebo u domu proslaveného díky seriálu Rodina Sopránů. A pokud jste spíše samostatný typ, prostudujte si vynikající stránky On the Set of New York se souhrnným seznamem natáčecích lokalit filmů a televizních pořadů.   

Filmoví nadšenci by se měli vydat do Sunshine Cinema. Kdysi varietní divadlo vaudeville v jidiš na Lower East Side je dnes institucí, která promítá premiéry amatérských filmů, ale také půlnoční klasické filmy vždy v pátek a v sobotu večer (10 USD). Deštivé dny jsou pak ideálním časem pro návštěvu Paleyho centrum pro média v centru (Midtown), což je kulturní centrum s tisíci dostupnými televizními a rozhlasovými programy, nemluvě o výstavách na téma média a besedách s hosty z oboru. Udělejte si také volné odpoledne na návštěvu nejmodernějšího Muzea pohyblivého obrazu v okrsku Astoria s jeho velkolepou sbírkou filmových památek, jako je např. děsivá figurína z Vymítače ďábla.

 

Pro literáty  

Právě na těchto ulicích se básník Allen Ginsburg sblížil s dalším beatnikem, spisovatelem Jackem Kerouacem, a zde mladá Patti Smith spolu s dramatikem Samem Shepardem napsala hru Cowboy Mouth. Pattie Smith také kdysi pracovala ve slavném knihkupectví Strand Books, jehož 2,5 mil. titulů zahrnuje nejlepší sbírku vzácných, použitých a vyprodaných knih v celém městě. I když knihkupectví rovněž hostí čtení, ti, kdo dávají přednost slovu nad skleničkou, mohou zamířit do levicového KGB, dřívějšího ilegálního podniku dnes proměněného na literární bar, kde při pravidelném přednesu tvorby začínajících básníků i etablovaných spisovatelů můžete dostat levné silné pití.   

Spisovatelé hledající místo, kde by mohli v klidu přemýšlet, si mohou otevřít svůj notebook pod kazetovým stropem čítárny Rose Main Reading Room, která je velkolepou centrální částí Secesní newyorské veřejné knihovny. Je nádherná, takže okouzlila mnoho literátů a objevila se v pracích spisovatelů, jako je James Baldwin nebo Cynthia Ozick. 

Pokud se stojíte o živější inspiraci, vydejte se na uměleckou scénu Playwrights Horizons v Midtownu, což je staré „divadlo spisovatelů“ zaměřující se na současnou americkou práci.     

Klenoty jazzového věku v NYC  

Pro milovníky výtvarného umění  

Zatímco slavné instituce, jako je Metropolitní muzeum umění, muzea MoMA, Whitney a Guggenheim jsou plná slavných mistrovských děl, New York City nabízí také dostatek tišších míst, kde můžete hledat svoji múzu. Počínající nebo přehlížené talenty naleznete v nápadném Novém muzeu v Lower East Side nacházející se v okrsku zběhlém v propagování začínajících i pokročilejších umělců.   

Je možné, že budete mít umění jen sami pro sebe, když přejdete řeku East River zavítáte do muzea Fisher Landau Center for Art v okrsku Long Island City. Je ukryto v nenápadném boční ulici a zasvěcenci milují jeho působivou sbírku umění 20. a 21. století od osobností, jako je Warhol, Mapplethorpe a Sherman. Long Island City je rovněž místem, kde se nachází MoMA PS1, menší módní sourozenec muzea MoMA který je mistrem v lovu nového experimentálního umění a sídlí ve vážné bývalé školní budově. Kousek cesty odtud se nachází 5 Pointz, centrum umění se v bývalém skladu bohatě zdobeném graffiti, které s sebou nese velkou dávku nostalgie spojené s 80. lety v Americe.

 

Pro milovníky hudby

Williamsburg není jen centrem hipsterů, ale také živé hudby ve městě. Zastavte se v netradiční Knitting Factory, kde si můžete dát organické pivo a poslouchat indie rock, undergroundový hip-hop a folk. Hlavní atrakcí je zde však Hudební síň ve Williamsburgu. Je považována za místo v Brooklynu, které ověří skutečné talenty indie rocku, a vyprodané koncerty zde měla např. zpěvačka Little Boots nebo kanadská hudební formace Of Montreal. To však neznamená, že v Brooklynu vládne životní styl ulice typický právě pro indie rock: Bowery Ballroom v Lower East Side je dnes renomovanou institucí a už jen jeho atraktivní dobře zásobený bar je důvodem k návštěvě.  

Pokud však máte raději styl pianisty Herbie Hancocka než kanadský rock, vyberte si podnik Village Vanguard. Je to jazzový klub a jazzový „Svatý grál“ zároveň, v jehož stísněném sklepním prostoru vystupovali slavné osobnosti jako Miles Davis, Bill Evans, Carmen McRae další. Naleznete tu rudý samet, melancholický saxofon a zarámovanou nostalgii.   

Co dělat v NYC 

Akční nabídka ubytování zde